fbpx

SEO İLE WEB SİTENİZ İLK SIRALARA YERLEŞSİN!

Son yıllarda gelişen teknoloji ile internete ve dolayısıyla arama motorlarına erişmek oldukça kolaylaşmıştır. Erişimin kolaylığı da internetin daha aktif ve kapsamlı kullanımına yol açmıştır. Örneğin artık internet üzerinden bilgi almak, araştırmak, tanıtım yapmak, satış yapmak veya satın almak, hizmet vermek, hizmet almak vb. sıradan bir olaya dönüşmüştür. Arama motorları da tam burada devreye girmektedir.

Arama motorlarında bir saniyede ortalama 94.000 arama yapılır. Bu aramalar farklı konularda olabildiği gibi trendler arasında olan ve binlerce kişi tarafından aratılan tek tip aramalar da olabilmektedir. Aratılan kelime veya tümce öbeğine ilişkin ise yine yüzlerce veya milyonlarca web sitesi olabilmekte ve bunlar bir sıra halinde karşımıza çıkmaktadır. Peki arattığımız ögeye ilişkin karşımıza çıkan web sitelerinden hangileri dikkatimizi çekmektedir, hangilerine tıklamayı tercih etmekteyiz?

Aradığımız öge örnek fotoğraftaki gibi birçok sonuç barındırıyorsa elbette zamandan tasarruf etmek adına ilk karşımıza çıkan web sitelerinin altında yazan kısa cümlelere bakarak en fazla işimize yarayacağını düşündüğümüz siteye tıklarız.

Bazen sonuçlar fazla olduğunda arama motorunun en alt kısımlarında 1’den 10’a kadar sayfa sayısı olduğunu ve her sayfada en az 10 web sitesi olduğunu görmekteyiz. Çoğu zaman 10. sayfaya kadar ilerlemeyi tercih etmeyiz. Yapılan araştırmalar da bir arama motoru olan Google’ın ilk sayfalarındaki sonuçlara daha fazla güvenildiğini ortaya konmuştur.

(AKAGÜN, S. (2017). ARAMA MOTORU SONUÇLARI GÜVENİLİRLİĞİNİN ANALİZİ: GOOGLE ÖRNEĞİ. Yeni Medya Elektronik Dergisi, 1(1), 72-81.)

Yapılan araştırmalar da göstermektedir ki karşımıza ilk çıkan sonuçlar, dolayısıyla web siteleri daha cazip ve daha güvenilir görünür.

PEKİ, BİR WEB SİTESİ SAHİBİ OLARAK İLGİLİ ARAMALARDA NASIL İLK SIRALARA YERLEŞEBİLİRİZ?

Arama motorlarında karşımıza ilk çıkan sitelerin arattığımız ögeyle bağlantısının daha ilgili olabileceğini belirtmiştik. Bu da şuna bağlıdır; başarılı bir SEO uygulaması. Bir web sitenin SEO kullanımı ne kadar iyi ve düzgünse arama motorlarında da o kadar üst sıralarda görünmektedir. SEO, Search Engine Optimization’ın kısaltılmış halidir. Türkçe karşılığı Arama Motoru Optimizasyonu’dur. Arama motorlarının ne olduğunu biliyoruz. Peki optimizasyon derken ne kastediliyor? Optimizasyon veya optimize etmek arama motorlarının web sitenizin içeriğini ve ne anlatmak istediğini anlayabilmesi demektir. Örneğin; Google, siz çiçek satıyor olsanız bile bazı teknik sorunlar sebebiyle sizin çiçek sattığınızı anlamlandıramayabilir. O zaman da optimize edilmemiş olursunuz. Kısacası kullanıcılar Google’da ”İstanbul hediyelik çiçek” gibi bir arama yaptıklarında ön sıralarda gözükmeyebilirsiniz.

SEO, temelde web sitenize ziyaretçi akışını hızlandırabilecek ve nitelikli kullanıcı ile oluşan trafik satışlarınızı ve marka bilinirliğinizi olumlu yönde etkileyebilecek bir uygulamadır. Bu uygulama sayesinde artık ”İstanbul hediyelik çiçek” yazan bir kullanıcı web sitenizi ilk sıralarda görebilir ve inceleyip satın alma işlemini gerçekleştirebilir.

