Black Friday’de Satışları Artırmanın Yolları

Dünya çapında kasım ayında Black Friday indirimleri neredeyse bütün markaların dahil olduğu ve satışlarını artırmak üzerine Black Friday Billboard strateji belirledikleri alışveriş sektörünün en popüler zamanı haline gelmiştir. Bu zamanlarda markalar indirim haberlerini, kampanyalarını ve hediyelerini duyurmaktadır. Bu duyuruları genelde kısa süreliğine sık sık paylaşmaktadırlar. Televizyonda verilen reklamlar, caddelerdeki, metrolardaki billboard reklamları, toplu taşıma giydirme reklamları ve mağaza vitrin reklamları gibi alanları örnek verebiliriz.

Özellikle pandemi ve pandemi sonrası dönemde yüksek bir artış gösteren online alışveriş sistemi ise markaların dijital alanda da duyurularını potansiyel müşterilerine iletmelerine olanak sağlamıştır. Online alanda reklam kullanımı sosyal medya kanallarında, telefon veya tablet uygulamalarında ve e-ticaret web sitelerinde yoğunlaşmıştır.

Genellikle bahsettiğimiz kampanya, hediye veya indirim gibi duyuruları olmayan firmaların, marka bilinirliği de en azından dönemsel olarak azalmaktadır. Çünkü özellikle kasım ayında fenomen haline gelen Black Friday, kullanıcının da kendisine özellikle bir indirim haberi gelmese de almak istediği ürün veya hizmetin bu döneme özel yapılan indirim olanaklarını araştırdığı ve satın almayı bu indirim tutarlarına göre daha fazla gerçekleştirdiği bir durum haline gelmiştir. Neticede bu fenomene dahil olmayan firmalardan alışveriş yapılma olasılığı da azalacaktır. Örneğin A firmasının ürünlerinde veya  hizmetlerinde Black Friday kapsamında %20 indirim yapacağı haberini web site ana sayfasında, sosyal medya platformlarında ve varsa uygulamalarında paylaştığını ve uygulamayı indirmiş olan kullanıcıya bildirim ilettiğini, mail pazarlaması ile yine kullanıcılarına bilgi verdiğini düşünelim. Aynı kullanıcı kitlesine hitap eden B firmasının ise Black Friday kapsamında herhangi özel bir strateji geliştirmediğini varsayarsak burada kasım ayı için en fazla satış hacmini yükseltme olasılığının A firmasına ait olduğunu söylemek hiç de zor olmayacaktır.

Peki dünya çapındaki bu fenomen indirim zamanı neden kasım ayına özeldir? Çünkü 1930’lu yıllarda başlayan bu gelenek ilk olarak ABD’de Noel alışveriş sezonunun başlangıcını temsil etmiştir. Aralık ayında bu tarzda, fiyatlarda indirim durumu olmayacağı düşünüldüğü için ve ocak ayı itibariyle çoğu ürün ve hizmet fiyatlarında artış olabilmesi durumuna karşı, kullanıcıların bazıları bütün bir sene boyunca dip fiyatlardan yararlanabilmek amacı ile özellikle bu dönemi beklemektedir. Hatta Black Friday nasıl ki Kara Cuma anlamına gelmekteyse bir o kadar Kasım İndirimi anlamında da kullanılmaktadır. Kullanıcılarının bu dönemi beklediğini bilen markalar, dikkat çekici stratejiler geliştirmektedirler. Bizim dikkatimizi en fazla web siteleri üzerinde yapılan indirim, kampanya ve hediye haberleri çekti. Web sitelerde kullanılan bazı stratejilere yakından bakalım;

– Kullanıcıların hoşlanmadıkları ek ücret olan durumları dönem boyunca ortadan kaldırmak iyi bir strateji olabilir. Bunlara örnek olarak kargo ücreti ve hizmet bedeli verilebilir. Bu strateji sonucunda kargo ücreti veya hizmet bedeli yüzünden uzun süredir sepetinde ürün bekleten müşterinizin satın alım sürecini hızlandırabilirsiniz. Ayrıca “Kargo bedava”, “Hizmet bedeli sıfırlandı” gibi duyurular ile daha fazla kişinin dikkati çekilebilir.

