Beyaz Şapka SEO ve Siyah Şapka SEO

Beyaz Şapka SEO Yöntemleri

Beyaz şapka Seo yöntemleri kullanıcı odaklı yapılan bir Seo çalışması olup ve bu çalışmalara verilen bir genel addır. Etik bir Seo çalışması olarak değerlendirilen bu yöntemler arama motorlarını değil, yalnızca gerçek kullanıcıları hedeflemektedir. Beyaz şapka Seo tekniğinin önemli ilk kuralı kaliteli bir içeriğe sahip olmaktan geçmektedir. Kullanıcılara faydalı olabilecek bir içerik öncelikle takdir kazanır ve daha sonra arama motorları tarafından olumlu değerlendirilir. Kurumsal bir Seo’nun en önemli maddesi kaliteli içeriktir. Diğer dış Seo çalışmaları olmasa dahi, kaliteli içerik ile arama motorlarında üst sıralara çıkılabilmektedir. Beyaz Seo yöntemlerini, backlink, sosyal medya çalışmaları, anahtar kelime analizi çalışmaları takip etmektedir. Bu çalışmalarda en önemli olan şey doğal bir görünümdür.

bayaz şapka siyah şapka seo

Siyah Şapka SEO Yöntemleri

Siyah şapka SEO yöntemlerinde hedef kitle direkt olarak arama motorlarıdır. SEO uzun vadede bir yatırım olmasına karşılık, çok daha hızlı dönüş olmasını sağlamak amacı ile kullanılmakta olan teknikleri içermektedir. Anahtar kelime doldurma, gizi metinler, haclink gibi teknikler bulunmaktadır.

Google arama motorunun kullanıcılarına sağladığı en önemli fayda aradığı bir şey hakkındaki içeriği karşısına çıkarmasıdır. Siyah şapka SEO tekniklerini kullanmayı tercih eden siteler arama motorunun açıklarını kullanarak üst sıralara çıkmaktadırlar. Fakat bu açıklar fark edildiği takdirde site yeniden sıralamada düşüşe geçmektedirler. Hatta bu durum tespit edilirse, site arama motorundan tamamen silinebilmektedir. Bu nedenle siyah şapka SEO tekniklerini kullanmaktan uzak durmak gerekmektedir.

Beyaz Şapka SEO ve Siyah Şapka SEO

Beyaz şapka SEO ve Siyah şapka SEO arasındaki farklara göre uygulanabilir. Genel anlamda Siyah şapka SEO yöntemleri yukarıda belirtilmiş sakıncalı durumlar sebebi ile tercih edilmemektedir. Kısaca arasındaki farkları özetlersek;

Siyah şapka Seo yöntemi düşük bütçe gerektirmekte olup kısa süreli çözümler sunmaktadır. Ayrıca etik bir yöntem olmayıp, arama motorlarını hedeflemektedir. Tespiti halinde de site banlanmaktadır. Beyaz şapka Seo yöntemi ise çok daha masraflı olup uzun süreli çözümler sunmaktadır. Ayrıca son derece etik olup, kullanıcıları hedeflemektedir.

Siyah ve Beyaz Şapka SEO yöntemlerine şunlarda eklenebilir;

Blok İçerik Optimizasyonu, Anahtar Kelime Optimizasyonu, Blog URL Optimizasyon, Bağlantı Kurma, Tema/Şablon, Meta Etiketleri, Backlink Beyaz Şapka SEO yöntemleri olup, Bağlantı (Link) Çiftliği, Anahtar Kelime Doldurma, Görünmez Metin, Tekrarlanan Başlık gibi yöntemler Siyah SEO yöntemleridir.

TEPE SEO Firması