Google Faydalı İçerik Güncellemesi

Google, kullanıcıların aramalarında en doğru ve ilgili sonuçlara ulaşmasını sağlamak için devamlı çalışmalar ve güncellemeler yapmaktadır. Kullanıcıların faydalı bilgiler ile buluşması amacında diğer kullanıcılar için yazılmış özgün ve ilgili içeriklerin gösterilmesi bu çalışmaların bir parçasıdır.

Bu bağlamda ‘Faydalı İçerik Güncellemesi’ adının verildiği yeni bir özellik Google tarafından kullanıma sunuldu. Bu güncelleme ile içerik üreticileri tarafından dikkat edilmesi gereken iki önemli konu bulunuyor:

1- Kullanıcı odaklı içeriklere ağırlık verilmesi.

2- Arama motoru odaklı içerik oluşturmaktan kaçınılması.

Bu maddelerin daha detaylı olarak ne anlama geldiklerini inceleyelim;

1- Kullanıcı odaklı içeriklere ağırlık verilmesi

Google’ın ‘Faydalı İçerik Güncellemesi’ kullanıcıların ilgisini çeken ve memnun kaldıkları bilinen, onlara fayda sunan içerikleri daha iyi ödüllendirmek üzerine amaçlanmıştır. Diğer türlü bakıldığında ise kullanıcılara fayda sunmayan ve onların beklentilerini karşılamayan içerikler aramalarda iyi sonuçlar elde etmeyebilirler.

Google’ın yapmış olduğu bu güncellemenin ödüllendirebileceği bir içerik yazdığınızdan emin olmak için ilk etapta arama motorlarına özel değil, kullanıcılarınıza fayda sağlayacağını bildiğiniz içerikler üretmeye yönelik ilerlemelisiniz. Kullanıcılar tatmin olduğunda SEO kapsamında da kullanıcı deneyimi faktörünün olumlu etkilenmesi sağlanır. Kullanıcı odaklı ilerlemek için yapılabilecek birtakım yönergeleri Google’ın resmi web sayfasından bulabilirsiniz.

Kullanıcı odaklı bir içerik üretme yaklaşımını belirleyip belirlemediğinizi anlayabilmek için bu maddelerin gerçekleşmek üzere veya gerçekleşmiş olması gerekmektedir.

– İşletmeniz veya siteniz için, doğrudan size geldiklerinde içeriklerinizi faydalı bulabilecek mevcut veya hedeflediğiniz bir kitle olmalı.

– İçeriğinizde birinci elden uzmanlık ve kapsamlı bilgi (Örneğin bir ürün veya hizmeti gerçekten kullanmış ya da bahsedilen yeri ziyaret etmiş olmanın sağladığı uzmanlık) açıkça gösterilmeli.

– Sitenizin birincil amacı veya odaklandığı bir konu olmalı.

– İçeriğinizi okuyan bir kullanıcı, ilgili konuda amacına ulaşmasını sağlayacak düzeyde bilgi edindiğini hissetmeli ve kullanıcı tatmin edici bir deneyim yaşadığını düşünmeli.

Google Faydalı İçerik Güncellemesi

2- Arama motoru odaklı içerik oluşturmaktan kaçınılması

Kullanıcı odaklı yaklaşımlarla yapılan içerikler arama motoru odaklı olmamalı anlamına gelmez. Hatta kullanıcıların deneyim açısından olumlu düşüncelerinin olması ve site içi davranışlarının içeriğe katkı sağlayabiliyor olması (tekrar ziyaret etmek, aynı içeriği başka zaman tekrar okumak, içeriğin linkini başkalarıyla paylaşmak vb.) arama motorları tarafından da algılanır ve SEO çalışmaları dahilinde başarıya giden bir içerik kazanılmış olur. Çünkü SEO, kullanıcı odaklı içeriklere uygulandığında faydalı bir çalışma sistemidir.

Kullanıcıların memnun kalmadığı içeriklerin odak noktasının arama motoru trafiği için oluşturulan içerikler olduğu görülmektedir. Arama motoru odaklı içerik oluşturma yaklaşımından uzak durup durmadığınızı test etmek için aşağıdaki maddeleri değerlendirebilirsiniz. Eğer çoğunda uyumsuzluk mevcutsa içerik oluşturma stratejinizi tekrar düzenlemeye başlamanız faydalı olacaktır.

– İçeriğin amacı öncelikli olarak kullanıcılar için olmalıdır. İçeriğin amacı arama motorlarından gelen kullanıcıları çekmek ise odak noktanızı değiştirmeniz gerekebilir.

– Arama sonuçlarında iyi performans göstereceğini umarak farklı konularda çok fazla içerik üretimi yapıyorsanız bu da üzerinde durulabilecek bir konudur. Çünkü çok içerik başarıyı getirmez. Faydalı içerik ve hedef kitlesi belli olan spesifik konularda yayınlanan içerik başarıyı getirir.