– Tüm kredi kartları ve banka kartlarına entegre bir web sitenizin olması ödeme adımına geçen kullanıcı için olumlu bir alışveriş süreci yaratacaktır.

– Ek hizmet sunumuna yoğunlaşılabilinir. Buna örnek olarak hızlı teslimat sistemi, hediye ürün vb. verilebilir. Hızlı teslimat üzerinden ilerlersek Black Friday İndirimi neredeyse hiç kimse beklemeyi sevmez diyebiliriz. Bu sebeple “Ertesi gün kapında”, “2 gün içinde teslimat” gibi bilgilendirmeler ile daha fazla kullanıcıyı etkilemek mümkün olabilir. Hediye ürün kapsamında ise “3 al 2 öde”, “3 alana 1 bedava” veya “X ürününü alana Y ürünü hediye” gibi hem rakiplerden ayrışma üzerine ilerlenebilir hem de fiyat indirimi vurgusu yapılabilir.

– Yeni müşterilere ulaşma hedefi kadar mevcut sadık müşterileri elde tutma ve sadakatin sürekliliğini sağlamak da önemlidir. Bunun için sadık müşterilere özel fırsatlar sunmak farklı yerlerden alışveriş yapma olasılığını azaltabileceği gibi sadakati artırmaya da yardımcı olabilir.

– İndirim tarihlerine yetişemeyen kullanıcılar için süre uzatma yoluna başvurulabilir. Bazen kullanıcıların indirim dönemi içinde alışveriş amaçlı kullanabileceği bir bütçesi olmayabiliyor. Bu tipte diğer kullanıcılara da ulaşabilme düşüncesi ile indirimin bitmesi planlanan günden 1-3 gün geç bitmesi sağlanabilir.

– Bu dönemde ulaşılabilir olmak oldukça önemlidir. Her ne kadar yoğun bir dönem olsa da nihai amaç satışları artırmak ve marka bilinirliğini sağlamak olacağı için müşterilerin ve potansiyel müşterilerin sizinle hızlı bir şekilde iletişim kurabiliyor olması oldukça olumlu bir izlenim bırakacaktır.

– Web siteler ile ilgili en önemli stratejik detay ise kullanıcı deneyiminin site kullanımı açısından iyileştirilmiş olmasıdır. Örneğin sitenizin sayfa açılma hızının yavaş olması gibi bir durum söz konusu ise bunun düzenlenmesi ve hızlandırılması gerekir. Çünkü kullanıcılar yavaş açılan bir sayfanın yüklenmesini beklemek istemeyerek oradan ayrılabilirler. Farklı bir örnek ise mobil uyumluluk olabilir. Markanızın indirim, kampanya vb. haberlerini gören kullanıcılar merak edip mobil cihazlardan birini kullanarak sitenizi ziyaret ettiğinde eğer masaüstü cihaz formatında bir tasarım ile karşılaşırlarsa bu durum onlara kullanım zorluğu yaşatacağı için yine bir önceki örnek gibi siteden ayrılmayı tercih edebilirler. Her anlamda (tasarım, teknik vs.) sitenizin kampanya döneminde yoğun ziyarete hazır olması gerekmektedir. Bu hazırlıkları SEO çalışmaları kullanarak gerçekleştirebilirsiniz.

Genel hatları ile e-ticaret web sitenizde Black Friday kapsamında satışlarınızı artırmanın birkaç yolunu incelemiş olduk. Aşağıdaki linklerden e-ticaret ve web siteler ile ilgili ipuçları içeren diğer yazılarımıza ulaşabilirsiniz;
E-Ticarete Başlarken Nelere Dikkat Edilmeli?
E-Ticarette Paket Yazılımlar
E-Ticaret Trendleri
Çevrimiçi Yorumlar, Referanslar, İncelemeler ve Görüşler
Web Sitenizde Satışlarınızı Nasıl Artırabilirsiniz?

TEPE SEO Firması