Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılını kutlarız. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılını kutlarız.

Web Sitesi SEO Analiz Raporu

Websitenizin Ücretsiz SEO Raporunu Alın!

Web sitenizin SEO analizini ücretsiz ve kapsamlı bir şekilde yapabilirsiniz.

Web sitenizin SEO analizini yapmak istediğinizde sitenizin URL’sini ve mail adresinizi ilgili kutucuklara eklemeniz yeterli olacaktır. Sonrasında saniyeler içerisinde site analizinizi inceleyebilirsiniz. Bu sayede sitenizi değerlendirebilir ve tüm yönleriyle görerek geliştirilmesi gereken kısımları daha iyi hale getirebilir veya kritik SEO sorunlarını çözebilirsiniz. Bunun sonucunda rekabette öne geçebilir ve kullanıcı deneyimini olumlu yönde etkileyebilirsiniz. Sıralamalarınızın iyileştirilmesi ve görünürlük kazanabilmeniz için de faydalı bir analizdir.

Aynı zamanda web site analizini rakiplerinizin güncel durumunu öğrenmek için de kullanabilirsiniz. Rakiplerinizin sizden farklı olan veya belki daha iyi durumda olan SEO çalışmalarını inceleyerek rekabet konusunda farklı stratejiler belirleyebilirsiniz.

SEO analizi, web sitenizin geliştirilmesi amacıyla aksiyon odaklı planlar oluşturmanızı sağlar. Yalnızca iyi-kötü durumları özetlemez, detaylı olarak, iyi durumu daha da iyileştirmek ve kötü durumu iyi hale getirmek için de öneriler sunar. Web site SEO analizinizi PDF Dosyası olarak da indirebilirsiniz. Aşağıdaki görselde analizin küçük bir kısmının nasıl göründüğüne dair bir örnek bulunmaktadır;

SEO çalışmalarında iki önemli kol vardır. Bunlar site içi SEO ve site dışı SEO’dur. Site analizi, içerisinde bu iki kolu kapsayan önemli bir dizi faktör bulunur. Bu faktörler web site SEO analizinde bazı notlar ile değerlendirilir. Genel not A+ ila F ölçeğindedir. A+ SEO analizi açısından en yüksek puandır. F ise eksik yönlerin çoğunlukta olduğunu gösterir.

Site içi ve site dışı SEO analizi arama motorlarının içeriğinizi uygun bir şekilde anlamasını sağlamak için önemlidir. Bu kısımda yer alan unsurların bazıları;

– Site İçi SEO: SEO analizinde site içi SEO’nun da analiz edildiğini belirtmiştik. Site içi SEO, arama motorlarının içeriklerinizi anlamasını sağlamak için önemlidir ve iyi optimize edilmesi gerekmektedir. Site içi SEO’da en önemli noktalardan biri anahtar kelimelerin uygun ve doğru şekilde inşa edilmesidir. İçerik iyileştirmelerinizi ve anahtar kelime konumlandırmalarınızı aralıklarla SEO analiz aracımızdan test edebilir ve güçlü veya zayıf yönlerinizi görebilirsiniz.

– Sunucu Yanıt Sürenizin Performansı: Sunucu yanıtı tüm sayfa içeriğindeki komut dosyalarının, sayfa boyut bilgilerinin (örneğin dosya boyutları), sayfa yükleme hızı, sayfa boyut dökümü, kaynak sayısı gibi web sunucularının alınması gereken toplam dosya sayısını görüntüler. Ek olarak SEO analizinde sayfa boyutlarında sayfa yükleme hızını yavaşlatabilecek büyüklükte olanları da gösterir. Gereksiz dosyaları, stilleri veya komut dosyalarını birleştirebilir ve bazılarını silebilirsiniz bu sayede sunucu yanıt süreniz hızlanacaktır.

– Bağlantı Oluşturma Stratejinizin Gidişatı: Web site SEO analizi sayesinde bağlantılarınızın etki alanlarına, otoritesine ve en iyi backlinkler, atıfta bulunulan siteler, dost bağlantılar ile geri bağlantı verilerine ulaşabilirsiniz. Sitenize bağlantı verilen en yüksek değere sahip harici sayfaları ve kaç bağlantı olduğunu, bu bağlantıların % kaçının harici bağlandılar veya % kaçının nofollow bağlantı olduğunu, kalitesini yitirmiş geri bağlantılarınız veya hala güncelliğini koruyan geri bağlantılarınız linkleri ile birlikte gösterilmektedir.

