Long Tail Keywords Nedir?

Long Tail Keywords, Türkçe karşılığı ile Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler’dir. SEO açısından bakıldığında uzun vadede sitenize geri dönüş sağlayabilecek anahtar kelime kullanımı anlamına gelmektedir. Long Tail Keywords’lar SEO çalışmalarında kullanılan, yüksek değerli organik web sitesi trafiği oluşturmak için bir tekniktir. Sıralanması diğer anahtar kelimelere göre daha kolay olan, daha az zaman gerektiren ve nispeten daha iyi dönüşüm alan kelimelerdir. Daha kolay olması ve kısa sürmesinin sebebi arama hacminin daha az olmasından ve rekabetin de düşük olmasından kaynaklanmaktadır. 

Long Tail SEO

Uzun kuyruklu anahtar kelimelerin, kelime sayısındaki uzunlukları ile o adı aldıkları ve uzun olduğu için arama hacminin düşük olduğu düşünülebilir. Aslında ayda 100’den daha az arama alan birçok tek kelimelik anahtar kelime bulunuyor. Aylık yüz binlerce arama ile beş kelime veya daha fazla kelimeye sahip anahtar kelimeler de bulunuyor. Dolayısıyla, bir kelimeyi uzun kuyruklu olarak nitelendirmek için kelimenin ‘uzun’ olmasına değil, arama hacmine bakabiliriz.

Bir anahtar kelimenin “uzun kuyruk” olarak nitelendirilmesi için ayda 10’dan daha az arama alması gibi bir gerekçesi de yoktur. Ve bir anahtar kelimeyi “uzun kuyruk” olarak tanımlayacak belirli bir arama hacmi eşiği yoktur. Yani 10-100-500 gibi sayısal değerlerden oluşan bir sınıra sahip değil. Çoğunlukla, karşılaştırılan “head” anahtar kelimesine bağlı olarak belirlenir. Yani baş anahtar kelime örneğin ‘yüzük’ ise, ‘baget pırlanta yüzük modelleri’ gibi bir kelime uzun kuyruklu olmaktadır. Çünkü yüzük kelimesi tek başına yüz binlerce aratılıyorken, baget pırlanta yüzük modelleri belki sadece 100-200 kişilik bir arama hacmine sahip olabiliyor. 

Önceki yazılarımızda SEO çalışmalarında yardımcı olması için anahtar kelime araştırması hakkında bilgiler paylaşırken uzun kuyruklu anahtar kelimelerin öneminden de bahsetmiştik. O yazılarımızdan bazıları;
Doğru Anahtar Kelimeler Nasıl Seçilir?
Anahtar Kelime Araştırılması
Anahtar Kelime
Adım Adım Seo Çalışması-Anahtar Kelime Araştırması
SEO Rehberi-Anahtar Kelime Araştırılması

Örnek Long Tail Keywords Kullanımı

Aşağıda uzun kuyruklu ve kısa kuyruklu iki kelimenin arama hacimlerini örnek olarak verdik;
Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler

‘Baget yüzük’ rekabet oranı yüksek, arama hacmi fazla ve aynı zamanda spesifik bir kelime daha içermediği için direkt ilgili kişilere yönlendirilememe ihtimali olan bir kelimedir. Bu tipte bir kelimede sıralama yakalamak rekabet oranı yüksek olduğu için uzun sürmesi muhtemeldir. 

Hemen altında yer alan ‘Baget pırlanta yüzük modelleri’ ise rekabet oranı düşük, arama hacmi ortalama oranda ve aynı zamanda spesifik kelimelere de yer verilen bir anahtar kelimedir. Bu sayede özel bir müşteri profiline ulaşım sağlanabilir. ‘Baget yüzük’ kelimesinde pırlanta, elmas, safir gibi özel seçenekler bulunmamakta. Bu yüzden ne aradığını belki de bilemeyen veya satın almayı hedeflemeyen kullanıcıların karşısına çıkılıyor ve siteye çekilen trafiğin müşteriye dönüşme ihtimali de azalıyor. Fakat ‘Baget pırlanta yüzük modelleri’ aramasını yapan kullanıcı ne aradığını ve ne istediğini bilebilir çünkü geniş kapsamlı ve spesifik bir arama yapmıştır. Bu sayede ziyaret ettiği siteden müşteri olarak çıkabilir. 

