Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılını kutlarız. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılını kutlarız.

Google Ads Reklam Yönetimi

Google Ads, web site sahiplerinin Google üzerinden reklam vermesi ve bu yolla trafik + gelirlerinin artmasına destek olabilecek bir hizmettir. Reklam veren sitelerin reklamları, aranan anahtar kelimeyle ilişkilendirilerek; Google arama sayfasında arama sonuçlarının en üstünde ‘Reklam’ ibaresinden sonra web site Url’si gözükecek şekilde yer almaktadır. Aşağıdaki görselde Google reklamı verdiğimiz zaman nasıl göründüğünü görebilirsiniz.

2019’da Google AdWords’in ismi Google Ads olarak değiştirilmiştir. Bunun yanı sıra birçok farklılık, güncelleme ve kampanyalar da yapılmıştır. Google’ın yayınladığı Google Ads hesapları için de bir reklam kampanyası bulunmaktadır. 5500 TL’lik harcama yapıldığında ücretsiz olarak 5500 TL’de Google tarafından karşılanmaktadır. Kampanya açıklamasında yazılanlar bu şekildedir: ‘’Google Ads’i kullanmaya başlamanıza yardımcı olmak için, 5500 TL harcadığınızda size ücretsiz reklam kredisi olarak 5500 TL de biz vereceğiz.’’

Google Ads Kampanyası

Kullanıcılar ne yapacaklarını, nereye gideceklerini ve ne satın alacaklarını Google’da arar. Google Ads, reklamları sayesinde Google Aramalarda en tepelerde yer alınmasının yanı sıra Google Haritalarda da reklam veren işletmeye benzeyen diğer işletmeleri arayan potansiyel müşterilerin karşılarına çıkabilmek mümkün olmaktadır. Google Ads reklamları, Google Arama ve Google Haritalar dışında Gmail’de, Google Play’de, YouTube’da ve web sitelerinin reklam için ayrılmış bölümlerinde gösterilmektedir.

Kullanıcıların karşısına Google Ads kullanılarak Google’da ilk sıralarda çıkıldığında işletmelerin satmış olduğu ürün veya hizmetlerin kullanıcılar tarafında görünürlüğünün artmasına ve incelenmesine olanak tanınmaktadır.

Google Ads

Google Ads reklamları masaüstü cihazlardan yapılan aramalarda da mobil cihazlardan yapılan aramalarda da farketmeksizin ilk sıralarda çıkılmasını sağladığı için her arama, potansiyel müşterilere ulaşma yolunda yol katetmek olarak düşünülebilmektedir. Doğru zamanlama ile yapılan reklamların ekstra katkısı da olabilmektedir. Örneğin yaz ve deniz sezonunda mayo satan bir işletmenin reklam vermesi oldukça katkı sağlayabilecekken, kış sezonunda reklam vermesi bir o kadar katkı sağlamaktan uzak durabilmektedir. Bu sebeple doğru zamanlama için Google Ads reklam yönetiminizi doğru bir şekilde yapmanız gerekmektedir. Tepe SEO olarak işletmelerin Google Ads reklam yönetimini tecrübelerimizi esas alarak düzenli raporlamalar ve takipler ile gerçekleştirmekteyiz.

Google Ads, web sitelere ziyaretçi çekerek dijital reklamlarla online satışları veya etkileşim olanağında beklenilen diğer işlemleri geliştirmeyi ve ilerletmeyi sağlamaktadır. Telefon aramaları artırma veya e-posta listesi büyütme gibi hedeflere ulaşmada da etkin bir rol oynamaktadır. Ek olarak işletmeye yapılması istenilen ziyaretlerde haritada bulunmasına yardımcı olarak daha fazla müşterinin reklamlar ile ziyaret etmesini sağlamaktadır.

