Google Yapay Zeka Destekli Alışveriş Deneyimi

Çevrimiçi alışveriş, son yıllarda oldukça yaygınlaşmış bir yöntemdir. Kıyafet alışverişi ise çevrimiçi alışveriş yapılan ürünlerin başında gelir. İnternet üzerinden kıyafet alışverişi için birçok farklı alışveriş sitesi bulunmaktadır. Güvenilir ve popüler siteleri tercih etmenin güvenli bir alışveriş deneyimi için önemli olduğunu biliyoruz. Ancak her ne kadar güvenilir sitelerden alışveriş yapılıyor olsa da çevrimiçi olması sebebi ile birtakım soru işaretleri olabilir.

Bu soru işaretlerinden en sık rastlananı, alınan kıyafetin istenilen boyutlarda olup olmayacağı konusudur. Satın alan kullanıcı kendi beden ölçülerine uygun olanı sipariş verse bile bazen gelen kıyafetin çok da beklenildiği gibi olmadığını görebiliriz.

Bir diğer soru işareti, internetten denemeden sipariş edilen kıyafetin, geldiğinde renginin veya duruşunun kişinin kendisine yakıştıramaması olabiliyor.

Bu gibi soru işareti bulunan sebepler ile çevrimiçi alışverişin yaygınlaşmasına karşı, özellikle kıyafet konusunda gerçekten deneyerek almak isteyen birçok insan bulunuyor. Çünkü kişinin, gerçekte bir mağazada denediği kıyafet bedenine uymadığında satıcıdan daha küçük veya daha büyük bedeni isteyerek en uygununu seçmesi kolay oluyor. Ya da vitrinde gördüğü kıyafeti denediğinde renginin kendi tenine uymadığını görerek farklı renklere bakması da aynı şekilde daha kolay olabiliyor.

Bu tarz durumların farklı kıyafet çeşidine göre uyarlaması da bulunuyor. Örneğin tüm üst beden kıyafet çeşitlerini internetten denemeden alabilen ancak alt beden kıyafet çeşitlerini, internetten alışveriş yaptığında daha önce yaşadığı olumsuz deneyimler sebebi ile sadece gerçek mağazalarda deneyerek almak isteyen kişiler olabiliyor.

Bunun sebebi her markanın beden ölçülerinin farklılık göstermesidir. Bu konuda yapılan bir ankette çevrimiçi alışveriş yapanların %42’si, modellerin resimleriyle temsil edildiğini hissetmiyor. Çevrimiçi alışveriş yapanların %59’u ise çevrimiçi alışveriş yaptıkları bir üründen, üzerlerinde beklenenden farklı göründüğü için memnun değil.

Bir diğer örnek ise, normalde birçok kıyafet çeşidinde L beden giyen bir kullanıcı, internetten L bir kıyafet sipariş ettiğinde kendisine dar gelebilir ve S beden sipariş etmiş gibi durabilir. Bu sebeple kullanıcı tekrar aynı yerden sipariş vermek isterse XXL veya 3XL sipariş etmesi gerektiğini öğrenmiş olur. “Kalıbı bol” veya “kalıbı dar” diye adlandırılan bu noktada, kullanıcının seçtiği kıyafetin kendi bedenine en uygun versiyonunu tekrar sipariş etmesine veya ten renk uyumunu yakalayamaması gibi sebeplerle de iade etmesine gerek kalmadan tam üzerine göre alabileceği yapay zeka destekli bir sistem geliştirildi.

Google’ın yapay zeka sistemi ile geliştirdiği yeni alışveriş deneyiminde, bir kıyafetin her ten rengi ve beden ölçüsüne göre gerçek modellere giydirilmiş gibi gözükeceği ve bu sayede kullanıcıların, ürünü satın aldıklarında kendilerinde nasıl duracağını daha iyi anlayabilmeleri hedefleniyor.

Bu sistemde Google’ın yapmış olduğu şey şu; bir kıyafet XXS bedenden 4XL bedene kadar olan kullanıcılarda farklı şekillerde nasıl gözükür? Bunu cevaplandırabilmek ve bunun için bu beden aralığında olan gerçek modellere tek tek kıyafet denettirerek fotoğraflarını paylaşmak yerine o kıyafeti giymiş gibi yapay zeka ile fotoğraflandırmak ve bluzun kişinin üstünde durabileceği tüm pozisyonları göstermek. Yani kıyafetin nasıl kıvrılacağını, katlanacağını, yapışacağını, gerileceğini, nasıl kırışıklıklar ve gölgeler oluşturacağını doğru bir şekilde yansıtabilmeyi sağlıyor.

Aşağıdaki görselde Google’ın farklı vücut tiplerindeki modelleri bulunuyor;

Google Ai Alışveriş Deneyimi

Bu modellere örnek olarak bir bluz, yapay zeka kullanılarak giydiriliyor ve aşağıdaki sonuç ortaya çıkıyor;

Google Yapay Zeka Destekli Alışveriş

Bu sayede sadece bir modelde ve dolayısıyla sadece bir beden ölçüsünde, tek bir ten renginde gözüken bluzun farklı modellerdeki farklı beden ölçülerinde ve ten renklerinde nasıl gözükebileceği ortaya çıkıyor. Aşağıdaki görselde Google’ın diğer modellerine yapay zeka ile aynı bluz giydiriliyor ve kullanıcının kendi bedenine ve ten rengine en çok benzeyen modelin fotoğrafına bakarak ürünü bedensel ve görüntüsel olarak seçebilmesi sağlanıyor.

Yapay Zeka Destekli Alışveriş

Bu sistemin faydası yukarıda da bahsettiğimiz üzere hem bedensel uyum hem ten-renk uyumu olarak kullanılabilir. Örneğin üstteki bluzu almak isteyen kullanıcı beyaz tene sahipse ve modelleri incelediğinde siyahi bir tene daha çok yakıştığını düşünürse renk seçimini değiştirebilir. Bu da gerçek mağazada denemeden, çevrimiçi alışveriş yapmanın soru işaretlerinden birini daha ortadan kaldırabilir.

Konuyla ilgili diğer bilgiler için Google’ın içeriklerini inceleyebilirsiniz;

https://blog.google/products/shopping/virtual-try-on-google-generative-ai/

https://blog.google/products/shopping/ai-virtual-try-on-google-shopping/

 

Kaynak

Google/Ipsos, Çevrimiçi alışveriş yapanlar anketi, ABD, 2023, 28.4.23-4/30.23 tarihinde çevrimiçi giyim alışverişi yapmış 18 yaşındaki veya daha büyük yetişkinlere ilişkin katılımcı sayısı=1614

 

TEPE SEO Firması