Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılını kutlarız. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılını kutlarız.

Yeni Nesil Google Analytics 4

Google Analytics’in ne olduğu ve nasıl kullanıldığı konusuna Adım Adım SEO yazımızda değinmiştik. Uzun zamandır varlığını sürdüren ve 50 milyondan fazla kişinin kullandığı Google Analytics’e gelen en önemli değişiklik olan Yeni Nesil Google Analytics 4’te yer alan gelişimler ve değişimlere ise bu yazımızda yer vereceğiz.

google analytics 4

Google Analytics 4, makine öğrenimini temel alan, yapay zeka tabanlı detaylı analizler ve etkili içgörüler ortaya çıkartan, gizliliği önde tutan yeni bir analiz Tool’udur. Gizliliği önde tutması sebebiyle tanımlayıcılara ilişkin kısıtlamalar veya tanımlama bilgileri gibi sektör değişiklikleri bazen verilerde boşluklar oluşturabilmektedir. Fakat Google Analytics 4 ile bu kısım sorun olmayacaktır. Gelecek için verilerin eksik olabileceği boşlukları doldurabilmek adına modellemeyi bünyesine katacaktır. Google Analytics 4’ün Google tarafından tanımlanış biçimi: “Müşterilerinizin işletmenizle nasıl etkileşimde bulunduğuna dair daha eksiksiz bir görünüm sağlamak için pazarlamacı tarafından sağlanan Kullanıcı Kimlikleri ve reklam kişiselleştirmeyi tercih eden kullanıcıların benzersiz Google sinyalleri dahil olmak üzere birden fazla kimlik alanı kullanır.”

1 Temmuz 2023’ten itibaren eski sürüm olacak olan Universal Analytics mülkleri veri işlemeyi durduracaktır. Eğer bir Universal Analytics kurulumunuz varsa oradaki raporlarınızı bir süre daha görebilirsiniz. Fakat yeni veriler yalnızca Google Analytics 4 mülklerine aktarılacaktır. Google Analytics 4, Google’ın eski arayüzü Universal Analytics’in yerini alacaktır. Ancak Universal Analytics sürümünün yeni bir tasarımı değildir. Tamamen farklı bir üründür. Universal Analytics ve Google Analytics 4 arasındaki fark, eski-yeni olmaları dışında çok daha fazladır. Yeni sürümün yapay zeka kullanıyor olması da eski sürümden daha iyi bir şekilde analiz yapabildiğini, kullanıcı davranışlarını ve son pazar eğilimlerini de başarılı bir şekilde analiz edebildiğini gösterir. Ölçümler için de daha esnek bir yaklaşım kullanmaktadır.

Bir önceki sürüm olan Universal Analytics, sitelerin sadece web sürümü odaklı kullanılabilirken, Google Analytics 4, sitelerin hem web hem de app varyasyonlarından eş zamanlı veri akışı alınmasını kolaylaştırır. Google Analytics 4 yeni başlayanlar için de düzenli veri ağları sunmaktadır. Google Analytics 4’ten önceki tüm sürümler sadece cihazlar ve platformlar için parçalı veriler sağlarken, Google Analytics 4 müşteri merkezli ölçüm yapmak üzere geliştirildi bu da düzenli veri ağları sunmasına yarar sağladı. Bu veri ağlarının ayrıntılı kontrolünü yapan Google Analytics 4 pazarlamacıların faydasına olması adına nasıl toplanacağı, nasıl saklanacağı ve nasıl kullanılacağı gibi konularda yönetme sistemini güçlendirmiştir.

Google Analytics 4’ün bir önceki sürümden ayrılan özelliklerinden biri de Google AdWords veya Youtube hesabı, e-mail hesabı veya diğer sosyal medya kanalları gibi araçlarla entegre olmasının daha kolay hale getirilmesidir.

