SEO nedir?

SEO yani Arama Motoru Optimizasyonu, web sitelerinin arama motorlarının sonuç sayfalarında, daha iyi sıralamalarda olması için sürekli vaziyette geliştirme yapma sürecidir. Yapılan bu SEO çalışmaları neticesinde web sitelerinin performansları artarak daha da fazla ziyaretçiye ulaşabilir. Bu açıdan web sitesi hizmeti verenler açısından seo nedir? Sorusu oldukça önemli bir hale gelmiş durumdadır.

seo nedir

SEO stratejisi, web sitelerinin trafiğini arttırmak için birtakım teknikler içermektedir. Tüm arama motorlarının web sitelerinin içeriğini okuması ve de anlaması için bu stratejiler izlenmektedir. Bu şekilde web sitesi arama sonuçlarından en üst sıralarda yerini alacaktır. SEO stratejisini anlayabilmek için arama motorları çalışma tekniğini bilmek zorunludur.

SEO ve Arama Motorları Çalışma Mantığı Arasındaki İlişki

Arama motorları sonuç sayfası olan SERP’de sonuçların yer alması için birçok kriter olmakla birlikte temel unsurlar; Kişiselleştirme, Yetki, Alaka Düzeyidir. Bu unsurlara dikkat edilerek hazırlanacak web siteleri SERP’de üst sıralara çıkacaktır. Çünkü tüm arama motorları, sonuç sayfalarında gösterecekleri web sitelerinin, yapılan arama ile en alakalı sonuçları içermesini istemektedir. Buna alaka düzeyi denmektedir. Kişiselleştirme; Sosyal bağlantılar, kullanılmış olan cihazlar, kullanıcıların arama geçmişi, konum bilgisi gibi unsurlardır.

Anahtar Kelime ve İç Optimizasyon

Yukarıda sayılan diğer unsurlar ile birlikte bir diğer önemli konu da anahtar kelimelerdir. Anahtar kelime unsuru SEO için vazgeçilmez bir unsurdur. Buradaki mantık web sitenin hedef kitlesinin ne tarzda arama yaptığı konusudur. Çünkü web sitesi yüzlerce değişik terim ve kelimeler için optimize edilemez. Bu açıdan daha spesifik sorgu çeşitleri üzerinde yoğunlaşmalıdır. Web sitesinde yer alacak olan içeriklerde, hedef kitlenin yapacağı aramalarda kullanacakları kelimeler mutlaka bulunmalıdır.

Bu kelimelerin kullanım şekilleri ilgili arama motorunun belirlemiş olduğu anahtar kelime algoritmasına göre belirlenmelidir. Bu şekilde ilgili algoritmaya göre hazırlanmış olan anahtar kelimeli içerikler, web sitesinin ön sıralarda olmasını sağlayacaktır. Bir diğer önemli konuda iç optimizasyondur. Web sitenin mevcut URL’sinin kesinlikle SEO uyumlu olması gerekmektedir. Bu açıdan web sitesi sayfalarının her birisi için mutlaka ama mutlaka benzersiz ve de açıklayıcı başlık ile buna uygun benzersiz açıklama kullanılmalıdır.

TEPE SEO Firması