SEO uygulamaları site içi seo ve site dışı seo olarak ikiye ayrılmaktadır. Site İçi Seo’nun İngilizce karşılığı On-Site Seo’dur. Site İçi Seo uygulamalarında meta etiketler, h1 ve h2 gibi başlıkların düzenlenmesi, site hızı, url yapısının anahtar kelime içermesi, varsa görseller ile görsel optimizasyonu sağlanması, sayfa içeriğinin kaliteli ve özgün olması ayrıca kullanıcıların aradıklarını bulabilecekleri bir yer olması da gerekmektedir. Bütün bunları profesyonel bir şekilde gerçekleştirebilmek için SEO firmalarından destek alabilirsiniz.

Site Dışı Seo (Off-Site Seo) sosyal medya düzenlenmesi ve backlink ile bütünleşir. Backlink, farklı sitelerden sizin web sitenizin linkine erişilebilmesi durumudur. Araba kiralayan bir site backlink olarak çiçek satan bir siteyi kullanıyorsa buna çöp backlink denilmektedir ve kalitesizliği ortaya çıkarmaktadır. Bunun yerine çiçek satan bir site backlink için hediyelik eşya satan bir siteyle anlaşabilir veya hediye fikirleri veren bir blogla anlaşabilir. Bu sitelere giren kullanıcılar hediye araştırırken çiçek satın alma eğiliminde bulunabilir ve oradaki backlinklerden sizin web sitenize ulaşabilir. Geri dönüşümler araba kiralayan web sitesindeki backlinklerden daha faydalı olacaktır.

Bütün bunların yanında Arama Motoru Optimizasyonu’nun en önemli kısmı anahtar kelimelerdir. Yukarıda Site İçi Seo çalışmalarında anahtar kelimelerden bahsedilmişti. Daha detaylı ele almak gerekirse; anahtar kelimeler web sitemizin ne anlattığını kısaca belirtmek için ve kullanıcı analizi yapıldıktan sonra kimin, hangi amaçla, hangi kelimelerle, neyi aradığına uygunluk oluşturacak şekilde kullanılmalıdır. Örneğin; İstanbul’da çiçek satan bir işletme anahtar kelimelerini ”çiçek buketi, uygun çiçek buketleri, taze çiçekler, çiçek” şeklinde temel kelimelerle oluşturursa İstanbul’da çiçek buketi aratan kullanıcıların karşısına ilk sıralarda çıkması epey zor olur. Onun yerine aynı şehirde bir başka çiçek satıcısı fırma ”İstanbul çiçek, İstanbul çiçek buketi, İstanbul çiçek gönder, doğum günü çiçekleri, İstanbul çiçek aranjmanları, özel gün çiçekleri, çiçek siparişi” şeklinde anahtar kelime kullanmışsa ilk sıralarda onun çıkması çok doğal olacaktır. Çünkü kullanıcıların karşılarına ilk çıkan ve aradıklarına en yakın sitelere tıklaması olağan bir durumdur.

Bahsedilen SEO uygulamaları arka planda yapılanların sadece bir kısmını oluşturmaktadır. Amerika’da sadece SEO için özel bütçe ayıran işletmeler bulunmaktadır. Her yıl SEO için ayrılan bütçe katlanarak artmaktadır. 2020 yılında ABD’de SEO için ayrılan bütçe yaklaşık 80 milyar dolardır.

Ücretsiz olarak kişisel SEO uygulamaları yapmanız mümkündür. Fakat sitenizin profesyonel bir web site olmasını sağlamak adına ve aynı zamanda potansiyel müşteri ve ziyaretçi trafiğini yoğunlaştırmak SEO firmalarının başarılı bir şekilde yapabileceği bir iştir. Çünkü arama motorlarının web sitenizi anlamasını sağlamak teknik bilgi ve birikim gerektirir. Bu konularda TepeSEO’dan destek alabilirsiniz.