Youtube İçin SEO

YouTube, 15 Şubat 2005’te 3 eski PayPal çalışanı tarafından kurulmuştur. Platform, kullanıcılarına video yükleme, izleme ve paylaşma imkânı sunmaktadır. Medya şirketleri ve kullanıcı üretimi videoların gösterimi için WebM, H.264 ve Adobe Flash Video teknolojilerini kullanmaktadır. 2006 yılında Google tarafından alındıktan sonra Youtube’ın devamlı gelişen bir araç olmaya başlamıştır. Google’ın kendi SEO çalışmalarına verdiği önem, doğal olarak Youtube SEO çalışmalarının da önemini artmıştır. Youtube kurulduğu günden beri bir sosyal medya platformu olarak bilinse de bir yandan da geleneksel arama motoru gibi çalışmasıyla tam bir sosyal medya platformu olmadığını göstermektedir. Şöyle ki; arama motorlarının yapısı ve kullanım biçimi incelendiğinde bir anahtar kelime araştırılır ve devamında ilgili sonuçlar karşınıza çıkar. Yani arama motorlarında olduğu gibi kullanıcılar bir anahtar kelime girer ve alaka düzeyine göre sırasıyla karşılarına videolar çıkar. Aynı zamanda arama motoru reklamları ve arama motoru optimizasyonuna benzeyen birçok özelliği de bulunmaktadır. Youtube reklamları veya Youtube SEO’su denilebilir. Aylık 2 milyardan fazla aktif kullanıcısı olması da dünyanın en büyük video izleme ve paylaşma platformu olduğunu gösterir. Yani Youtube hem bir yandan arama motorudur hem de bir sosyal medya platformudur diyebiliriz.

Genel olarak bilinen SEO kurallarının Google kapsamındaki büyük bir çoğunluğu Youtube için de geçerlidir. Youtube kullanıcıların aramalarını daha basit hale getirebilmek için uzun zamandır Google aramalarıyla birleşik ilerlemektedir.
Youtube Optimizasyonu

 

 Youtube ve Google web sitesi ve video sıralamaları için algoritmalarında aynı temelleri kullanmaktadır. Doğru anahtar kelime, trend ve kaliteli içerik, rakip analizi, iyi bir kullanıcı deneyimi tasarımı ve analitik işlemler…
Videolar, SEO konusunda size birçok fayda sağlayabilir. En başta daha fazla satış imkanı, daha fazla marka bilinirliği ve artan izlenme süresi sağlar. Bir araştırmaya göre; dört kat daha fazla müşteri, ürünlerin ve hizmetlerin içeriğini okumaktansa tanıtım videosunu izlemeyi tercih etmektedir.
Bu yazımızda da Youtube’da yer almak isteyen veya halihazırda bir kanalı olan işletmeler için uygun optimizasyon işlemlerinden ve satış amacı olan web sitelerin Youtube’da da varlığını sürdürmesinin satışlarını ve marka bilinirliğini ne yönde etkileyeceği gibi konulardan bahsedeceğiz.

Youtube Anahtar Kelime Seçimi

Google aramalarında ne aratırsanız aratın aşağıya hemen ilgili, benzer veya diğer kullanıcılar tarafından aratılmış popüler anahtar kelimelerden oluşan fikirler çıkar. Hatta daha tam olarak aratacağınız kelimeleri yazmadan önce altta çıkan yazılara tıklayarak da işinizi hızlandırabilirsiniz. Bu yüzden Google aramalardan alınabilecek anahtar kelime fikirlerini de Youtube videolarınızın başlık, konu veya dosya kısmında kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki görselde örnek olarak seçtiğimiz ve arama butonuna yazmış olduğumuz anahtar kelimelerin farklı varyasyonlarını Google otomatik olarak aşağıya ekledi bunların da arama hacimleri ve rekabet oranlarına göz atarak tercih yapabilirsiniz.

Youtube Google Arama

Youtube aramalarında da Google aramalarında kullanılan yöntemle anahtar kelime belirleyebilirsiniz.

Youtube aramalar

Herhangi bir konuda ilgi artışı veya azalışında güncel olan yeni konular veya güncellik özelliğini yitiren eski konuları öğrenmek için Google Trendler’i kullanabilirsiniz. Bu sayede Youtube kanalınıza yükleyeceğiniz içeriği seçmeden önce hem başlık, hem dosya ismi, hem de konu olarak size yardımcı olacaktır. Kullanıcıların en sevdiği içerikleri öğrenebilmeniz de sağlanır.

Sadece Google’daki trendler için değil Youtube’a özgü trend eğilimleri ve videolarla ilgili fırsatları keşfetmek için ‘Youtube Arama’ kısmından bakabilirsiniz. Youtube aynı zamanda Google’a ait bir araç olduğu için Trendler’de bakıldığı zaman sonuçlara güvenilebilir.

Google Trends Youtube

Google Anahtar Kelime Planlayıcı ile yine benzer şekilde anahtar kelime araştırmanızı yapabilirsiniz. Kelimelerin rekabet oranını ve arama hacimlerini öğrenebilirsiniz. Örneğin ‘youtube’ kelimesi 68 milyon aramaya sahipken, ‘youtube kanalı’ ve ‘youtube kanalı nasıl açılır’ kelimeleri ortalama 5-6 bin arama hacmine sahip. Bu sayede rekabet oranı net bir şekilde anlaşılabilmekte. Ek olarak aşağılara indikçe Ads’nin fikir olarak da sunduğu bazı kelimeleri görebilirsiniz.

Youtube Google ADS

Youtube Videosu Nasıl Optimize Edilir?

