Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılını kutlarız. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılını kutlarız.

Anahtar Kelime

Bir anahtar kelime ya da odak anahtar kelime; sayfanızdaki blogunuzdaki ya da yayınınızdaki içeriği en iyi açıklayan kelimedir. Kısaca, belirli bir sayfa için sıralamak istediğiniz özel bir arama terimidir.

anahtar kelime

Anahtar Kelime Nedir?

Anahtar kelime, içeriğinizin ne hakkında olduğunu tanımlayan fikirler ve konulardır. Anahtar kelime tam olarak; SEO açısından, arama yapan kişilerin arama motorlarına girdikleri ve aynı zamanda “arama sorguları” olarak da adlandırılan, kelime ve kelime öbekleridir. Sayfanızdaki her şeyi; tüm resimler, videolar, metinler, vb. basit kelimeler ve kelime öbeklerine kadar anahtar kelime ile donatırsanız, bunlar birincil anahtar kelimeleriniz olurlar. İnsanlar, Google’da veya diğer arama motorlarında bir anahtar kelimeyi veya ifadeyi aradıklarında, web sitenizde bu sayfaya ulaşmalarını sağlayan olgudur denilebilir. SEO için vazgeçilmez bir özelliktir.

Diyelim ki perde satan bir siteye sahipsiniz. Her türlü perde çeşidini satıyorsunuz. Perde alırken nelere dikkat etmeniz gerektiği ile ilgili bir blog yazıyor ve e-ticaret mağazanızda satışını yaptığınız perdeler hakkındaki yorumları paylaşıyorsunuz. Tül perdeler satıyorsunuz ve bunun hakkında bir ürün kategorisi oluşturdunuz. Kendinize şunu sormalısınız:

  • Ne tür bir arama terimi ile bulunmak istiyorsunuz?
  • İnsanların arama motorlarında sizi bulmak için hangi kelimeleri kullanacak?
  • Arama sorgusu nasıl olmalı?

Büyük bir ihtimalle anahtar kelimeniz ‘tül perde’ olmalıdır. Çünkü bu anahtar kelime sayfanızdakileri en iyi şekilde yansıtan bir anahtar kelimedir.

İçerikte Anahtar Kelime Kullanımı

Anahtar kelime sadece bir kelimeden oluşmak zorunda değildir. Anahtar kelimeler çoğunlukla birçok kelimeden oluşurlar. Anahtar kelime denildiğinde aslında bir kelimeden ziyade bir cümleden bahsediyoruz ve genel olarak adlandırması bu şekilde yapılmaktadır.

Bir sayfayı sıralarken Google’ın baktığı şeylerden biri de o sayfadaki içeriktir. Sayfadaki kelimelere bakar ve buna göre bir işleyiş geliştirir. Google’da, bu kelimelerin hangilerinin önemli, hangilerinin önemli olmadığı konusunda bir kesinlik yoktur. Kullanmakta olduğunuz kelimeler Google için ipuçlarıdır. Kullandığınız anahtar kelime Google’a ve diğer arama motorlarına, sayfanın veya gönderinin ne hakkında olduğunu söyler. Bu nedenle, Google’ın sayfanızın ne hakkında olduğunu anlamasını sağlamak istiyorsanız, anahtar kelimenizi belirli bir sıklıkta kullanmanız gerekir.

Sayfalarınıza ve yayınlarınıza çok fazla anahtar kelime ekleyebildiğiniz, eski moda bazı anahtar kelime doldurma işlemini yaptığınız ve arama motorlarında bu şekilde sıralandığınız bir zaman vardı. Ancak, aynı anahtar kelimelerin çoğunu içeren bir metin, hoş bir okunmaya sahip değildir. Kullanıcılar, bu tür bir içeriği okumayı gereksiz buldukları için Google da gereksiz buluyor. Bu yüzden, Google’da anahtar kelime doldurma yoluyla sıralanabilmek, önceki zamanlara oranla günümüzde çok daha zor bir hal aldı.

Peki burada ki kurallar neler olabilir? Öncelikle ve en önemlisi, içeriğinizin okunabilme açısından oldukça kolay olması çok önemlidir. Elbette, anahtar kelimelerinizi metninizde kullanmalısınız, ancak anahtar kelimelerinizi neredeyse her cümleyle doldurma gibi bir hataya düşmeyin. Genel olarak, içeriğin tüm kelimelerinin %1 veya %2’sini kapsayan anahtar kelimeniz varsa aşırıya kaçmış olmazsınız. Anahtar kelimelerinizin metin boyunca iyi dağıldığından emin olmalısınız. Ayrıca tüm anahtar kelimelerinizin hepsini ilk paragrafa koymayın. Anahtar kelimeleri sayfanızda veya içeriğinizde doğal bir şekilde dağılmasını sağlayın.