Sosyal Bağlantılar: Sosyal aktivite önemli müşteri iletişimi, marka bilinirliği ve pazarlama kanalı olarak web sitenize daha fazla ziyaretçi getirmeyi sağlar.Facebook, Instagram, Twitter, Youtube, LinkedIn gibi araçlarla kurduğunuz bağlantının öncelik sıralamasını görebilirsiniz. Örneğin Twitter bağlantınız yoksa SEO analizi size bir Twitter profili oluşturmanızı ve sitenizle bağlantı kurmanızı önerir. Diğer olasılıkta örneğin Facebook hesabınızın sitenizle bağlantılı olduğu bir durumda SEO analizi şu şekilde bilgiler verebilir;-Sayfanızda bir Facebook sayfasına bağlantı var.
-Sayfanız Facebook Açık Grafik Etiketleri kullanıyor.
-Sayfanızda bir Facebook Piksel algılamadık. Facebook’un Pixel’i, ziyaretçileri yeniden hedeflemenize olanak tanıyan kullanışlı bir analiz kodu parçasıdır.
-Gelecekte Facebook Reklamları yayınlamaya karar verin.

– Başlık Etiketi, Meta Açıklamalar ve H1 Başlıkları: Başlık etiketi, H1 başlık etiketleri ve meta açıklamalar gibi teknik detaylar da SEO analizinde yer alır. Tepe SEO’nun SEO analizini yaptığımızda bu ibarelerle bizi bilgilendirdi:

Başlık Etiketi:
Optimal uzunlukta bir başlık etiketiniz var (10 ile 70 karakter arasında).
Tepe SEO Firması | Arama Motoru Optimizasyonu
Uzunluk : 45

Meta Açıklama Etiketi:
Sayfanızın optimum uzunlukta bir meta açıklaması var (70 ile 320 karakter arasında).
Gerçek kanıtlamış SEO uzmanlığımız ile web sitenize gezi amaçlı taşımalarınızı ve gelirlerinizi arttırın. Güvenilir bir SEO firması ile çalışın.
Uzunluk : 148

H1 Başlık Etiketi Kullanımı:
Sayfanızın bir H1 Etiketi var.
H2-H6 Başlık Etiketi Kullanımı:
Sayfanız birden çok Üstbilgi Etiketi düzeyi kullanıyor.

Web sitenizin SEO analizini yaptığınızda bu gibi teknik detaylar hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

– Noindex Etiketi, robot.txt Dosyaları, AMP, JavaScript, GZIP, CSS Dosyaları, HTML ve SSL Sertifikası: SEO Analizi, Noindex etiket testi sonucunda sayfanızda indekslemeyi engelleyen Noindex etiketi kullanılıp kullanılmadığı veya Noindex başlık etiketinin olup olmadığı gibi konularda bilgilendirmeler yapar. Sayfanızda SSL sertifikasının etkin olması veya sertifikanızın olmadığı gibi konuları da gösteren bir analizdir. Ayrca web sitenizde XML site haritası olması, robot.txt dosyasının varlığı, JavaScript, CSS dosyaları ile ilgili bilgilendirmeler de sağlar. HTML’de kullanılan anahtar kelimeleriniz de ayrıca analiz edilir. Burada sayfanızda kullanımdan kaldırılan HTML etiketi olup olmadığı görülür. Sayfanızda AMP’nin etkin olup olmadığı, Javascript hataları olup olmaması veya GZIP sıkıştırma kullanılıp kullanılmadığı, CSS dosyalarınızın boyutları gibi birçok konuda da yol gösteren bir SEO analizidir.

– Resimler: SEO analizinde görsellerin optimize edilmesi konusu her zaman önemlidir. Alt nitelikler, arama motorlarına neyin ne olduğunu bildirmenin genellikle gözden kaçan ve basit bir yoludur. Bunlar resim hakkındadır ve görsel arama sonuçlarında sitelerin sıralamasına yardımcı olur. Sayfanızda kullandığınız resimlerin alt nitelikleri, alt öznitelikleri (alt metin olarak da adlandırabiliriz) eksik olması durumunda sizi bilgilendirir. Tepe SEO’nun SEO analizinde karşımıza çıkan bilgilendirme şu şekilde oldu;

‘Sayfanızda 42 resim bulduk ve bunlardan 1 tanesinde özellik eksik.’

