Sayfa Dışı Seo Nedir?

SEO, temel anlamıyla sitenizin arama sonuçlarında daha yukarıda yer alması adına gerçekleştirilen aktiviteler bütünüdür. Bu aktivitelerin bir kısmı sayfa içinde geçmektedir. Sitenizin yapısı, içeriği ve hızı sayfa içi SEO’ya örnektir. Ancak, sitenizin dışında gelişen faktörler de SEO değeri taşımaktadır. Peki, tam olarak sayfa dışı SEO nedir?

Off-page SEO olarak da bilinen sayfa dışı SEO, arama motoru sonuçlarında sıranızı etkilemek için kendi web sitenizin dışında gerçekleştirilen işlemleri içermektedir. Bu işlemler büyük ölçüde backlinkler, sosyal medya ve yerel SEO aktiviteleridir.

sayfa dışı seo

Sayfa Dışı Seo Neden Önemlidir?

Arama algoritmaları ve sıralama faktörleri sürekli olarak değişirken, SEO konusundaki genel fikir birliği, sayfa dışı SEO’nun gerçekten büyük önem taşıdığı yönündedir.

Kaliteli içerik yazarak arama motorlarında üst sıralarda yer alabilirsiniz. Ancak bu içeriğe bağlantı veren birkaç harika, alakalı site bularak, çok daha fazla yükselebilirsiniz. Aynı şekilde bu durum, markanızı oluşturmak ve güvenilir bir konumlama için de kıymetlidir. Hatta marka bilinirliği ve konumlandırması çoğunlukla site dışında gerçekleşir.

Google’ın içeriği sıralamak için kullandığı tam algoritma bilinmese de, arama motoru sıralaması faktörleri üzerine yapılan çalışmalar, sayfa dışı SEO ile ilişkili faktörlerin, sıralama kriterleri ağırlığının %50’den fazla olduğunu göstermektedir.

Backlinkler

Backlinkler ya da Türkçe olarak geri bağlantılar, sayfa dışı SEO’nun kalbinde yer almaktadır. Arama motorları, bağlantılı içeriğin kalitesinin göstergesi olarak geri bağlantıları kullanır. Bu nedenle, çok sayıda yüksek değere sahip geri bağlantılı bir site genellikle benzer bir siteden daha yukarıda sıralanır.

Bağlantıları ağı bir arada tutan bir çeşit yapıştırıcı olarak düşünebilirsiniz. Arama motorları, bir içerik parçasının veya bir sitenin ne kadar değerli olduğunu belirlemek için bağlantıları kullanır. Sıralama konusunda ciddiyseniz, kaliteli linkler almak her zaman harika bir taktik olmuştur. Bu nedenle ve nasıl bağlantılı olduğunuzu yakından takip etmeniz de önemlidir.

Sosyal Medya Ve Yerel Seo

Sosyal medyada aktif olunarak websitenize trafik gönderilmesinin sıralamalara pozitif etkisi olsa da, kendi başına sosyal medya, arama motorlarında iyi sıralama için yeterli değildir. Bununla birlikte, müşteriler ve potansiyel ziyaretçilerle iletişim kurmak için benzersiz bir fırsat sunar.

Sosyal medyada çok popüler olsanız bile, popülaritenin doğrudan daha yüksek yerel arama sıralamasına dönüşmesi olası değildir. Öncelikle, sosyal medya çalışmalarınızı müşterilerinize ilgi çekici içerikler, promosyonlar ve markanız için yakınlıklarını artıracak anketler ve konuşmalar yapma konularına odaklamalısınız. Bu sıralamaya indirekt olarak katkı sağlayacaktır.

Öte yandan yerel SEO önemlidir. Yerel işletmeler için sayfa dışı SEO’nun bir kısmı hakkınızda konuşulması ve pazarlama taktikleridir. Ek olarak mutlu müşterilerin size yorum bırakması yerel anlamda SEO’nuzu etkileyecektir.

TEPE SEO Firması