Anahtar kelime seçimleri yukarda da bahsettiğimiz gibi başlıklar, dosya adları, konu seçimi, açıklamalar ve etiketler için önemlidir.

Youtube algoritması

Konu seçimindeki etkisi, videonuzu daha hazırlamadan önce kararsız kaldığınız durumlarda kurtarıcı rolü üstlenmesidir. Örneğin Youtube hakkında bir video hazırlamaya karar verdiniz. Hemen hemen herkesin bildiği ve binlerce videoya ev sahipliği yapan Youtube’ın sade ve dümdüz bir şekilde anlatıldığı bir video mu dikkatleri çeker, yoksa Youtube ile ilgili pek bilinmeyen, çoğunlukla hatalar yapılan ve bu hataların çözümüyle ilgili izleyicileri yönlendirdiğiniz videolar mı daha fazla dikkat çeker? Bu gibi sorularınıza anahtar kelime araştırmasıyla cevap bulabilirsiniz. Hangi kelimelerde rekabet var, hangilerinde daha az video içeriği var tek tek inceleyebilirsiniz.

Videonuza seçeceğiniz tek kelimelik belki de pek dikkat çekmeyen bir başlık yerine ise yine anahtar kelime araştırmasıyla elde ettiğiniz yaratıcı ve daha uzun kuyruklu başlıklar oluşturabilir ve izleyiciyi videonuza çekebilirsiniz. Youtube örneğinden devam edersek videonuza sadece ‘Youtube Hakkında’ gibi bir başlığı eklerseniz dikkat çekmeyebilir. Onun yerine ‘Youtube Hakkında Bilinmeyenler, Yapılan Hatalar’ gibi bir başlık daha fazla dikkat çekecektir.

Bir diğer önemli nokta da anahtar kelimelerin video açıklamalarında gerek #’ler ile gerekse düz yazı olarak kullanılmasıdır. Youtube SEO’su için en önemli sıralama faktörü optimize edilmiş açıklamalardır. Youtube, en önemli anahtar kelimelerinizi açıklamanızın ilk birkaç cümlesine eklemenizi ve açıklamanızın 200 kelimeden uzun olmamasını önerir. Genel olarak açıklamaların faydalı ve videonuz hakkında özet bilgi niteliğinde olması önemlidir. Youtube’ın tam olarak ne arama motoru ne de sosyal medya olduğunu söylemiştik. Ama her ikisine de ayrı ayrı benzemektedir. Youtube arama sonuçlarını yönlendirebilmek amacıyla hashtag kullanımı da dikkat çekmektedir. Örneğin Instagram’da #youtube şeklinde bir arama yaparsanız karşınıza Youtuberlar, bazı Youtube videolarından kesitler, hikayeler ve reelsler çıkacaktır. Etiketler temel eğilim ve istekleri daha görünür hale getirir. Youtube’da da sosyal platformlara benzerliği ile #’lerin kullanımı değerli olabilmektedir. İzleyici kitlenin belirli bir hashtag kullanarak arama yapması ile videonuza erişim sağlaması açısından video açıklamanıza ilgili hashtaglerinizi ekleyebilirsiniz.

Dosya adları olarak belirttiğimiz kısımda Youtube algoritması yüklemiş olduğunuz videonun dosya ismine bakarak alakalı olup olmadığından emin olmaya çalışır. Örneğin Youtube’a ‘Youtube Hakkında Bilinmeyenler, Yapılan Hatalar’ başlıklı ve açıklamalı bir video yüklediniz. Eğer video dosyanızın ismi ‘youtube-hakkinda’ veya ‘youtube-hakkinda-bilinmeyenler’… gibi isimler yerine karmaşık harflerden oluşuyorsa algoritma tarafından sevilmeyebilir. Bu adımların uygulanmaması Youtube sıralamalarında videonuzu geri plana itebilir.

Buraya kadar video içeriğiniz tamam ise, videonuz için bir kapak görseli seçimi yapmanız gerekiyor. Bu aslında çoğunlukla başlıktan daha fazla dikkat çekebiliyor. Bunu kitap okuyan kişi sayısı ve aynı kitabın filmini izleyen kişi sayısı gibi bir örnekle destekleyebiliriz. Görselinizi ayarlarken sizinkiyle benzer veya birebir konuya, başlığa sahip rakip kanalların kullandığı görselleri incelemeniz gerekebilir. Onlardan daha iyi ve daha dikkat çekici bir şekilde görsel hazırlamak da sizin yaratıcılığınıza kalıyor.

YouTube, aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli kategori seçeneklerine sahiptir, bu nedenle YouTube videolarınıza uygun bir kategori bulabilmeniz gerekmektedir. Bu kategoriler kullanıcılara yeniden pazarlama yöntemiyle karşılarına çıkmanızı sağlayan etkili bir yoldur. Örneğin bir kullanıcı araba bakımı ile ilgili birkaç video izlemişse ve sizin videonuza rastlamamışsa, kullanıcının karşısına bir süre daha kendisi aratmasa da izlemediği araba bakımı ile ilgili videolar çıkacaktır. Bu videolardan biri eğer kategori seçimini doğru yaptıysanız sizinki olabilir.

Youtube kategorileri
Altyazı kullanmak da YouTube videolarında optimize için son ipucudur. Video altyazıları, video dilini anlayamayan ve işitme engelli izleyiciler içindir.

Tüm bu faktörler Youtube videonuzu optimize edebilmenizin en önemli yollarıdır. Sonrası izleyicilerin takdirine kalıyor.

Kaynaklar:
Wordstream
Ticimax
Youtube
Wikipedia
TEPE SEO Firması