– Anahtar Kelimeler: Arama hacimleri ile hangi kelimeden ne kadar kişinin web sitenizi ziyaret etmiş olduğunun ve bu anahtar kelimelerde yer alan pozisyonunuzun da raporu sunulmaktadır. Belirli bir konumdaki en iyi 10 anahtar kelime sıralamanızı gösterir. Liste sayfanıza en fazla trafiği çekenler olarak baştan sona anahtar kelimelere göre sıralanmıştır.

Bunlara ek olarak; Aramalardan gelen toplam trafiğiniz ile sayfanızın anahtar kelime sıralamalarından aldığı tahmini trafik hacmini gösterir. SEO analizi anahtar kelime sıralamanız için konumların da ayrıca bir özetini gösterir. Sıralama ne kadar yüksekse, o kadar başarılı bir kelime çalışması yapılmış demektir.

– Mobil Uyumluluk: Mevcut hedef kitlenizi en üst düzeye çıkarmak ve hemen çıkma oranlarını en aza indirmek için (ki bu arama motoru sıralamalarınızı dolaylı olarak etkileyebilir) kullanıcı dostu bir siteniz olması, sayfalarınızın da mobil uyumlu olması gerekmektedir. SEO analizi yapılan bir sayfanın örnek bir bilgilendirilmesi;

Kullanılabilirlik: B+
Kullanılabilirliğiniz daha iyi olabilirdi.
Sayfanız iyi durumda ancak cihazlarda daha kullanışlı olabilir. Kullanılabilirlik önemlidir.

Cihaz Oluşturma adı verilen ayrı bir kontrolle ise sayfanızın farklı cihazlarda nasıl göründüğünü görseller ile görmeniz sağlanır. Bu önemli bir husustur. Çünkü bugün web sitelerinin çoğu gibi, sayfanız da mobil ve tablet deneyimleri için optimize edilmiş olmalıdır. Trafik bu kaynaklardan gelir.

– Sayfa Açılma Hızı: İyi bir kullanıcı deneyimi sağlamak için sayfa açılma hızının performansı önemlidir ve hemen çıkma oranları (arama motoru sıralamalarınızı dolaylı olarak da etkileyebilir). SEO analizinde sayfa açılma hızı B değeri alan bir siteye verilen bilgilendirmeler şu şekildedir;

Aşağıda vurgulanan faktörleri ele almanızı öneririz.
B: Performansınız daha iyi olabilir
Sayfanızın performansında bazı sorunlar ve iyileştirmeye açık alanlar var.
Sayfa Hızı Bilgisi:
Sayfanızın sunucu yanıt süresi yavaş.Web sunucusu motoru ve yönlendirme kuralları gibi çeşitli teknik faktörler vardır.

– İçerik: İçerikler de SEO konusunda en önemli faktörlerden biridir. Hem sayfa içi SEO’yu hem sayfa dışı SEO’yu etkiler. Bu yüzden içeriklerinizin kalitesi önemlidir ve bu SEO analizi bu kaliteyi inceler. Sayfanızda sıralama potansiyelinize yardımcı olabilecek metin içeriklerinin olup olmadığına bakabilir. Sayfanızdaki metinlerin okunabilirliğinin kolay veya zor olması gibi konularda da bilgi veren bir web site SEO analizidir.

– E-posta: E-posta ve diğer iletişim bilgilerinizi sayfalarınızda paylaşmanız ulaşılabilirliğinizi kolaylaştıracaktır. SEO analizinde e-posta konusunda nelerden bahsedildiğini kısaca bir web sitesinin örneği ile gösterelim;

‘E-posta adresleri düz metin olarak bulundu. Düz metin e-posta adreslerini kaldırmanızı ve bunları resimlerle veya iletişim formları gibi kullanmanızı tavsiye ederiz. Düz metin e-posta adresleri, kazıyıcılara ve e-posta spam göndericilerine karşı hassas olabilir.’

Web site SEO analizi bunlar gibi daha birçok önemli SEO faktörlerine yer verir ve bilgilendirici açıklamalarıyla sadece eksik olan veya tam olan kısmı belirtmez, aynı zamanda eksik olan kısımları düzenlemek için neler yapılabileceği veya SEO analizinde tam olarak görünen kısımların neden önemli bir faktör olduğu konularında da yol gösterici niteliğe sahiptir.

Siz de hemen web sitenizin SEO analizini yapın ve detaylı bilgiye erişim sağlayın.

 

TEPE SEO Firması