Başlıca Kullanılan Seo Araçları Nelerdir?

Site içi ve dışı olmak üzere web sitenin teknik niteliklerini analiz eden sistemler olarak tanımlanmaktadır. Backlink analizi, içerik analizi ve anahtar kelime analizi gibi pek çok yöntemi değerlendiren araç bütününe genel anlamda SEO aracı denmektedir.

seo araçları

Neden Seo Araçları Kullanılır?

Seo araçları, Arama Motoru Optimizasyonu için olmazsa olmazları arasında yer alır. Spesifik bir seo aracı internet sitesinin bulunduğu ana kadar aldığı tüm backlinklerinin analizini gerçekleştirir. Ayrıca rakip analizi söz konusu olduğu durumda da Seo araçları son derece önemlidir.

Başlıca Kullanılan Seo Araçları Nelerdir?

İlk olarak Seo araçlarının site içi ve dışında olmak üzere iki farklı kısımda hizmet verdiğini belirtmek gerekir. Özellikle Wordpress sistemlerinde, içerik analizi sağlayan çok sayıda Seo aracı yer almaktadır. Bu konuda her iki kategoriye de hitap eden ve en çok kullanılan Seo araçlarını incelemek gerekir.

Bu araçlarından bazıları şunlardır:

Semrush Moz, Kendini Hepsi Bir arada Pazarlama Araç Seti olarak tanımlamaktadır. En büyük eksiği anahtar kelime yönetimi sistemine sahip olmamasıdır.

Seo araçları dendiği zaman akla gelen diğer bir isim ise Ahrefs’dir. Rakip analizi ve anahtar kelime indeks takibi özelliğinden dolayı en çok tercih edilmektedir. Google Search Console ve Analytics entegrasyonunun olmaması en büyük eksikliğidir.

Bir de DeepCrawl vardır. Kendini Dünyanın en iyi web site tarama aracı olarak tanımlamaktadır. Seo analizi ve backlink takibi işlerinde son derece başarılıdır. Sıra takibi ve anahtar kelime analizi gibi sitemleri kullanmayan DeepCrawl genel anlamda web site tarama işlerinde tercih edilmektedir.

KwFinder, Searchmetrics, LinkResearch Tools, Majestic, SpyFu gibi araçlarda diğer en çok tercih edilen Seo araçları arasında yer almaktadır. Tüm bu araçların hepsi profesyonel ve ücretli araçlardır.

Bu profesyonel ve kullanması deneyim isteyen araçların dışında ücretsiz daha az destek ve özellik sunan yazılımlarda bulunmaktadır. Ufak tefek ihtiyaç gereken durumlarda ihtiyaçlar ücretsiz Seo araçları ile belli bir düzeyde karşılanabilir.

Keywordtool.io, Redirect Path, GTMetrix, Screaming Frog’s SEO Spider Tool gibi araçlar ücretsiz olarak kullanılabilecek Seo araçlarıdır.

Ayrıca arama motoru olarak kullanılan Google’a ait Seo araçları da yer almaktadır. Bunlar Google Trends, Google Keyword Planner, Google Search Console, Google Site Speed Test gibi araçlardır. Elbette ki bunları da kullanmakta fayda vardır.

Tepe SEO Firması