İçerik Pazarlaması Nedir ve Nasıl Yapılmalıdır?

İçerik pazarlaması, pazarlama stratejinizin önemli bir parçası olarak stratejinize dahil olmuyorsa, müşterilerinizle ve potansiyel müşterilerinizle bağlantı kurma ve onları ulaşma fırsatınız oldukça az olacaktır. İçerik pazarlaması, güven ve ilişkiler kurmanıza olanak tanır. İçerik pazarlaması ile birlikte müşterileriniz ve müşteri adaylarınız, bir satın alma kararı vermeden önce ürünlerinizi ve hizmetlerinizi daha iyi değerlendirmek için ihtiyaç duydukları bilgilere kolayca erişirler.

içerik pazarlaması nedir

Arama motorları, web sitenizde yayınladığınız içeriği dizine ekleyeceği ve arama sonuçlarında görüntüleyeceği için, içerik pazarlaması aynı zamanda arama motoru optimizasyonu (SEO) çabalarınızda da size en ön sırada yardımcı olacaktır. İçerik pazarlamasını reklamcılıktan farklı kılan şey, müşterilerinize ve potansiyel müşterilerinize doğrudan satış yapmaya çalışmamanızdır. Bazı durumlarda müşterilerinize herhangi bir açıklama yapmadan ya da onları tanımadan ürünlerinizi kolayca satmanızı sağlar.

Örneğin, bir outdoor ürünleri mağazası olduğunuzu düşünün. Müşterilerinizin en iyi kamp yerini nasıl bulacağı ile ilgili blog gönderileri oluşturabilir ve okuyan potansiyel müşteri adaylarınızın ihtiyaçları olan şeyin sizin sattığınız çadır olduğunu düşündürebilirsiniz. Bu sayede henüz sizden satın almaya hazır olmasalar da markanıza aşina olacaklar ve genel anlamda güven oluşturmaya başlayacaksınız. Gelecekte, satın almaya hazır olduklarında önce sizin markanız akıllarına gelecektir.

İyi İçerik Pazarlamasının Avantajları

İyi içerik pazarlaması yatırımı yaptığınızda, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok avantaj elde edebilirsiniz.

  • Ücretli aramaya kıyasla olası satış başına önemli ölçüde daha düşük maliyet. Sadece ilk beş ayda, içerik pazarlaması kullanan şirketler olası satış başına maliyetlerini yüzde 80 oranında düşürüyor. İki yıl boyunca, daha iyi SEO ve artan müşteri güveni ile birlikte maliyet daha da düşüyor.
  • Üç kat daha fazla potansiyel müşteri. Aday müşteri başına maliyetin azalmasına ek olarak, içerik pazarlaması size harcadığınız para için daha fazla potansiyel müşteri sağlayabilir. Harcanan her ₺ için şirketler, geleneksel pazarlamaya göre üç kat daha fazla potansiyel müşteri kazanır.
  • Sitenizde daha fazla zaman harcanması. Sitenizde ne kadar çok içerik varsa, o kadar çok potansiyel müşteriye ulaşma imkanı olur. Blog gönderilerini veya diğer ilgi çekici içerikleri tıklamak için etrafta dolaşacaklar ve süreçte siz ve ürünleriniz hakkında daha fazla bilgi edinecekler.
  • Daha fazla arama görünürlüğü. Blog sayfanıza her yeni yayın eklediğinizde, bu, Google’ın dizine ekleyebileceği başka bir sayfadır. Daha fazla sayfa her zaman daha fazla arama trafiğine eşit değildir, ancak anahtar kelimeler için sıralamanıza ve daha fazla arama sorgusunda görünmenize yardımcı olur.
  • Daha eğitimli müşteriler. İnsanlar bir sorun yaşadıklarından (veya bilgi edinmek istediklerinden) web’de bir şeyler ararlar. Bir çözümünüz varsa, bu noktaları ele alan içerikler geliştirerek seçenekleri hakkında onları eğitebilirsiniz.
  • Daha güçlü müşteri ilişkileri. İçerik pazarlaması ile mevcut müşterileriniz de bu nimetten faydalanırlar. Blog sayfanızdaki ilgi çekici ve yararlı e-posta bültenleri veya diğer konular olsun değerli içerik sağladığınızda, ilişkiler kurarsınız ve müşterilerin bir şey tekrar satın almaları gerektiğinde size geri dönme olasılığını artırırsınız.
  • Daha kısa bir satış döngüsü. Ne sattığınızın bir önemi yok. Müşteriler için bir satış süreci var. İçerik pazarlaması ile müşterilerin, bu yolculuğun her aşamasında karşılaştıkları zorlukları ele alıyorsa, onları daha hızlı bir karara yönlendirmeye yardımcı olabilirsiniz.
  • Hedef kitlenizin önüne geçmek. Herkes için her şey olamazsınız. Ancak içerik pazarlamasıyla ideal müşterinizi kesinlikle web sitenize çekebilirsiniz. Bunları göz önünde bulundurarak içerik oluşturduğunuzda, sizden satın alma olasılığı en yüksek olan kullanıcılara ulaşma olasılığınız daha yüksektir.
  • Marka savunucuları yaratmak. Harika içerik oluşturursanız, sadık müşterilerinizin bunu kendi ağlarıyla paylaşma olasılığı daha yüksektir. Bu, mevcut müşterilerinize benzeyen daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmanın harika bir yoludur.