Yani 201.000 arama hacimli kelimede aramalarda en üstte çıkmanız rekabet oranı yüksek olduğu için uzun bir zaman sonra size 100 kişilik bir trafik sağlayabilir. 170 arama hacimli kelimede aramalarda en üstte çıkmanız da size 100 kişilik bir trafik sağlayabilir. Fakat rekabet oranı düşüktür ve daha kısa zamanda sonuç aldırır. Uzun kuyruklu kelime ile kısa kuyruklu kelimenin rekabet oranı farkları aşağıdaki görsellerde Google aramalarında bulunan sonuç sayısından da anlaşılmaktadır.

Long tail keywords research

Kısa kuyruklu anahtar kelimelerden de dediğimiz gibi belli bir oranda organik trafik ve belki satış elde etseniz bile, bunlar Long Tail SEO’ya odaklanarak kazanacağınızdan muhtemelen daha az olabilir. Araştırmalara göre uzun kuyruklu anahtar kelimeler %35’in üzerinde bir dönüşüm oranı sunmakta.

Long Tail Keywords Çalışmalarının Faydaları

Long Tail Keywords yani arama hacmi daha düşük ve spesifik özellik belirten kelimelerin kullanılmasını tavsiye etmemizin sebeplerinden birincisi anahtar kelime zorluğu olarak adlandırdığımız kısımdaki zorluk derecesinin de düşük olması ve hızlı sonuç alınmasının kolaylaşmasıdır. Ahrefs gibi araştırma platformlarında anahtar kelimelerin zorluk derecesini görebilirsiniz. Arama hacmi yüksek bir kelimenin anahtar kelime zorluk derecesi örneğin 89’ken, arama hacmi daha düşük bir kelimenin zorluk derecesi 16 olabilir. Düşük olan kelimeleri araştırmak mantıklı olandır. Hangi uzun kuyruklu anahtar kelimeyi kullanabileceğinizi bilmiyorsanız araştırmalarınızı Google Anahtar Kelime Planlayıcı ile de yapabilirsiniz.

İkinci sebebi ise arama sorgusu ne kadar genel bir konu üzerine olursa, onu ele alırken o kadar fazla ayrıntı eklemek gerekebilir. Yani ‘Baget yüzük’ 201.000 kişi tarafından aratıldığı için genelde bu kelimelerde üst sıralara çıkan sayfaların –domain yaşına bakılmaksızın- çok uzun ve detaylı içerikleri vardır. Onlardan daha detaylı içerikler oluşturmanız gerekir. Fakat arama sorgusu spesifikse ‘baget pırlanta yüzük modelleri’ gibi, genellikle kısa bir içerik yeterli olabilir. Çünkü yukarıda da değindiğimiz gibi arayan kişi ne aradığını zaten bilerek gelebilir. Kısa bir içerikle de kullanıcıları tatmin edebilirsiniz. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler için içerik oluşturmak daha kolay olabilir.

Üçüncü sebebi de Google’daki tüm arama trafiğinin yaklaşık %70’i uzun kuyruklu anahtar kelimelerden gelmektedir. Dolayısıyla, SEO stratejinizde uzun kuyruklu anahtar kelimeleri hedeflemezseniz, hedef kitlenizden gelecek olan değerli organik trafiği kaçırabilirsiniz. 

