Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılını kutlarız. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılını kutlarız.

SEO Hizmeti

Günümüz alışveriş alışkanlıkları giderek değişiyor ve hizmet ve e-ticaret siteleri gelecek ekosistemin önemli oyuncuları olmaya şimdiden başladı bile. Artık ürüne dokunarak almak yerine; görmek ve daha önce ürünleri kullananların farklı online platformlarda yazdıkları deneyimler ürün satın alma kararlarını etkiliyor. Bu firmalar için oldukça zorlu bir süreci ifade ederken; doğru çalışma ve stratejilerle hazırlanan dijital pazarlama projesi sayesinde avantaja dönüşebiliyor.

Doğru SEO hizmeti ve danışmanlığı hizmeti müşteri kazandırır

SEO hizmeti ve danışmanlığı

Dijital pazarlama çalışmaları kapsamında en önemli aşamayı SEO; diğer bir tabirle de, arama motoru optimizasyonu ifade ediyor.  Doğru stratejiler uygulanarak yapılan bir çalışma sonucunda rakiplerinizin önüne geçmek ve onların ulaştığı müşterilere erişmekle birlikte; kendi müşterilerinizin de sizi internette bulmasını sağlamak mümkün hale geliyor. Rakiplerinizin neler yaptığını, hangi kelimelere odaklandığını, hangi kelimeler üzerinden trafik elde ederek satış yaptıklarını, hangi kelimeleri kullanmadıkları gibi birçok kriterin değerlendirilmesiyle başarılı bir SEO stratejisi planı yapılabilir ve bunun sonucunda kazanılabilir.

Rakibi bilmenin sağladığı fayda nedir?

Organik sonuçlardan elde edilen trafik, bir anlamda dönüşüm sağlayan trafik demektir. Birçok site, müşterilerinin arama yaptıkları kelimelerde ön plana çıkmak için sürekli çalışıyor ve kendisini yeniliyor. Dolayısıyla SEO hizmeti ve danışmanlığının dönemlik bir şey olmadığını ve her fırsatta sitenin kontrol edilerek yeni stratejiler geliştirilmesi gerektiğinin de bilinmesi gerekiyor. SEO hizmeti ile rakip analizi yapıldığında elde edilecek faydalar şunlardır:

Rakibin zayıf yönleri tespit edilebilir

Bir rakibi geçmek için ondan daha iyi olmak zorundasınız. Ondan daha iyi olabilmek içinde karşı tarafında eksiklerinin bilinmesi gerekiyor. Eğer rakip, blog çalışmasına önem vermiyorsa bu alana yönelerek kaliteli içerikler hazırlamak bir artıdır. Hedef kitlenin yer aldığı sosyal medya kanallarının hepsine değil de, birkaçına yönelik kampanya düzenleyen rakiplerin eksik bıraktığı sosyal kanallar üzerinde de kampanya düzenlemek doğrudur. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta, ilgili kanalın hedef kitlenizi barındırmasıdır. Bu ve bunun gibi site içi ve site dışı eksiklikler tespit edilerek, bunların kendiniz için avantaja dönüştürülmesi sağlanabilir.

Hangi anahtar kelimelere yöneldikleri bilinir

Rakibin hangi anahtar kelimelerden trafik aldığı ve hangi anahtar kelimeler üzerine çalışmalar düzenlediği de, kısa yoldan hedef kitlenin nerede olduğunun işaretlerini verir. Dolayısıyla aynı alana yönelerek stratejiler hazırlamak ve başarılı şekilde uygulamak rakibin müşteri kitlesinin hepsini tek başlına almasını önleyebilir.

Rakip otoritesi hakkında bilgi sahibi olunur

Bazı rakipler güvenlerini sağlayarak Google gözünde önemli bir otoriteye sahip olur. Domain otoritesi denilen bu sistem nedeniyle rakiplerin hedeflediği anahtar kelimelerde üst sıralara çıkmak oldukça zor ve zaman alan bir süreçtir. Bu süreç içerisinde SEO danışmanlığı için ayrılan finansmanın daha iyi değerlendirilebilmesi için rakibin hedeflediği ana kelimelerden daha farklı kelimelere veya ilgili kelimelerin varyasyonlarına yönelen bir SEO hizmeti daha da başarılı olur.

Rakip analizinden sonra planlama yapmak

Rakiple ilgili detaylara vakıf olunduktan sonra asıl siteye yönelerek incelemeler yapmak gerekir. Meta etiketlerinden, sayfa performanslarına ve kopya içerik durumlarına kadar detaylıca incelenmesi gereken sitelerin eksikliklerinin giderilmesi oldukça önemlidir. Hedeflenilen anahtar kelimelere göre sitenin başlık ve açıklama gibi yerlerinin güncellenmesi yapılması lazımdır. Bu aşamalar site içiyle ilgili çalışmaların sadece bir kısmını oluşturur. Site dışı SEO çalışmalarıyla da sitenin hedeflenen kelimelerde yükselmesini sağlayacak çalışmalar yapılmalıdır.

Site dışı çalışmaların en önemlisi, içerik pazarlamasıdır. Sosyal medya kanalları başta olmak üzere diğer dijital reklam platformlarında hedef kitle odaklı hazırlanan video, blog yazısı veya gif gibi görsellerin yayınlanması gerekir. Markayla ilgili etkileşimi artıracak bu çalışmaların siteye sağlayacağı trafik ve dönüşümler sayesinde sıralama yükselme yaşanabilir. Link inşası da kaliteli ve sağlam siteler üzerinden alınacak tanıtım yazılarını ifade ediyor. Spam ve sahte siteler yerine otoritesi güçlü sitelerden alınacak yazılar Google gözünde sitenin kalitesinin artmasına da fayda sağlar.

Sonuç olarak, SEO danışmanlık hizmeti ile planlı ve stratejik bir şekilde Google aramalarında yükselmek hedeflenir. Hedeflenilen kelimelerde ürün veya hizmet sayfalarının yükselmesi sağlandığında otomatik olarak müşteriler ve satışlar artış gösterir. Bugün birçok firma, aylık olarak SEO kontrolleri ve planları yaparak sıralamalardaki yerlerini korumak veya daha yükseğe çıkmak için çalışıyorlar.

TEPE SEO Firması