Eski sürüm Universal Analytics’ten Google Analytics 4’e geçiş yapılsa bile eğer eski sürümdeki hesap kaybedilmek istenmiyorsa iki hesaba da aynı anda sahip olunabilir. Bu sırada veriler karışmadan aynı anda, ayrı ayrı işlenmeye devam edecektir.

yeni google analytics

Yapay zeka tabanlı Google Analytics 4’ün bir önceki sürüme göre daha akıllı öngörülere sahip olduğunu belirtmiştik. Bu öngörüler ile neler yapabileceğine bakalım; Kullanıcıları trend konularla ilgili olarak hızlı bir şekilde uyarabilir. Örnek olarak ürün veya hizmetlerinizden birine/birkaçına artan bir talep veya ihtiyaç doğması gibi eğilimler olursa sizi haberdar edebilme özelliklerine sahiptir. Ayrıca Google Analytics 4, web sitelerin ve uygulamaların etkileşimlerini ölçebilir. Örneğin E-posta, Google Reklamları, Linkedin, Youtube, Twitter veya Pinterest gibi kanallardan web sitenize gelen trafiği ve o trafiğin yarattığı etkileşimi ölçebilir ve dönüşümleri sizinle paylaşabilir. Bir diğer önemli nokta ise hedef kitlenizi, müşterilerinizi ve potansiyel müşterilerinizi anlamanızı kolaylaştırmasıdır. Çünkü pazarlama eğilimlerini tahmin yoluyla hesaplayabilir ve kullanıcı yolculuğunun tamamını anlayabilir. Bu sayede kitlenizin gelecekteki kullanıcı davranışlarını ölçümleyebilir ve daha detaylı bilgiler almanızı sağlayabilir. Nihayetinde kampanya hazırladığınız dönemlerde kitlenizin beklentisine göre hareket edebilirsiniz bu da doğru kampanya yönetimi yapmanızı sağlar. Örneğin, pazarlama bütçeleri eğer düştüyse bu tip zamanlarda müşterileri elde tutabilmek adına verimli yatırımlar için kayıp edilebilecek müşterilerin hesabını yapar. Sadece kayıp değil elbette kampanya öncesi potansiyel kazancı da hesaplayabilir. Reklam kişiselleştirmeye yönelik daha fazla ayrıntı içeren kontroller, reklamlarınızı optimize edebilmeniz için verilerinizi ne zaman kullanacağınızı ve veri kullanımınızı ne zaman ölçümle sınırlandıracağınızı seçmenize yardımcı olur.

Google kullanıcı gizliliğini ön planda tutmaya başladığı için üçüncü taraf çerezleri kaldırdı. Bu da beraberinde Google Analytics 4’te çerezler olmadan, tanımlama verileri olmadan çalışma imkanı sağladı.

Universal Analytics sürümünde 2 tür segment bulunmaktaydı. Bunlar oturum segmenti ve kullanıcı segmenti idi. Google Analytics 4 sürümünde 3 tür segment bulunuyor. Yine oturum segmenti ve kullanıcı segmenti mevcut ve bunlara ek olarak etkinlik segmenti de yer almakta. Bu segmentlerin anlamlarını kısaca özetleyelim;

Oturum Segmenti: Sosyal medya platformu, reklam kampanyaları gibi kanallardan web sitelerine gelen tüm oturumlardır.

Kullanıcı Segmenti: Site ile veya uygulama ile ilgilenen kullanıcılar için alt küme olarak adlandırılabilir. Kullanıcılar kaydırma derinliği hedefine ulaşmış olabilirler veya daha önce sitede satın alım işlemini eksik bırakmış olabilirler.

Etkinlik Segmentleri: Site veya uygulama ile ilgili veriler kullanıcı segmentine veya oturum segmentine göre analiz edilmesi gerekirse belirli olaylara göre etkinlik segmenti oluşturulabilir.

Google Analytics 4 Nasıl Kurulur?

Google Analytics’i kullanmaya yeni başlıyorsanız bir hesap oluşturmalısınız. Sonrasında Google Analytics 4 mülkü oluşturabilirsiniz.

Zaten bir Universal Analytics mülkünüz varsa mevcut kurulumunuza bir Google Analytics 4 mülkü ekleyerek çift kullanım sağlayabilirsiniz.

Mülk yapılandırmasını tamamlamak için yeni Google Analytics 4 mülkündeki Kurulum Asistanı’nı kullanabilirsiniz.

Yeni mülkünüz ayarlanıp veriler alınmaya başladıktan sonra keşfetmeye başlayabilirsiniz.

Kaynak:
https://support.google.com/analytics/
https://blog.google/products/
https://hype.com.tr/veri-analizi-entegrasyon/
https://tr.linkedin.com/pulse/google-analytics-4
https://www.disual.net/index.php/tr/
TEPE SEO Firması