Sosyal SEO Nedir?

Dijital dünya, günlük yaşantımızın bir parçası haline gelmiştir. Dijitalleşmenin en önemli alanlarından biri olan sosyal medya, internet üzerinde insanların etkileşim kurabildiği ve bilgi paylaşabildiği dijital bazı platformlardan oluşur. Sosyal medya sayesinde kullanıcılar, metin, fotoğraf, video ve ses gibi içeriklerini paylaşabilir, arkadaşlarını ve ailelerini bulabilir, mesajlar gönderebilir ve etkinliklere katılabilirler. Kişisel kullanımının dışında sosyal medya aynı zamanda birçok kişi ve kuruluş için önemli bir dijital pazarlama aracıdır. İşletmeler, sosyal medyayı marka bilinirliğini artırmak, müşteri kazanmak, ürünlerini tanıtmak ve satışlarını artırmak için kullanırlar.

Sosyal medya, Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn, TikTok ve YouTube gibi birçok farklı platforma sahiptir. Bu platformlar, milyarlarca kullanıcı tarafından düzenli olarak kullanılmaktadır ve dünya genelinde insanların birbirleriyle bağlantı kurmalarını sağlamaktadır. Araştırmalara göre, sosyal medyada bir marka ile etkileşimde bulunan kullanıcılar, diğer markalardan daha fazla alışveriş yapabilmektedir. Hatta bu veri yüzdelik olarak hesaplandığında alışveriş yapanların %70’inden fazlası sosyal medya kanallarında gönderiler gördükten sonra satın almaya karar verebilmektedir. Bu yüzdendir ki SMM olarak adlandırdığımız sosyal medya marketing stratejisi oldukça yaygındır. Firmaların, potansiyel müşteri kitlelerine erişme ve bağlantı kurma istekleri ve globale daha hızlı giriş yapabilme hedeflerini gerçekleştirmelerinde sosyal medya önemli bir rol oynar.

Sosyal SEO Nedir?

Sosyal SEO, websitelerin arama motoru sıralamalarını etkilemek ve marka bilinirliğini desteklemek için sosyal medyayı hedef kitlelerini etkileyici bir platform olarak kullanmasına denilmektedir. Bu, bir websitesinin popüler sosyal medya platformlarında paylaşılan içeriği ve bu platformlar aracılığıyla sitenin trafiğini artırmasını sağladığı düşünülen bir stratejidir. Sosyal medyanın sistemine uygun olarak SEO prensibi ile paylaşımlar yapmak ve SEO çalışmalarını dolaylı olarak olumlu şekilde beslenmesini sağlamaktır.

Tecrübelere göre Sosyal SEO, websitelerin arama motorlarında mevcut sıralamalarındaki sinyallerin gelişimine katkıda bulunabilir. SEO’ya uygun olarak hazırlanan bir website içeriği sosyal medya kanallarında paylaşılıp fazla sayıda etkileşime girdiğinde, website içeriği daha üst sıralarda kendine yer edinebilir. Sosyal medya etkileşimleri, arama motorlarının içerik kalitesi ve popülerliği hakkındaki algısını artırabilir. Aşağıdaki linkte Google algoritmaları hakkında açıklama yapılan bir YouTube videosu bulunmaktadır;

https://www.youtube.com/watch?v=ofhwPC-5Ub4

Buna ek olarak bazı çalışma sonuçları sosyal medyada organik olarak fazla etkileşim alabilen hesapların ve gönderilerin Google’da üst sıralara çıkabildiğini göstermiştir.

Uzun soluklu bir süreç olan SEO çalışmaları websitelerin içerikleri ile öne çıkmasını sağlar. Sosyal medya ile desteklendiği zaman içerikler daha fazla popülerleşebilir. Çünkü sosyal medya, kullanıcıların beğenilerine, tweet atmalarına, pin vermelerine göre ilgi çekici içeriği keşfeder. Bir içerik sosyal medya kanallarında ilgi çekici hale geldiğinde, aynı içeriğin websitede yer alması ile arama motorlarında da ilgi çekici duruma gelebilir. Her zaman bu şekilde olmasa da sosyal medya hesap ve gönderilerin arama motorlarında üst sıralara çıktığı örnekler mevcuttur. Aşağıda ‘’deniz lokantası’’ anahtar kelimelerini Google’da arattığımızda karşımıza çıkan sonuçları paylaştık. İlk sıralarda Instagram ve Facebook olduğunu görebiliriz;