– Kendinizden veya özel olarak yaptığınız araştırmalardan fazla ekleme yapmadan ve değer katmadan başkalarının söylediklerini özetleyerek ilerlemek de hata olabilir. Çünkü Google sizin özet/değiştirilmiş içeriğinizden önce, o içeriği çoktan indekslemişti ve bu da sitenizde kopya içerik gibi bir soruna yol açacaktır.

– Eğer web siteniz güncel konularda bilgi veren, üye kullanıcıların her konuda fikrini yazabileceği veya eğlenceli, popüler içeriklerin her gün paylaşıldığı bir blog sitesi değil, belli bir ürün ve hizmete yönelik olduğu halde konuları normalde mevcut kitleniz için yazacağınız şeyler olduğundan değil, yalnızca trend oldukları için mi yazıyorsunuz? Soruya cevabınız ‘Evet’ ise trend konularda yazı yazmak bunu bir iş kolu haline getiren siteler için geçerlidir. (Örn; Onedio, Ekşi Sözlük ve haber siteleri vb.) Sizin belli bir hedef kitleniz var ise onlara yönelik yayınlar yapmalısınız.

– İçeriğinizi okuyan kullanıcılar, diğer kaynaklardan daha iyi bilgi bulmak için tekrar arama yapmaları gerektiğini düşünmemelidir. Sizden net bilgiye erişmeli ve tatmin olmalıdır.

– Google’ın tercih ettiği bir kelime sayısı olduğunu duyduğunuz veya okuduğunuz için yazılarınızı bu kelime sayısına göre yazmanıza gerek yok. Evet, önceleri minimum 500-1000 kelime yazı yazılması gerekiyor deniliyordu bazı kanallar tarafından. Fakat Google’ın böyle bir kelime sayı sınırlandırması bulunmuyor.

– Belirli bir konu hakkında bilgi sahibi olmadan, siteniz ile ilgili olmadan yalnızca arama trafiği elde etmek amacıyla o konu hakkında bilgi sağlamaya ve içerik oluşturmaya karar verdiyseniz bu tamamen ‘toplama içerik’ olabilir veya yanlış bilgiler ile dolu olarak kullanıcıyı yanıltabilir.

Faydalı İçerik Güncellemesi Nasıl Çalışır?

Bu güncelleme ile site genelinde yeni bir sinyal kullanıma sunuluyor. Fazla değeri olmayan, kullanıcıya fayda sağlamayan, katma değeri düşük içeriklerin otomatik tespitini gerçekleştirir.

Bu tespitten sonra fayda sağlamayan içerikleriniz ile birlikte fayda sağlayabileceğinize inandığınız içeriklerinizin de sıralamalarında performans düşüklüğü olabilir. Çünkü sitenizdeki tüm içerikleri baz alarak ilerleyen bir güncellemedir ve faydalı olmayan içeriği sitenizden kaldırmak, diğer içeriklerinizin sıralama yükselimine yardımcı olabilir.

Bu kısımda akıllara gelen soru, fayda sağlamayan içeriklerin kaldırılması halinde sitenin genel durumunun ne kadar süre sonrasında daha iyi performans göstereceği konusudur. Bu güncelleme sonucunda tanımlanan siteler, yeni sinyalin birkaç ay boyunca uygulandığını inceleyebilir. Google sınıflandırıcısı devamlı çalıştığı için yeni kullanıma sunulan sitelerin ve mevcut sitelerin izlenmesini sağlar. Fayda sağlamayan içerikler uzun vadede tekrar siteye eklenmez ise veya farklı bir faydalı olmayan içerik siteye yeni içerik olarak dahil edilmiyorsa o zaman bu sınıflandırma süreci artık ilgili siteye uygulanmaz.

Bu sınıflandırma sistemi, makine öğrenimi modelini kullandığı için tamamen otomatikleştirilmiştir. Spam işlemi veya manuel işlem zannedilebilir fakat öyle değildir aksine yazının başlangıcında belirtildiği üzere Google’ın değerlendirdiği birçok sinyalden biridir ve içerik sıralama amacıyla kullanılmaktadır.

Kullanıcı odaklı içeriğin faydalı veya bir sorguyla direkt alakalı olduğunu tanımlayan başka sinyaller de varsa faydalı olmayan içeriğe sahip olarak sınıflandırılmış sitelerdeki bazı kullanıcı odaklı içerikler de iyi sıralamaya sahip olabilir. Bu sinyal de ağırlıklı olduğundan, çok sayıda faydalı olmayan içeriğe sahip sitelerde daha fazla etkili olabilir. Her durumda, başarılı olmak için faydalı olmayan içeriği kaldırdığınızdan ve tüm Google yönergelerini uyguladığınızdan emin olmalısınız.

TEPE SEO Firması