Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılını kutlarız. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılını kutlarız.

Sayfa Açılma Hızı

Sayfa Açılma Hızı

SEO çalışmalarında kullanıcı deneyimini en fazla etkileyen unsurlardan biri sayfa açılma hızıdır. Sayfa açılma hızının yüksek olması kullanıcıların sayfadan hemen çıkma oranlarını düşürebileceği ve satın alım, okuma gibi işlemleri de yapmalarını daha kolay hale getirebileceği için Google tarafından da sevilen bir faktör haline gelmiştir. Hatta 10 yılı aşkın bir süre önce Google, SERP’lerde (arama motoru sonuç sayfası) web sitelerin sayfa açılma hızının sıralamaya etki edeceğini belirtmiştir.

2020 yılında Google, Önemli Web Verileri’nin sıralama faktörleri haline geleceğini belirtmişti. Önemli Web Verileri’nin daha iyi bir web için sayfa deneyimini değerlendirmenin bir yolu olduğunu belirtti ve “2022’ye baktığımızda, sayfa hızını ve diğer kritik kullanıcı deneyimi özelliklerini daha iyi anlama ve ölçme yeteneği geliştirmeye yatırım yapıyoruz.” Şeklinde açıklama yaptı. Bu Önemli Web Verileri’nin içeriğinde de elbette sayfa açılma hızı verisi de yer alıyor.

Sayfa Açılma Hızı ile İlgili Bazı Araştırma Sonuçları

İnsanların %46’sı, mobil cihazlarında internette gezinirken en nefret ettikleri şeyin sayfaların yüklenmesini beklemek olduğunu söylüyor.

5 saniyede yüklenen siteler, ortalama %70 daha uzun oturumlar görüyor.

Yükleme süresindeki 100 milisaniyelik bir gecikme, dönüşüm oranlarını %7 oranında azaltabiliyor.

Site performansıyla ilgili sorun yaşayan çevrimiçi alışveriş yapanların %79’u siteye bir daha geri dönmeyeceklerini söylüyor.

2 saniye içinde yüklenen sayfaların ortalama hemen çıkma oranı %9 iken, 5 saniye süren sayfaların hemen çıkma oranı %38’dir.

Sayfa Açılma Hızı Nasıl Ölçülür ve Yükseltilir?

Google’a ait Page Speed Insigth’ın nasıl kullanıldığını ve sonuçların ne anlama geldiğini Adım Adım SEO Çalışması başlıklı rehberimizde ele almıştık. Page Speed Insight yanı sıra diğer sayfa açılma hızı ölçüm araçlarını da eklemiştik.

Sayfa açılma hızını yükseltmek için birçok yol vardır. Bazıları temel SEO ile ilgiliyken bazıları teknik SEO ile ilgilidir. Page Speed Insight gibi bazı araçlar sayfa açılma hızının mobil cihazlar için ve masaüstü cihazlar için yavaş olmasının bazı sebeplerini gösterir. Aşağıdaki görselde mobil cihazlarda yavaş açıldığını bildiğimiz bir siteyi örnek olarak seçtik ve yavaşlığına sebep olan teşhisleri ve düzeltilebilecek fırsatları inceleyelim;

Page Speed Insight

Seçtiğimiz sitenin mobil cihazlardaki Page Speed Insight ölçümünde açılma hızı 47 olarak gözükmektedir. 0-49 arası düşük bir performanstır.

page speed insight

Aşağıya inildiğinde bazı metrikler görülüyor. Bunlar ortalama hız, kapalılık süresi, aktif zamanı gibi faktörler içerir. ‘Ağaç grafiği göster’ kısmına tıklandığında da farklı bazı içerikler yer alır.

page speed

Bu kısmı kapattıktan ve tekrar aşağıya inildikten sonra ‘Fırsatlar’ bölümü görünmektedir. Bu bölümde web sitenin mobil cihazlardaki hızlandırma yolları ortaya çıkmaktadır. Örneğin ‘Resimleri yeni nesil biçimlerde yayınlayın’ kısmına tıklandığında kendi içinde ayrıca bölümlenmiştir. Her bir bölümlendirme de tahmini tasarruf miktarı olarak adlandırılan başlık altında açıklamalar bulunmaktadır. Örneğin site içindeki bir görselin boyutu 200 KB değerindeyse görselin sıkıştırılarak ve kalitesinin de bozulmayacağı şekilde tahmini tasarruf ile 96 KB değerine düşürülmesi gibi bazı örneklerle siteniz için yol gösterir.

google page speed

Daha da aşağıya inildiğinde ise sitenin yavaşlığına kaynak olan sebepler yani teşhisler gözükmektedir. Aslında en önemli nokta bu kısımda yazanlardır. Web sitenin mobil veya masaüstü cihazlardaki sayfa açılma hızındaki düşüşün sebebini öğrendikten sonra çözüm üretmeniz de kolaylaşır. ‘Fırsat’ kısmından ne kadar yararlanabiliyorsa ‘Teşhis’ kısmından da o kadar yararlanılabilir.

google page speed insight

Teşhis kısmında aşağıya doğru daha da uzayan bir liste karşımıza çıkıyor. Her site için aynı liste geçerli olmayabilir. Örnek olarak seçtiğimiz sitenin 0-49 arasında bir performans göstermesi sebebiyle daha fazla faktörü gözlemlememiz gerekebilir. Fakat site hızı zaten oldukça yüksek 70-100 civarı olan sitelerin bu kadar uzun bir ‘Teşhis Listesi’ olmayabilir. Yine de bu gibi unsurları kontrol etmekte yarar var.

GOOGLE PAGE SPEED INSIGHT

Teşhislerin alt kısmında ‘Başarılı Denetimler’ bölümünü görebilirsiniz. Orada da farklı farklı içerikler mevcut. Aşağıdaki görsellerde inceleyebilirsiniz.

SAYFA AÇILMA HIZI
sayfa açılma hızı
google sayfa açılma hızı
Kaynaklar:

https://developers.google.com/search/blog/2015/04/mobilemadness-campaign-to-help-you-go
https://www.thinkwithgoogle.com/intl/en-154/marketing-strategies/app-and-mobile/need-mobile-speed-how-mobile-latency-impacts-publisher-revenue/
https://pagespeed.web.dev/?utm_source=psi&utm_medium=redirect&hl=TR
https://www.akamai.com/newsroom/press-release
https://neilpatel.com/blog/loading-time/
https://www.pingdom.com/blog/2018-pingdom-year-in-review/
https://loganix.com/page-speed-seo/

 

TEPE SEO Firması