Google Sıralamaları

Sosyal medya tek başına SEO için yeterli değildir. Sosyal medyanın SEO’ya olan etkisi, websitelerin kalitesi ve diğer SEO faktörleri ile birlikte değerlendirilebilir. Sosyal SEO çalışmalarını yapabilmek için website kurulduktan sonra ilk etapta websitelerde SEO uyumlu içerikler oluşturulması ve optimizasyonlarının yapılması, sonrasında bu içeriklere uyumlu farklı sosyal medya mecralarında hesaplar oluşturulması gerekir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken konulardan en önemlisi özgünlüktür. Sosyal medyada paylaşım yaparken de websiteye içerik eklemesi yaparken de görsel veya yazı içeriklerinin hepsinde firmaya özgü, kopya olmayan içerikler hazırlanmasıdır. Bu hesaplardaki profil, tanım ve açıklamaların da yine SEO uyumlu olması önemlidir. Çünkü firmaların nasıl ki kendilerini ve işlerini anlattıkları yer websitelerindeki SEO uyumlu içerikler ise sosyal medyada da firmalarını anlatabilmeleri için profil bilgilerinin doğru şekilde düzenlenmesi gerekir. Websitedeki içeriğin yine sosyal medyadaki SEO uyumluluğu baz alınarak paylaşılması gerekir. Bunun için hedeflenen arama grubu planlanmalı, SEO uyumlu başlıklar seçilmeli, etiketlerin doğru anahtar kelimeler içermesine özen gösterilmelidir. Bunlar dijital pazarlama stratejilerinde de faydalı olacaktır.

Tabii ki her sosyal medya platformunda farklı stratejiler geliştirmek gerekebilir. Çünkü Instagram’da daha çok görsellik ve video paylaşımı üzerinde durulurken, Twitter yazı içerikler üzerine paylaşımlar ile ilerlemektedir. LinkedIn ise daha çok kurumsal bir sosyal medya platformudur. Bu sebeple aynı içeriği farklı şekillerde paylaşmak gerekebilir.

Sonuç olarak sosyal medya, SEO’ya etkisi olan birçok faktöre sahiptir. Bunları sıralamak gerekirse;

1-Sosyal medya paylaşımları arama sonuçlarında görünürlüğü artırabilir:

Sosyal medya sayfaları, arama sonuçlarında daha yüksek bir sıralama elde edilmesine yardımcı olabilir. Bu sayfaların optimize edilmesi, websitelerin daha fazla trafik çekmesine ve daha yüksek bir sıralama elde etmesine yardımcı olabilir.

2-Sosyal medya paylaşımları backlink almak için kullanılabilir:

Sosyal medya paylaşımları, websitelere backlinkler alınması için bir fırsat olabilir. Firmalar sosyal medyada paylaştıkları içerikleri websitelerine bağlayarak backlinkler oluşturabilirler. Bu da web sitelerinin arama motorlarında daha yüksek sıralama elde etmesine yardımcı olabilir.

3-Sosyal medya reklamları trafiği artırabilir:

Sosyal medya reklamları, websitelere daha fazla trafik çekilmesine yardımcı olabilir. Sosyal medya kanallarında verilen bir reklam ile website linkinin eklenmesi sonucunda her linke tıklamada bir website trafiği artacaktır.

4-Sosyal medya kanalları ile yeni anahtar kelimeler belirlenebilir:

Sosyal medya platformlarındaki hedef kitlelerin neyi araştırdıkları, hangi içerikleri beğendikleri ve soru-cevap etkileşimleri ile hangi ürün veya hizmetleri satın aldıkları detaylı öğrenilebilir. Bu da sosyal SEO çalışmalarında anahtar kelimeler doğrultusunda nasıl strateji izlenebileceği konusunda yardımcı olur.

5-Sosyal SEO ile marka farkındalığı sağlanabilir:

Sosyal medya, markaların websitelerinin farkındalığını artırabilir. İşletmeler, sosyal medya hesaplarını web siteleriyle ilişkilendirdiklerinde, takipçilerine websiteleri hakkında daha fazla bilgi vererek marka farkındalığını artırabilirler. Bilinirlik arttıkça satışlara etki etmeye de başlayabilir.

6-Profil optimizasyonu:

Sosyal medya profilleri, firmalar hakkında daha fazla bilgi sağlayarak arama motoru sonuçlarında daha yüksek sıralamalara ulaşılmasında yardımcı olabilir. Arama motorlarında sosyal medya sayfalarınız da websiteniz gibi üst sıralara çıkabilir.

Marka bilinirliğinin artması, websitenizin ve sosyal medya hesaplarınızın popülerleşmesi, satışların hızlanması için tüm sayfaları birbirine bağlayarak oluşturulan içeriği SEO uyumlu şekilde websitenize ekledikten sonra sosyal SEO işlemleri ile sosyal medya sayfalarınızda çapraz tanıtım sağlayabilirsiniz.

SEO çalışmaları ile ilgili bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

TEPE SEO Firması