SEO Hataları ve Çözümleri

SEO çalışmaları yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu noktalarda hatalar yapıldığı zaman Google sonuç sayfasındaki site sıralamalarında düşüşler meydana gelebilir ve çalışmalar sonuç vermemeye başlar. Aşağıda maddeler halinde ele aldığımız hatalar, SEO çalışmaları yapılırken en fazla görülen hatalardır. Sonrasında bu SEO hatalarının çözümleri ile ilgili de bilgiler paylaşacağız.

1- Anahtar Kelime Araştırması Yapmamak.

2- Arama Amacı ile Eşleşmeyen Anahtar Kelimeler Kullanmak.

3- Çok Zor Olan Anahtar Kelimeleri Hedeflemek.

4- Yeterli Sayıda Bağlantı Oluşturmamak.

5- Bağlantı Oluştururken Google’ın Hizmet Şartları’nı İhlal Etmek.

6- Eksik Dahili Bağlantı Fırsatları.

7- Google’ın İçeriğinizi Taramasına ve Dizine Eklemesine İzin Vermemek.

8- Yavaş Bir Siteye Sahip Olmak.

9- SEO’yu Tek Seferlik Ele Almak.

1- Anahtar Kelime Araştırması Yapmamak.

Web site sahipleri içerik oluştururken anahtar kelime araştırmaları yapmadıkları için tıklanmaları artmaz ve sıralamaları yükselmez. Araştırmalara göre sayfaların %90’ının Google sıralamalarında yer alamamasının, trafik yakalayamamasının sebeplerinden biri de budur.

İçeriklerin trafik çekebilmesi için kullanıcıların ilgili olduğu ve arattığı konuları kapsıyor olması gerekir. Anahtar kelime araştırması yaptığınızda hedef kitlenizin ürün, hizmet ve içeriklerinizi aratırken kullandığı kelimeleri öğrenmiş olursunuz. Bu sayede hedef kitlenizin karşısına daha üst sıralarda çıkabilirsiniz.

Anahtar kelime araştırması yaparken bir sürü seçeneği değerlendirebilirsiniz. Örneğin Google Ads, Google’ın direkt olarak anahtar kelime araştırılması amacıyla geliştirdiği bir platformdur. Ads üzerinden hem anahtar kelime fikirlerine hem de arama hacimlerine ulaşabilir ve siteniz için en doğru olanı seçebilirsiniz.

Google Ads Anahtar Kelime Araştırması

Bir diğer seçenek de yine Google’ı kullanarak anahtar kelime araştırması yapmaktır. Bu araştırma için arama geçmişi temizlenmiş bir Google sayfasında dilediğiniz anahtar kelimeyi yazmalısınız. Daha sonra o anahtar kelimenin yanına Google tarafından tavsiye edilen ve kullanıcıların yaptığı diğer arama çeşitlerini görebileceğiniz anahtar kelime varyasyonlarını öğrenebilirsiniz. Buradan aldığınız anahtar kelime bilgisini de yine Google Ads’te aratarak hacimleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bir sonraki seçenek ise rakip analizi yapmaktır. Rakiplerinizin web sitelerinde içerik oluştururken kullandıkları anahtar kelimeler, o içeriklere çektikleri trafikler ve aynı zamanda anahtar kelimelerde Google’daki sıralamalarını öğrenerek siz de kendi anahtar kelime araştırmanızı yapabilirsiniz.

Bir sitenin belirli bazı anahtar kelimelerdeki Google Sıralamalarını öğrenmek için tıklayın.

2- Arama Amacı ile Eşleşmeyen Anahtar Kelime Kullanmak.

Google, kullanıcılara arama sorguları ile alakalı sonuçlar göstermek için devamlı algoritma güncellemeleri yapar. Bu yüzden içeriğiniz için seçtiğiniz anahtar kelimelerin bir kullanıcı tarafından aratıldığında hangi amaçlarla aratıldığını bilmeniz gerekir.

Örneğin sitenizde işletmenizin iş makineleri ile ilgili yedek parça sattığınızı belirten bir içerik yayınlayacaksınız. Anahtar kelimeyi de ‘yedek parça’ seçtiniz. Bu durumda Google’da üst sıralarda yer alamazsınız. Çünkü ‘yedek parça’ kelimesi kullanıcıların en fazla araba için, sonrasında beyaz eşya için, teknolojik aletler için vb. arattıkları bir kelime de olabilmektedir. Bu sebeple arama amacı net olmayan kelimeleri kullanmaktan kaçınmalısınız. Bunun yerine ‘iş makinesi yedek parça’ gibi uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanarak daha fazla detay vermiş olursunuz. Bu sayede de direkt ilgili kullanıcının karşısına çıkmanız mümkün olur ve içerik amacı ile eşleşen bir kelime olduğu için Google tarafında da üst sıralarda yer edinebilirsiniz.