Long Tail Keywords’u Etkileyen Durumlar

Güncel konularda blog içerikleri üreten yeni bir site için çok yüksek arama hacmine sahip kısa kuyruklu anahtar kelimelere çalışmak mantıksız olacaktır. Çünkü öncelikle güncel konular merak uyandırdığı için yüksek arama hacmine sahip olduğundan  hızlıca sıralama yakalamak zor olacaktır hatta belki de bir sene sonunda sıralama yakalanır fakat konu güncelliğini kaybetmiş olabilir. Bu durumda her ne kadar eninde sonunda üst sıralara çıkılsa da trafik artışını göremeyebilirsiniz. Bu yüzden güncel konular için de uzun kuyruklu kelimelere çalışılması daha mantıklı olacaktır. Diğer kısım ise sitenin yeni açılmış olması ve doğal olarak domain yaşının küçük olmasıdır. Google’da üst sıralara çıkan sitelerin çok büyük bir çoğunluğu birkaç senedir varlığını sürdüren sitelerdir. Google siteleri sıralarken domain yaşlarına da bakmaktadır. Bu yüzden anahtar kelime seçerken sadece konu başlığınıza bakarak seçim yapmamalısınız. Aynı zamanda domain yaşınız, anahtar kelimelerin arama hacimleri, rakiplerinizin benzer içerikler için kullandığı anahtar kelimeler vb. gibi konuları da araştırmış olmanız gerekir.

Long Tail Keywords için en önemli nokta ise uzun kuyruklu anahtar kelimeler üzerinden SEO çalışmaları yapıldığında kısa kuyruklu yüksek arama hacimli kelimeler de işin içine giriyor ve sadece yukarıda verdiğimiz örnekten ilerlersek 170 arama hacimli bir kısımda takılı kalınmıyor. Örneğin ‘Baget pırlanta yüzük modelleri’ üzerinden çalışıldığını varsayarsak bir süre sonra Google, web sitenizin ne ile ilgili olduğunu, ürünlerinizin veyahut hizmetlerinizin neye yönelik olduğunu anladıktan sonra ‘Baget pırlanta’, ‘Baget pırlanta yüzük’, ‘Baget yüzük modelleri’, ‘Baget pırlanta modelleri’, ‘Pırlanta yüzük’, ‘Pırlanta yüzük modelleri’, ‘Pırlanta modelleri’… gibi birçok farklı fonksiyonda yapılan aramalarda da üst sıralara çıkmanızı sağlayabiliyor. Çünkü Google, farklı kişilerin aramalarını farklı şekilde ifade ederken aynı veya benzer konuları aradıklarını anlayacak kadar mantıklı bir algoritmaya sahiptir. Bu nedenle, tüm bu anahtar kelime varyasyonları için aynı sayfa grubunu sıralayabilir. Her birini Google’da ararsanız, bu anahtar kelimelerin her biri için aynı sayfaların en üstte olduğunu keşfedeceksiniz. Örneğin Zen Pırlanta veya Blue Diamond firmaları bu kelimelerin çoğunda en üstlerdedir. Fakat uzun kuyruklu bir kelimeye yoğunlaşıldığında o kelimede bu sitelerin önüne de geçilebilmektedir. Aynı zamanda benzer kelimelerde de rahatlıkla ilk sayfalara yerleşilebilmektedir.

Long Tail Keywords & Short Tail Keywords

Bu yazımızda uzun kuyruklu anahtar kelimelerin kısa kuyruklu anahtar kelimelerden daha faydalı olduğunu anlattık. Fakat bu kısa kuyruklu anahtar kelimelerin kullanımına tamamen sitenizi kapatmanız anlamına gelmiyor. Elbette kısa kuyruklu olan bazı anahtar kelimelerin de kullanılması gereken durumlar olabilmektedir. Bu yüzden her zaman içeriğinize, sitenize, sattıklarınıza, rakiplerinize ve hedef kitlenize bakarak ve araştırmalar yaparak sizin için en uygun anahtar kelimeyi tercih etmeniz gerekiyor. Bu sayede SEO çalışmalarınızın daha iyi sonuç verdiğini görebilirsiniz. 

Kaynaklar;
https://www.ideasoft.com.tr/long-tail-seo-nedir/
https://www.webfx.com/seo/learn/importance-of-long-tail-seo/
https://yoast.com/focus-on-long-tail-keywords/
https://neilpatel.com/blog/how-to-integrate-long-tail-keywords-in-your-blog-posts/
https://www.webfx.com/seo/learn/importance-of-long-tail-seo/
https://www.lcn.com/blog/short-tail-vs-long-tail-keywords/
https://ahrefs.com/blog/long-tail-keywords/
https://moz.com/blog/long-tail-seo-target-low-volume-keywords-whiteboard-friday/

 

TEPE SEO Firması