Anahtar Kelime Araştırılması

SEO prensipleri düşünüldüğüne anahtar kelimenin önemi çok büyüktür. Müşterileri ya da tüketicileri sitenize çeken, ilk olarak arama yaparken kullandıkları anahtar kelimelerdir. Bu yüzden doğru anahtar kelimeleri seçmek SEO için hayati önem taşır.

Ancak, sadece sitenizdeki içeriğe ilişkin anahtar kelimeler seçmeniz yeterli değildir. Gerçekten sitenizdeki içerikle ilgilenecek kişileri çekebilmek için en doğru kelimeleri seçmeniz gerekir. Bunun için de mutlaka araştırma yapılmalıdır. Peki, anahtar kelime araştırılması ve kelimelerin seçilmesine nereden başlanır?

anahtar kelime

Site içi Araştırma

SEO anahtar kelime araştırması öncelikli olarak sahip olduğunuz site içinde yapılabilir. Bu araştırma, tabii ki sitenizin içeriğine ve amacına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Örneğin, e-ticaret üzerine yoğunlaşan bir sitenin anahtar kelimelerini kategoriler ve satılan ürünler oluşturmalıdır. Bu nedenle içerik detaylı olarak incelenmeli ve bir taslak hazırlanmalıdır.

Bu taslaktan yola çıkarak tercihleri yapmadan önce rakipleri araştırmak da önemlidir. Sektörel rakiplerinizin kullandığı anahtar kelimeleri internet üzerinden kolayca bulabilirsiniz. Bu kelimeler de size danışmanlık yapacaktır. Rakiplerinizden geri kalmamak için sitenizle alakalı olduğunu düşündüğünüz bazı ortak kelimeleri de listenize ekleyebilirsiniz.

Anahtar Kelime Araştırma Araçları

SEO’nun önemi ve bu konuda yapılan yatırımlar, çeşitli araştırma araçlarının da ortaya çıkmasını sağlamıştır. Piyasada şu anda pek çok ücretli ve ücretsiz anahtar kelime araştırma ve planlama aracı bulunmaktadır.

SEO yatırımlarınızı daha işlevsel hale getirmek ve en doğru anahtar kelimeleri bulabilmek adına siz de bu araçlardan faydalanabilirsiniz. Özellikle Google Keyword Planner, Google tarafından piyasaya sürülmüş ücretsiz bir araçtır ve en çok tercih edilenler arasında gelmektedir.

Sitenizin içeriğine ve ulaşmak istediğiniz kitleye bağlı olarak, bu araçlar sizin için kelime araştırması yapar ve sonuçları sıralar. Bu sıralamaya göre anahtar kelime tercihlerinizi güvenle gerçekleştirebilirsiniz.

Özetle, site içi araştırmanın da kelime araştırma araçlarından faydalanmanın da doğru anahtar kelimeleri bulmak açısından önemi büyüktür. Bu iki metotun birleştirilmesi ve iyi bir plan oluşturulması ise en iyi sonuçları ortaya çıkaracaktır.

SEO söz konusu olduğunda, bütünsel bir değerlendirme yapılması gerekir. Sadece kendi sitenizi değil büyük resmi anlamanız önemlidir. Bu yüzden rakiplerinizi ve sektörü tanıyarak, bahsedilen iki yöntemi birleştirmeniz halinde en faydalı anahtar kelimeleri bulabilirsiniz.

TEPE SEO Firması