Google Araştırması

Kısacası bir içerik oluşturmadan önce, kullanıcıların arama yaptıkları amaçlara uygun olan anahtar kelimeleri hedeflediğinizden emin olun. İçerikler elbette sadece blog yazıları olarak ele alınmaz. Aynı zamanda ürün ve kategori sayfaları, açılış sayfaları, video içerikler vb. şeklinde örneklendirilebilir. Bu durumda da aslında sayfalara ve içeriklere göre anahtar kelime seçimi yapılması gerekir. Bir başka örnek daha verirsek; Web sitenizde çocuklar için en uygun oyuncak çeşitlerini inceliyor ve oyuncakları beyin gelişimi ile ilgili yorumlayan içerikler paylaşıyorsunuz. ‘Ahşap mutfak oyuncağı’ anahtar kelimesini tercih ederek bir içerik oluşturursanız sıralamalarda geri planda kalabilirsiniz. Çünkü bu anahtar kelimeyi kullanan bir kullanıcı bu ürünü satın almak isteyecektir ve e-ticaret sitelerini ön planda görerek alışverişini tamamlama yoluna girecektir. Bu sebeple arama amacına uygun anahtar kelimeler belirlenerek içeriklere eklenmelidir. ‘Ahşap mutfak oyuncağı faydalı mı’ gibi anahtar kelimeler arama hacimleri ve rekabet durumu incelenerek kullanılabilir.

Blog İçerik Stratejisi başlıklı yazımızı okuyarak bloglarınızı nasıl geliştirebileceğiniz konusunda destek alabilirsiniz.

3- Çok Zor Olan Anahtar Kelimeleri Hedefleme

SEO çalışmalarına yeni başlıyor veya birkaç aydır yapıyorsanız rekabet durumunu göz önüne almalısınız. Çünkü rakipleriniz sizden önce çalışmalara başlamış olabilir ve sıralamalarda uzun süredir varlığını gösteriyor olabilir. Bu yüzden rekabet durumu yüksek anahtar kelimelerde sıralama yakalamaya çalışırsanız bu oldukça uzun soluklu bir süreç haline gelir. Ek olarak rakiplerinizi geçmeniz zor olan anahtar kelimelerde uzun süreceği için bir süre ikinci, üçüncü sayfalarda olabilirsiniz. Bir SEO şakası bu konuda şöyle devam eder: ‘’Bir cesedi saklamak için en iyi yer Google’ın ikinci sayfasıdır.’’ Burada anlatılmak istenen ise kullanıcıların çok büyük bir kısmının Google’ın ilk sayfasından sonrakilere tıklamayacak olmasıdır. Bu sebeple çok zor anahtar kelimelerde çok uzun bir süre ilk sayfada yer alamamak yerine rekabeti biraz daha düşük olan anahtar kelimelerde odak noktası oluşturarak ilk sayfalarda yerinizi almaya başlayabilirsiniz. Çünkü rekabeti düşük olan anahtar kelimeler için yüzlerce kaynağa ihtiyacınız yoktur ve daha kolay sıralama yakalanabilir. İlerleyen zamanlarda ise kademeli şekilde anahtar kelime rekabet zorluğunu artırarak devam edebilirsiniz. Fakat önceliğiniz her zaman sizin için kolay olandan başlamak olmalı.

Ahrefs KD Puanı

Ahrefs kullanarak bazı anahtar kelimelerin zorluk puanlarını ‘KD’ adı altında öğrenebilirsiniz. 0’dan 100’e kadar olan ölçeğe göre anahtar kelime zorluk araştırmanızı yapabilirsiniz. Elbette yalnızca Ahrefs’te değil farklı sistemleri kullanarak da bunları öğrenmeniz mümkündür.

4- Yeterli Sayıda Bağlantı Oluşturmamak

Bağlantılar, önemli bir sıralama faktörüdür. Google’ın ilk üç sıralama sinyallerinden bahseden bir makaleye göre sayfalarınızın istediğiniz kadar üst sıralarda yer almadığını fark ederseniz, temel sebebi yeterli bağlantı sahibi olmamanız olabilir.

Bağlantı oluşturmak için ücretli bazı yöntemler vardır ve güvenilir olduğu takdirde oldukça da işe yarar. Link Oluşturma Hizmetimiz kısmına tıklayarak bağlantı oluşturma yollarını inceleyebilirsiniz.

