fbpx

Affiliate Marketing

Türkçe karşılığı satış ortaklığı olarak tasvir edilebilen bir terimdir. Dijital ortamda para kazanmayı mümkün hale getiren bir pazarlama sistemidir. Affiliate marketing satışları, marka bilinirliğini, tıklanmayı vb. artırmak amaçlı hızla büyüyen online pazarlama ve e-ticaret pazarlama  stratejilerinden biri olarak ortaya çıkmıştır. Satış ortaklığını kullanan firmalar çevrimiçi kitlelerle erişimlerini genişletmek için bu stratejiyi kullanırlar. E-ticaret üzerinde firmaların kendilerini konumlandırmak için başvurduğu en etkili yöntemlerden biri olmaya başlamıştır. İnternet işletmeciliği yaygınlaştıkça daha fazla işletme sahibi tarafından tercih edilen ve müşterilerin dijital dünyada da kazanılabileceğini fark eden kişiler tarafından önemli bir kaynak olmuştur.

Satış ortaklığının işletmeler açısından rağbet görmesinin ve pazarlama stratejilerinde yer vermelerinin en temel sebeplerinden biri müşteriye daha kolay ulaşma imkanının olmasıdır.

Ürünlerini, hizmetlerini, işletmelerini, markalarını, uygulamalarını veya web sitelerini daha fazla kullanıcıya duyurmayı hedefleyen firmalar kendi reklamlarını farklı mecralarda göstermek isterler. Bu reklamları yapanlar, insanları etkileme ve ikna gücü yüksek olan kişi, kurum veya kuruluşlardan oluşmaktadır. Reklam yapan ortaklar genelde blog yazarları, Instagram’daki influencerlar, Twitter’daki fenomenler, youtuberlar veya firmanın hedef kitlesine doğrudan hitap eden web sitelerden oluşmaktadır. Ortakların yaptığı reklamlar ve tanıtımlar neticesinde kitleler direkt satın alma işlemini gerçekleştirebilir, satıcı bültenine kayıt/üye olabilir veya sadece siteye göz atabilir. Bu işlemlerin gerçekleşmesi için ortaklar, satıcı ve müşteriyi bir araya getirerek köprü görevi üstlendikleri için bir iş ortaklığı olarak düşünülmelidir.

Bu iş ortaklığının marka bilinirliği için mi, uygulama indirilmesi için mi, dönüşüm için mi yoksa müşterilerin ürünleri satın alması için mi yapıldığını anlamak büyük önem arz eder. Genelde bu ortaklıklar sonucunda kazanılan her bir müşteri için ödeme yapılmaktadır. Müşteri olarak dönüşüme katılmayan ziyaretçiler için ortaklara ücret ödenmez gibi gözükebilir. Fakat eğer marka, ortaklık içinde olduğu kişi veya kurum ile ürünlerin satışlarını artırmak dışında bir anlaşma yapmışsa o zaman ücret ödeme standardı değişebilir. Örneğin bir uygulama indirilmesini isteyen firma, ortağının paylaştığı reklamlarla indirme sayısını çoğaltabilmişse ortağına ona uygun bir ödeme yapar. Bir diğer örnek; amaç sadece site tıklanmasını artırmak ise, ortağın reklamından etkilenerek siteye tıklayan ama müşteri olmayan her bir kişi için de ücret ödemesi yapan firmalar bulunmaktadır.

Reklam yapılan mecralarda müşteri olarak adlandırdığımız kesim bu reklamlardan etkilendiği zaman ürünü satın alabilir, hizmetten faydalanmak isteyebilir, uygulamayı indirebilir veya web sitesi ile etkileşime girebilir. Yukarıda bahsedildiği üzere ödemeler firmanın ne istediği/ ortağın ne kazandırdığı ile ilişkilidir. İstenilen ve yapılan uygun olduğu durumda kazan-kazan olayı devreye girer. Müşterinin gördüğü reklam sayesinde etkileşime girdiği firma bu reklamları paylaşıp müşteriyi etkileyenlere belli bir komisyon öder. İçerik sağlayıcılar için önemli bir gelir akışı olmaktadır. Aynı zamanda firma da müşteri kazanmış olur.

Satış ortaklığında ödemelerde temel kural; reklam veren firmaların boşa yapılan harcamalardan uzak durabilmesidir. Yani düşük maliyet ile marka bilinirliğe ve satış artırabilmeye ve sadece reklam yapandan kaynaklanan performansa dayalı komisyonlar ile maliyeti en aza indirgemek mümkündür. Ayrıca affiliate marketing için başlangıç sermayesine de gerek yoktur.

Affiliate Marketing ile ilgili yazımızda bu başlıklara da bakabilirsiniz;
Affiliate Marketing Tarihi
Affiliate Marketing Nasıl Takip Edilir?
Affiliate Marketing Fiyatlandırma Yöntemleri
Affiliate Marketing Avantajları
Affiliate Marketing Türleri
Affiliate Marketing Stratejileri
Dünya Çapında Affiliate Marketing Alanındaki Bazı Firmalar
Türkiye’deki Affiliate Marketing Alanındaki Bazı Firmalar