Anahtar Kelime Planlayıcı (Google Ads)

Anahtar Kelime Planlayıcı, yeni Google’ın arama ağında reklamlar oluşturmak için bir SEO çalışması yapan yeni veya deneyimli reklam verenler için ücretsiz bir Google Ads aracıdır. Anahtar kelimeleri aramak ve bir anahtar kelime listesinin nasıl performans gösterebileceğini görmek için Anahtar Kelime Planlayıcıyı kullanabilirsiniz. Anahtar Kelime Planlayıcı, kampanyalarınızda kullanmak için rekabetçi teklifler ve bütçeler seçmenize de yardımcı olabilir. Peki Anahtar kelime planlayıcının yararlarına bir göz atalım:

anahtar kelime planlayıcı
  • Anahtar kelime araştırması: Yeni bir içerik ya da yayın uyguladınız ve ziyaretçilerinizin web sitesine ulaşmasını istiyorsunuz. Anahtar kelime planlayıcı, bu yayını ya da içeriği yayınlamadan önce ziyaretçilerin sizin sitenizle ilgili olarak yapacakları arama kelimelerini ve bu kelimelerin arama sıklığını rakamsal olarak gözlemleyebileceğiniz bir araştırma imkanı sunar.
  • Geçmiş istatistik ve trafik tahminleri: Bulduğunuz anahtar kelimelerin geçmişte aranma sıklıkları ile ilgili istatistiklere ve arama hacmine ulaşabilirsiniz. Ayrıca kullanacağınız anahtar kelimenin, öngörülen tıklamaları ve tahmini geri dönüşleri hakkında ayrıntılı bir performans raporu sunar.

Anahtar Kelime Planlayıcı, size anahtar kelime fikirleri ve trafik hakkında harika tahminler sunabilir. Burada; anahtar kelime üzerinden yürüttüğünüz reklam kampanyanızın çok değişik faktörlere bağlı olduğunu unutmamalısınız. Örneğin, sektörünüzdeki teklifler, bütçe, ürünler ve müşteri davranışları, kampanyalarınızın başarısını etkileyebilir.

Anahtar Kelime Analizi

Anahtar kelime analizi, ziyaretçileri web sitenize organik ve ücretli arama yoluyla getiren anahtar kelimeleri veya arama kelime öbeklerini analiz etme işlemine verilen isimdir. Bu nedenle, anahtar kelime analizi, arama pazarlaması kampanyalarının başlangıç ​​noktası ve temel taşıdır. Arama motorları, web sitenize hangi ziyaretçilerin arama motorlarına girerek hangi anahtar kelime ile sorguladığını anlayabilirler. Anahtar kelime analizi ile daha fazla trafik çekmek ve dönüşüm oranlarını artırmak için içerik ve açılış sayfaları bu durum çerçevesinde özelleştirilebilir.

Bu nedenle anahtar kelime analizi SEO uzmanları açısından oldukça önemli bir beceridir. Anahtar kelime analizi, dönüşümleri artırmaya, yeni pazarlar bulmaya ve harcamalarınızı optimize etmeye yardımcı olur. Ancak anahtar kelime rekabeti, zaman alan inceleme ve karar vermeyi gerektiren bir durumdur. Web üzerinde bulunan ücretli ve ücretsiz birçok anahtar kelime analiz aracı bulunmaktadır. Anahtar Kelime Analiz Aracı, yalnızca anahtar kelimelerinizi analiz etmekle kalmayıp, aynı zamanda en iyi verimlilik ve sonuçlar için eylemlerinizi otomatikleştirmenizi önererek, web sitenizde bulunan anahtar kelimelerinizin analizini bir adım öteye götürür.

Pazarlama doğası gereği analitiktir. Saha testi pazarlaması; pazarlama performansı, bütçe ayrımı ve pazar erişimini optimize etmenin anahtarıdır. Arama pazarlaması da bu durumdan çok farklı değildir. Anahtar kelimeler arama kampanyanızın tamamını belirttiğinden, anahtar kelime analizi birincil odak noktanız olmalıdır.

Anahtar kelime analizi size şunları sağlar:

  • Harcamalarınızı optimize etmenizi sağlar; Başarılı anahtar kelimeler için daha fazla reklam yatırımı yapmanızı ve sonuç alamadığınız anahtar kelimeler ile ilgili yapılan harcamalarınızı yapmamanız gerektiği sonucunu sağlar.
  • Dönüşümleri arttırır: İyi dönüşüm aldığınız anahtar kelimeleri tespit etmenizi bu anahtar kelimelere odaklanmanızı sağlar.
  • Güncel trendleri yakalamanızı sağlar; Anahtar kelime arama sıklığı ve bilgisi hakkında işletmenizin birçok yönüne uygulayabileceğiniz pazar davranışları hakkında güncel bilgi almanızı sağlar.
  • Zamandan tasarruf etmenizi sağlar; Anahtar kelime performansı, reklam kampanyanızın önemine rehberlik eder. Zamandan tasarruf etmenizi ve zamanı verimli kullanmanızı sağlar.
  • Yeni pazarlara girmenize olanak sağlar; Kullandığınız anahtar kelimeleri ve daha belirgin anahtar kelime sorgularının karşılığında yeni pazarlarda elde edeceğiniz potansiyel müşterileri keşfetmenizi sağlar.

Anahtar kelime analizinin tüm avantajlarına rağmen, işletmelerin birçoğu anahtar kelime analizine neredeyse yeterince zaman ve para yatırımı yapmamaktadır. Çünkü anahtar kelime analizi oldukça önemli, zaman alıcı ve profesyonellik gerektiren bir iştir. Anahtar kelime analizi bütün avantajları ile internetteki çevrimiçi varlığınızı geliştirir, büyütür ve daha çok kişiye erişiminizi sağlar.

TEPE SEO Firması