Bağlantı oluşturma yöntemlerinden biri de içeriğinizle ilgilenebilecek kişilere ulaşmak ve onları sizinle bağlantı kurmaya ikna etmeye çalışmaktır. Yayınladığınız içeriğin bir kaynak olarak o siteye değer katıp katmayacağını inceledikten sonra yazara veya web site sahibine ulaşarak içeriğinize bağlantı vermek için ikna olup olamayacaklarını inceleyebilirsiniz.

5- Bağlantı oluştururken Google’ın Hizmet Şartları’nı İhlal Etmek

Bağlantıların ne kadar önemli olduğunu ve sıralamalara nasıl etki edebileceğini biliyoruz. Peki Google Hizmet Şartları’nın bağlantılar ile ilgili kuralları nedir ve bu kurallara uyulmazsa nasıl bir sonuç ortaya çıkar hiç incelediniz mi?

Google’ın Web Yöneticisi Yönergelerine göre bağlantı şemaları şunları içerir:

PageRank’i geçen bağlantılar satın almak veya satmak gibi durumlarda bağlantılar veya bağlantı içeren gönderiler için para alışverişi, bağlantılar için mal veya hizmet alışverişi, bağlantı eklenmesi karşılığında ücretsiz ürün göndermek, karşılıklı bağlantılar, devamlı aşırı bağlantı değişimleri gibi bazı değiş-tokuş içeren durumlar Google Hizmet Şartları’na aykırıdır ve cezalandırma yöntemi gerçekleştirebilirler. Bu yönteme ‘bağlantı satışı cezası’ denilmektedir.

Bu gibi durumlarla karşı karşıya kalmamak için bağlantı alıp verdiğiniz siteler ile herhangi bir ürün veya ödeme alışverişlerinde bulunmayabilirsiniz.

6- Eksik Dahili Bağlantı Fırsatları

Bağlantıları sadece backlink olarak dışarıya verilen linklemeler şeklinde düşünmemek gerekir. Dışarıya yönlendirilen harici bağlantılar kadar içeride yer alan dahili bağlantılar da oldukça önemli bir yere sahiptir ve Google bunları yeni içerikler keşfedebilmek için, web sitenizde ne satıldığını, pazarlandığını veya ne hizmeti verildiğini anlamak için, site haritanızı kendi robotları ile anlamlandırmak için kullanır. Google robotları, bağlantıyı daha iyi anlamak için iç linklemelerin bağlantı metnine ve bağlantıyı çevreleyen metne bakar.

Ek olarak iç linklemeler kullanıcının web sitenizde daha fazla kalmasına katkı sağlayabileceği için yine Google’ın web sitenizi sıralarken bakacağı faktörlerden biri olacaktır.

Dahili bağlantılar sitelerin PageRank akışında yardımcı olur. Bir sayfanın ne kadar fazla iç linklemesi varsa PageRank’ı o kadar yüksek olur.

Dahili bağlantı fırsatlarını kaçırmamak için web sitenizde bir içerik yayınlarken diğer içeriklerinizle bağlantılı olan her kelimeyi iç linkleme olarak kullanabilirsiniz.

Adım Adım SEO Çalışması yazımızda harici ve dahili bağlantılar ile ilgili daha detaylı bilgi edinebilirsiniz cümlesinde Adım Adım SEO Çalışması daha öncesinde oluşturulan bir içeriğimiz olduğu için onun linkini bu içerikte vermiş olduk. Bu da dahili bağlantı fırsatlarını kaçırmamamızı sağlayan küçük bir örnek oldu

7- Google’ın İçeriğinizi Taramasına ve Dizine Eklemesine İzin Vermemek

Google robotları içeriğinizi taradığında sayfanızda ne olduğunu anlar ve buna uygun olarak sıralamalarda etki eder. Fakat tam tersi şekilde tarayamazsa sayfanızı anlayamaz ve sıralamalarda da üst sıralara çıkartma konusunda sorun yaşanır. Google botlarının sitenizi tarayabildiğinden emin olmak için teknik bir detay bulunuyor. Tarama kontrolü için;

robots.txt’inize (alaniniz.com/robots.txt) gidip şu iki kod parçasını arayarak yapabilirsiniz:

User-agent: Googlebot Disallow: /

User-agent: *Disallow: /

Her iki kod satırına da Googlebot’a sitenizdeki hiçbir sayfayı taramasına izin verilmediğini söyleyebilir. Sorunu çözmek için bunları kaldırmanız gerekir.

