Google Tüketici Davranışları Araştırması

Google, her zaman mümkün olan en iyi arama sonuçlarını kullanıcılara sunabilmek için sistemlerinde iyileştirmeler yapıyor. Bunun için tüketici davranışlarındaki gelişmeleri de yakından takip ediyor. Bu takibi sonucunda ise Google, tüketicilerin eski zamanlardaki çevrimiçi alışverişlerinde Google aramalarına bakıldığında daha genel terimler kullandıklarını, şimdilerde ise daha spesifik terimler ile aramalar yaptıklarının farkında. Tüketicilerin Google aramalarını kullanmalarının her zamankinden daha fazla bilinçli hale gelmesi sonucunda Google da buna uygun olarak arama sonuçlarını güncelliyor ve arama terimine en yakın sonuçları tüketicinin karşısına çıkartıyor.

Aslında hepimiz birer tüketiciyiz. Kendi açımızdan da baktığımızda alışveriş yapma sürecimizdeki ön araştırmalarımızın artık daha detaylı bir hale geldiğini görebiliriz. İlk defa ürün, hizmet alacağımız mağaza, firma hakkında detaylı bilgi edinme süreci, bu süreçte bizden önce alışveriş yapan tüketicilerin yorumları, şikayet varsa neden şikayetçi oldukları, ürün istediğimiz gibi gelmezse iade sürecinin nasıl işleyeceği ve kargo sürecinde hangi kargo firması ile ürünün gönderileceğine kadar oldukça detaylı bir alışveriş öncesi araştırma aşamasından geçebiliyoruz. Tüketici olarak bunu yapmamızın temel sebebi, büyük oranda satın almadan önce iyi bir karar verdiğimizden emin olmak ve kendimizi güvende hissetmek.

Konuyla ilgili “Çevrimiçi Yorumlar, Referanslar, İncelemeler ve Görüşler” içeriğimizi de inceleyebilirsiniz.

Çevrimiçi alışverişin yaygınlaşması ile daha fazla tüketici daha fazla detay bulmak istiyor. Özellikle tam olarak ne istediğini bilemeyen veya ne istediğini bilen ama karmaşık aramaları olan tüketiciler için Google arama deneyiminin daha da iyi hale gelmesi gerekiyor. Tüketiciler neyi, ne zaman ve nereden satın alacaklarını belirlemek için birçok kaynak kullanıyor. Ancak Google, satın alma kararları vermek için gereken türde bilgileri toplamak adına önemli bir kaynak olmaya devam ediyor.

Google Tüketici Davranışları Anketi

Google’ın alışveriş aramalarında tüketicileri daha iyi anlamak ve algoritmalarını buna uygun şekilde güncellemek adına yaptığı araştırmalara ve anket sonuçlarına göz atalım;

-Tüketicilerin %75’i ürün veya hizmet almadan önce ilgili tüm bilgilerin araştırılması gerektiğini belirtti.

-Tüketicilerin satın alım yapmadan önce araştırma yapılması gerektiğini belirtmelerinin sebepleri ise;

%48 oranında en iyi fırsatları bulabilmek (Buradaki konu sadece en uygun fiyatlı ürün olarak anlaşılmamalı çünkü tüketicilerin %76’sı da uygun fiyatlı bir marka satın almak istediklerinde daha fazla araştırma yapacaklarını belirttiler.)

%47 oranında en iyi kaliteye erişmek

%45 oranında ise ihtiyaçlarının karşılandığından emin olmak olduğu yer alıyor.

-Tüketicilerin %64’ü bu araştırmalarını yaparken düzenli olarak Google Arama’yı kullandıklarını belirtti. %44’ü ise alışveriş yapmayı düşündükleri marka hakkında bilgi edinmek için yine Google’a yöneldiklerini belirtti.

-Tüketicilerin %75’i Google’ın kendilerini çeşitli bilgi kaynaklarına yönlendirebildiğini belirtti.

Google’da her gün yapılan aramaların %15’i yenidir. Bunun da sebebini Google şu şekilde açıklıyor; “Tüketiciler daha fazla seçeneğe sahip ve hangi öğelerin kendileri için doğru olduğunu belirleme konusunda yardım almak için giderek daha fazla çevrimiçi kaynaklara yöneliyorlar.” Bu da aslında firmaların, tüketicilerin ne istediğini tam anlamıyla bilmelerinin oldukça zor olabileceğini gösteriyor. Bu yüzden firmaların, tüketicilere en doğru şekilde ulaşmaları için yine Google’dan yararlanmaları gerekebilir. Bunun için oldukça fazla Google platformu bulunuyor.

Firmaların, tüketicilere ulaşmak için kullanabilecekleri bazı Google platformları;

Google My Business

Google Ads

Google Merchant Center

Google Maps

Siz de firmanızın, potansiyel tüketicilerinize daha doğru kanallar aracılığıyla ulaşmasını planlarınıza eklerseniz bir dijital pazarlama firması ile iletişime geçerek profesyonel destek alabilirsiniz.

TEPESEO Dijital Pazarlama, satışların artırılması, marka bilinirliği sağlanması ve Google’da otorite elde etmeniz için gereken tüm hizmetleri sağlıyor.

 

Kaynaklar:
Google Internal Data, Jan 2022.
Google-commissioned Ipsos Consumer Continuous, US, CA, UK, FR, DE, IT, AU, JP, IN, BR, MX, ES, ZA, KR, ~n=500–1,000 at least weekly online consumers 18+ per market, Apr 6–10, 2023.
Google-commissioned Ipsos Consumer Continuous, US, CA, UK, FR, DE, IT, AU, JP, IN, BR, MX, ES, ZA, KR, ~n=500–1,000 online consumers 18+ per market, Apr 6–10, 2023
Google-commissioned Ipsos Consumer Continuous, US, CA, UK, FR, DE, IT, AU, JP, IN, BR, MX, ES, ZA, ~n=500–1,000 at least weekly online consumers 18+ per market, Apr 6–10, 2023

TEPE SEO Firması