En önemlisi ilgili ve alakalı olan doğru müşteriye ulaşma yolunda en sağlıklı adımlardan biri Google Ads’dir. Reklam veren firmanın başlıkları, reklam metinleri, bağlantıları (URL) veya görüntülü yeniden pazarlama gibi farklı stratejiler de ek olarak kullanıldığında elde edilen sonuçlar çok daha değerli olmaktadır.

Reklam performansının kolay ölçülebilir olmasıyla Google Ads reklamlarında nasıl etkiler alındığını öğrenebilmek mümkündür. ROAS metriği hesaplaması yapılabilmektedir. Reklam maliyeti ve kazanılan bütçenin oranı karşılaştırılabilmektedir.

Bazı zamanlarda reklam verildikten sonra ilgili kullanıcıya ulaşılsa da satış kısmında artış söz konusu olmamaktadır. Bu durum, en doğru Google reklam yönetimi ile stratejiler konusunda destek verebilecek bir ekip ile çözülebilmektedir. Tepe SEO, Google reklamlarından sağlanacak olan en verimli yöntemleri işletmeler için sunmaktadır. Reklamlar için gerekli iyileştirmeleri yapmaktadır. Reklam süreci bittiğinde, Google reklamları için ayrılan bütçeden daha fazlasının satışlar ile kâr kısmına geçtiği görülmektedir. Reklam veren, yayınlamak istediği reklamı için başlık, reklam metni ve url girerek bir bütçe belirlemektedir. Reklam maliyeti; kullanıcının verdiği teklife, sektöre veya sayfa alaka puanına göre belirlenebilmektedir. Reklam verenler reklamların gösterileceği ülke, bölge veya şehri seçebilmektedir.Bunların yanında reklamların gösterileceği gün ve saat aralığı, reklamların gösterileceği yaş, cinsiyet gibi demografik özellikleri de seçebilmektedirler.

Ödemeler yalnızca web siteye yönlendirilen tıklamalar ve işletmeye yapılan telefon çağrıları için olmaktadır. Web siteye yapılan tıklamalar için tıklama başı maliyet, dönüşüm başına ödeme gibi seçenekler ile reklam verilebilmektedir. Reklam bütçe kontrolü reklam veren kişiye bağlıdır. İşletmeye uygun aylık bir bütçe belirlenmektedir ve dilenilen zamanda duraklatılıp, düzenlenebilmektedir. Yani reklamı belirlenen süreden önce durdurabilmek mümkündür. Aynı şekilde reklam bütçesi de artırılabilir veya azaltılabilir. Google Ads, belirtilen bütçe ve aylık zaman dilimi için bu sınırı aşmamaktadır.

Google Ads Reklam Bütçesi

Google Reklam Modelleri

Google Ads, farklı reklam modelleri sayesinde birçok firmanın hedef kitlesine ulaşma yolunda görüntü, metin ve ses çeşitleri ile destek olmaktadır.

Arama Ağı Reklamları

Arama ağı reklamları, web sitelerin en fazla tercih ettiği Google Ads reklam modelidir. Reklamların yüksek trafik hacimlerine sahip olan arama sonuçları ağında gösterilmesi işlemini gerçekleştirmektedir. Satışları artırabilen, potansiyel müşterileri çekebilen ve e-ticaret sitenizdeki trafik elde etmenizi sağlayan arama ağı reklamları, alaka düzeyi yüksek bir yöntemdir. Şeçilen anahtar kelimeleri kullanarak arama yapan kullanıcıların karşısına web sitenizin ilk sıralarda gösterilmesini sağlamaktadır.

Arama ağı reklamı verebilmesi için öncelikle bir Google hesabına ihtiyaç duyulmaktadır. Google hesabı ile giriş yapılarak Google Ads hesabı oluşturulabilir. Google Ads hesabı reklam verilmesini sağlamaktadır.

