Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılını kutlarız. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılını kutlarız.

Google Haritalar Nedir?

Google tarafından 5 Şubat 2005’te hizmete sunulmuş olan ücretsiz bir servistir. Google Haritalar ayrıca diğer sitelerin de Google Maps Logohizmetten yararlanması için API yani uygulama programlama arayüzü desteği sunmaktadır. Google Haritalar’ın yazılım versiyonu olan Google Earth, Linux ve Windows tabanlı işletim sistemleri üzerinde de çalışabilmektedir. 

Google Haritalar bilgisayarda, telefonda ve tablette uygulama olarak kullanılabilmektedir. Genelde bir yere giderken navigasyon aracı olarak kullanılmaktadır. Ev ve iş adresleri ayarlanarak kullanıcıların sizi bulması kolaylaşır. Aynı zamanda konum olarak seçmiş olduğunuz bölgeden başka konuma nasıl gidebileceğiniz de otomatik rotalar ile belirlenmiş olur.

Google Haritalar İşletme Profili

Google My Business ile ilgili yazımızda işletmenizi eklemenizin önemini ve faydasını belirtmiştik. Aynı zamanda işletme adresinizi girdikten sonra onaylanması ve doğrulanması halinde işletme bilgileriyle birlikte bunlara örnek olarak çalışma saatleri, ürünler, mekan, teklifler vs. konumunuz da görünecektir. İşletme profilinizi bulabilmek için işletmenizin ismini Google Haritalar’da aratabilirsiniz.

Google Haritalar İşletme Profili

Google My Business sayesinde kullanıcılar Google’da arama yaptıkları zaman işletmenizle karşılaşır. Böylece etkileşim ve trafik kazanma şansınız artar. Her trafik artışı ve etkileşim de satış yapma potansiyelini ve tabi ki bilinirliği artırmaktadır. Ayrıca oluşturulan işletme profili ile hem arama sonuçlarının sağ tarafında kutucuk olarak hem de Google Haritalar’da yer alma imkanınız olur.

Ev ve iş adreslerinin haritalarda düzenlenmesi için oturumun açık olması gerekir. İlk olarak Google hesabınızdan Google Haritalar uygulamasını açtıktan sonra sağ üst köşede ‘Hesap’ sembolüne tıklayıp seçtiğiniz bir hesap ile oturum açabilirsiniz. Oturum açıldıktan sonra ‘Kaydedilenler’ kısmına tıklayın ve ‘Listeleriniz’ bölümünün altında ‘Etiketlenenler’ kısmına ‘Ev’ veya ‘İş’’i seçip adresinizi girebilirsiniz. Sonrasında yol tarifi simgesi ile ulaşım yönteminizi seçebilirsiniz. Ekranın altından ‘Sabit’’e tıklayın ve sabitlenmiş gezilerinizi ilgili TVS ve trafik bilgileriyle birlikte ‘Git’ sekmesinde bulabilirsiniz.

Bilgisayarınızla Google Haritalar’daki işletme profilinizden yorumları yanıtlayabilmek için doğrulama yapmanız gerekmektedir. Google Haritalar’ı açtıktan sonra işletmenizin adını girebilir ve ardından ‘Ara’’ya tıklayabilirsiniz. Sonrasında ‘Yorumlar’’ı tıklayarak yanıtlamak istediğiniz yorumun yanındaki ‘Yanıtla’ seçeneği ile işletmenize gelen yorumları yanıtlayabilirsiniz ve kullanıcıların fikirlerini önemsediğinizi gösterebilir ve soruları olanları cevaplandırabilirsiniz. 

Google Street View

Google Street View, Türkçe karşılığı ile ‘Sokak Görünümü’, Google Maps ve Google Earth teknolojileri ile birlikte dünyadaki çoğu halka açık alanlardan caddeler, sokaklar boyunca panoramik görüntülerle izlenebilmesini sağlayan bir Google servisidir. 

İşletmelerin kendilerine ait bir 3D sanal tur oluşturması da mümkündür. Kullanıcıların sizi bulması daha da kolay hale gelir. Örneğin işletmenizin çevresinde neler var, nasıl bir yere konumlandırıldı ve iç mekanı nasıl vb. şeklinde bilgilere erişilmesi kullanıcı deneyiminizi iyileştirebilir. Aşağıdaki örnekte bir işletmenin yapmış olduğu 360 Street View dış çevre turundan karelere yer verdik;

Google Street View Google Street View 360

Sadece dış mekan olarak da değil, işletmelerin iç mekanlarının da online olarak 360 derece gezilmesi mümkündür. Hatta bazı dini mekanların, müzelerin, tarihi yerlerin vb. (Ayasofya, Göbeklitepe…) online gezi imkanı bulunmaktadır. 

360 Fotoğraflar ve Turlar’ın İşletmelere Katkıları

– 360 turlar, yukarıda bahsettiğimiz üzere kullanıcıların mekana ulaşmadan önce iç ve dış çevresini Google Street View Logo tanımalarını sağlar ve olumlu bir kullanıcı deneyimi yaratmaktadır. Çünkü işletmenizin her yerini görebildikleri için güvenilirlik olgusu da sağlanmaktadır.

– Street View ile işletmeler %78 daha fazla profesyonel görünmektedir.

– Google Haritalar’da işletme aramalarının ortalama %41’i sitenin ziyareti ile sonuçlanmaktadır.

– Street View, internette görünürlüğünüzü artırmaktadır. Çünkü özel bir işletme adı girmeden sadece satılan ürün  veya hizmet adı ile arama yapılıyorsa Google Haritalar, Google Street View gibi servisleri kullanan işletmeler, rakiplerinin önünde olmaktadır. 

– %62 daha fazla müşteri mağazanın içinin fotoğraflarının olduğu listeleri tercih etmektedirler.

– Fotoğraflı listeler ve sanal tur, insanların dikkatini her zamankinden iki kat daha fazla çekmektedir. Çünkü fotoğraf ve tur listeleri, müşterilerin %29’unu satın almaya teşvik etmektedir.

Google My Business ve Google Haritalar’da işletmenizin görünürlüğünü artırabilirsiniz. 

 

TEPE SEO Firması