Dizine eklenmek için ise yine Google’ın sayfanız indekslemesine ihtiyacınız vardır. İndekslenmeyen sayfalar sıralama alamaz.

İndekslenme ile ilgili kontrol edilebilecek birkaç nokta bulunuyor;

İlk dikkat edilebilecek nokta eğer web sitenize yanlışlık ile noindex etiketi eklediyseniz bu indekslenme karşıtı bir hareket olarak algılandığı için etiketi kaldırmanız gerekir.

Diğer nokta ise belirli bir sayfanızda ne kadar uğraşsanız da sıralama yakalayamıyorsanız dizine eklenip eklenmediğini kontrol etmelisiniz. Google Arama Konsolu’nu kullanarak sayfa URL’nizi URL Denetleme aracına yapıştırabilirsiniz. Eğer dizine eklenmemişse ‘’URL Google’da değil’’ şeklinde bir yazı görürsünüz. Bunun için de gerekli adımları atmanız gerekir.

8- Yavaş Bir Siteye Sahip Olmak

Sayfa açılma hızı Google sıralama faktörlerinden biridir. Çünkü Google, arama yapan kullanıcılara ve onların tepkilerine önem verir. Kullanıcı eğer sayfanın hızı ile ilgili olumsuz bir deneyim yaşamışsa bu, sayfanın sıralamalarını kaybetmesine sebep olabilir.

Yavaş Açılan Sayfa

Tabi bunlar sadece Google ile ilgili olan kısımlar. Bir de sizin ile ilgili satış faktörü bulunuyor. Sayfanız yavaş açıldığında kullanıcılar tamamen açılmasını beklemek istemeyebilirler nihayetinde işletmeniz gibi birçok firma bulunuyor ve kullanıcılar almak istedikleri ürün veya hizmeti daha hızlı açılan, beklemek ile uğraşmayacakları bir siteden alabilirler. Siteniz E-devlet gibi rekabeti olmayan bir site değil. Bu yüzden hızlandırmanız gerekir ki müşterilerinizi rakiplerinize kaptırmayın ve Google sıralamalarınızı iyileştirin.

Site hızınızın denetimini Google’a ait olan PageSpeed Insights veya GTMetrix gibi araçlar kullanarak yapabilirsiniz. Bunlar size sayfanızın açılma hızını puanlama yöntemi ile gösterecek ve eğer yavaşsa neden yavaş olduğu ile ilgili teşhisler sunarken nasıl hızlandırabileceğinizi gösteren fırsatlar da sunacaktır.

Sitenizin açılma hızı ve mobil uyumluluğu gibi birçok faktörünü incelediğimiz analizden yararlanmak için tıklayın;
Keşif Formu

9- SEO’yu Tek Seferlik Ele Almak

Yukarıda yer alan 8 hatayı ve hatta dahasını düzenlediğiniz zaman SEO çalışmalarınız bitmiş anlamına gelmiyor. Çünkü bugün ilk sırada olsanız bile yarın da aynı konumu koruyabileceğinizin garantisi yok. Google algoritmalarında güncellemeler yaptıkça -ki her gün yapmaya devam ediyor- sıralamalar da devamlı dalgalanmalar yaşamaktadır. Arama motorlarında üst sıralarda olmak rekabet ile ilgilidir. Rakipleriniz sıkça çalışırken siz bir kere yapıp bırakırsanız eski düşük sıralamalarınıza geri dönmeniz an meselesi olur.

1. sayfadayken 2. sayfaya düşüş yaşayıp geçiş yaptığınızda bile satış ve marka bilinirliği oranınız oldukça düşebiliyorken çok daha gerilerde yer almak siteniz yok demek gibi bir şeydir.

SEO devam eden bir süreçtir. Birçok kaynağa yatırım yapmak ve devamlı çalışmak gerekir. Fakat bunu çok zor bir süreç olarak düşünmenize gerek yok. Çünkü temeli sağlam atıldığında, hatalar varsa giderildiğinde, Google güncellemelerine uygun ilerlendiğinde ve sık sık içerikler zenginleştirilip rakip analizi yapıldığında üst sıralarda olan konumunuzu koruyabilirsiniz. Tüm gereken tutarlı bir çaba ve biraz da SEO bilgisidir.

SEO stratejinizi oluşturmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz ve tüm bu süreçleri birlikte yönetebiliriz.

Unutmayın SEO, ağaç dikmek gibidir. Sulamazsanız büyümez ve gelişmez.

TEPE SEO Firması