Tepe SEO olarak reklam verdiğimizde anahtar kelime tercihlerimiz arasında bulunan ”seo firması”, kullanıcılar tarafından aratıldığında karşılarına ilk sırada çıkmaktayız. Google Ads’in SEO’dan farkı daha kısa sürede ilk sıralara çıkılmasını sağlamaktır. Ayrıca SEO’da belli başlı bazı hususlara uyum sağlanamadığında uzun süreler geçse bile çalışmaların sonucunda yine de ilk sıraya çıkılamayabilmektedir. Tepe SEO olarak bu hususlara tecrübelerimizi ve uzmanlığımızı ekleyerek özen göstermekte ve Google Reklam kullanımını tercih etmeyen firmalara SEO konusunda ilk sıralara reklamsız çıkma vaadini vermekteyiz. Google Ads için de dikkat edilmesi gereken kritik noktalar (eşleşme türleri gibi) bulunmaktadır. Bu noktalar sonucunda reklam verdikten sonraki süreçte trafik + satış olanağınızı artırabilirsiniz.

Yeniden Pazarlama Reklamları

Yeniden pazarlama ile ilgili detaylı bilgi için önceki blog yazımızı okuyabilirsiniz. Yeniden pazarlama reklamları web sitenize daha önce giriş yapmış olan kullanıcıların sitenizi farklı yerlerde tekrar görmeleri ve bu sayede ürün veya hizmetlerinizi hatırlamalarını sağlayan bir reklam modelidir. Kullanıcıların ürün veya hizmetlerinizi hatırlaması marka bilinirliği de sağlamaktadır. Daha önce alışveriş yapmış olsalar da sadece bakıp çıkmış olsalar da yeniden pazarlama reklam türleri ile size uygun olanı tercih ederek dilerseniz tekrar alışveriş yapılmasına teşvik sağlayabilir, dilerseniz hiç alışveriş yapmayan kullanıcıları ilk alışverişleri için yönlendirebilirsiniz.

Görüntülü Reklamlar

Bu Google Ads reklam çeşidini kendi içinde görüntülü reklamlar ve görüntülü yeniden pazarlama reklamları olarak ikiye ayırabilmekteyiz. Görüntülü reklamlarda kullanıcılar sitenizle daha önce karşılaşmamış olmasalar bile ilgili aramalar yaptıkları zaman yine karşılarında sitenizin görüntülü reklamlarını görebilmektedirler. Bu görüntülü reklamlarda ürün, hizmet veya en basit örnekle logonuz ve sloganınız yer alabilmektedir. Bir diğer görüntülü yeniden pazarlama çeşidi ise yeniden pazarlama mantığı gibi ilerlemektedir. Daha önce sitenize giriş yapan kullanıcıların karşısına görsellerin çıkılması sağlanmaktadır.

Görüntülü reklamlar web sitelerinde gösterildiği gibi YouTube’da, Gmail’de ve mobil uygulamalarda da kullanıcıların karşısına çıkmaktadır.

Youtube Reklamları

YouTube ve SEO ile ilgili yazımızda Youtube algoritmasını ele alan içerikler paylaştık. Detaylı bilgi için okuyabilirsiniz. Youtube, Google’a ait bir mecra olduğu için bu video paylaşım platformu da reklam yayınlamaya en elverişli mecralardan birisi olabilmektedir. YouTube reklamları video başlangıçlarında, yayın içinde ya da videonun yan tarafındaki reklam alanında gösterilmektedir. Görüntülü reklamlara benzer fakat büyük bir çoğunluğu resim veya fotoğraf değil video formatında paylaşılmaktadır.

Youtube’da ”Reklamı atla” veya ”Video reklamdan sonra oynatılacak” gibi ibareler son birkaç yılda artmıştır. Çünkü reklam vermenin faydaları, hedef kitleye hitap edilebilen her mecrada kendini göstermektedir. Önemli olan bu reklamların nasıl yönetildiğidir.

Google Ads reklam yönetimi konusunda profesyonel bir ekipten destek alın.

 

 

 

 

TEPE SEO Firması