İçerik Pazarlaması Türleri

Artık içerik pazarlama dönüşüm hunisinin farklı aşamalarını bildiğinize göre, dönüşüm hunisini, potansiyel müşterileri içinden geçirmeye ve nihayetinde müşterilere dönüştürmeye yardımcı olacak içerikle doldurmaya hazırsınız. Oluşturduğunuz içerik, satın alma süreci boyunca daha hızlı bir şekilde rehberlik yapabilir ve hatta sizden daha fazla harcama yapmalarını teşvik edebilir.

Web Sitenizdeki İçerikler ve Blog Sayfası

İçerik Pazarlamasından maksimum verimi almanın en iyi stratejilerinden biri, blog sayfanız veya web siteniz için kendi makalelerinizi oluşturmak ve daha sonra bunları Sosyal Ağlarda tanıtmaktır. Neden? Çünkü bu, sitenize gelen web trafiğini artırmanıza ve kitlenize orijinal ve alakalı içerik sunmanıza olanak tanır.

Şirket blog sayfanızda düzenli olarak yayınlar yayınlamak, mevcut müşterilerin yanı sıra satışlar elde etmenize ve potansiyel müşterilerin katılımına yardımcı olabilir. Blog sayfanızı; yeni ürünleri duyurmak, şirketinizin sahne arkasını yani mutfağını sunmak, bir sektör konusuyla ilgili yorum yayınlayarak konu uzmanlığını göstermek ve ürünler için nasıl yapılır talimatları sağlamak için kullanabilirsiniz.

Blog sayfanızı ayrıca satış ekibinizin üyelerine sıkça sorulan soruları (satış sonrası müşteri desteğinin nasıl olduğu veya belirli bir ürün özelliğinin nasıl çalıştığı gibi) yanıtlamak için de kullanabilirsiniz. Bu, potansiyel müşterilerin bir karar vermesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda cevap arayan mevcut müşterilerle güven oluşturulmasına da yardımcı olur.

Eposta Pazarlaması

E-posta yoluyla kitlenize haber bültenleri ve promosyonlar gönderen E-posta Pazarlama, kitlenize içerik ve haberleriniz hakkında bilgilendirmenin yanı sıra ticari tekliflerinizi yaymanın mükemmel bir şeklidir.

Video İçerik Pazarlaması

Videoların oluşturulmasını herhangi bir içerik pazarlama stratejisinin ayrılmaz bir parçası haline getirmek çok uygundur. Çünkü bu içerik sınıfı Sosyal Ağlarda en çok paylaşılan içeriklerden birisidir. Bu nedenle, bir YouTube kanalı oluşturmanız ve videolarınızı oradan paylaşmanız, kitlenizin size farklı kanallardan ulaşması için de fayda sağlamaktadır.

İçerik Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Son bölümde, farklı içerik pazarlaması türlerine göz gezdirdik. Şimdi hepsini, satışları yönlendiren bir içerik pazarlama stratejisi haline getirmenin zamanı geldi. Tıpkı iş planı olmayan bir işe başlamadığınız gibi, içeriğinizi oluşturmak ve dağıtmak için de aynı yoldan gitmeniz gerekmektedir.

Farklı türde içerikler oluşturmaya başlamadan önce, içeriği kim için oluşturduğunuzu ve nedenini bilmeniz gerekir. İçerik pazarlama stratejiniz için konumlandırma burada devreye girer. İdeal kitlenizi, aradıkları şeyi ve ürününüzün ihtiyaçlarını nasıl karşıladığını belirleyin. Bu size kitle kişilikleri verecektir.

Stratejinizi oluşturmadan önce, hedef kitleniz, içerik türünüz ve içeriğiniz hakkında ayrıntılı bir beyin fırtınası yapmalı ve buna göre bir plan oluşturarak stratejinizi uygulamalısınız. Ayrıca içeriğiniz ile ilgili olarak Google’da en çok aratılan anahtar kelimeleri göz önüne almalı ve içeriğinizi bu doğrultuda hazırlamaya dikkat etmelisiniz.

İçerik pazarlama programınız için birden fazla hedefinizin olabileceğini ve yukarıda listelenen hedeflerle sınırlı olmadığınızı unutmayın. Bir sonraki aşamada oluşturduğunuz kampanyada doğru içerik pazarlaması hedeflerini nasıl belirleyeceğinize daha ayrıntılı bir şekilde göz atacağınız bir aşama olacaktır.

TEPE SEO Firması