Gizli Semantik İndeksleme (LSI)

Gizli Semantik İndeksleme, Gizli Semantik Analiz veya Gizli Anlamsal İndeksleme daha yüksek Google sıralamaları ve aynı paralellikte daha fazla organik trafik kazanabilme amacıyla, bütün SEO çalışmalarında kullanılması gereken başarılı sonuç getirdiği gözlenen içerik pazarlama stratejisi ve site içi SEO çalışmalarından biridir. Kısaltmasının LSI olması, İngilizce karşılığının Latent Semantic Indexing olmasından kaynaklanır.

Gizli Semantik İndeksleme 1980’lerin sonundan beri, dağıtım semantiği ve doğal dil işleme ile uğraşan bir konudur. O yıllarda yapılan, büyük bir metinden bir matris oluşturarak iki belge arasındaki ilişkileri ve içerdikleri terimleri analiz edebilmek adına tekil değer ayrıştırması kullanmaktı.

Latent-Semantic-Indexing

O zamanlarda kullanılan aynı ilkeler günümüzde Gizli Semantik İndeksleme SEO çalışmalarında da geçerlidir. Arama motorları, belgelerdeki terimleri analiz etmek için bir bilgi alma tekniği kullanır ve bu da SERP’leri yani arama motoru sonuç sayfalarını kullanıcılar için en iyi seçeneklerle doldurmalarına yardımcı olur.

Google algoritması SERP’lerin kullanıcı deneyiminin olumlu olması tarafıyla ilgilendiği için bir kullanıcı arama yaptığı zaman Google’ın bu arama terimlerinde kullanıcıya en ilgili sayfaları sırayla göstermesi gerekmektedir. Bu sebeple Gizli Semantik İndeksleme, burada yardımcı olan büyük bir etkendir.

Web sitenizde arama motorlarında üst sıralarda yer edinmeye çalıştığınız bazı URL’leri incelediğinizde tam olarak istediğiniz noktada değillerse bu durumda Gizli Semantik İndeksleme ilkelerini kullanabilirsiniz. Bu sayede arama terimleriyle olan alakanız anlaşılmış olur.

Gizli Semantik İndeksleme ve Anahtar Kelime Bağlantısı

Anahtar kelimeleri en fazla işlediğimiz yer içerikler ve metinlerdir. Bununla ilgili ‘Anahtar Kelime’, ‘Doğru Anahtar Kelimeler Nasıl Seçilir?‘, ‘Anahtar Kelime Araştırması‘ ve ‘Adım Adım SEO’ gibi yazılarımızı inceleyerek daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Anahtar kelimelerin metinlerde sıklıkla kullanılması, Gizli Semantik İndeksleme için de önemli bir parçadır. Gizli Semantik İndeksleme anahtar kelimeleri, Google’ın bir konuyla anlamsal olarak ilişkili gördüğü kelimelerdir.

Bir web sitede bir sayfa için sıralama çalışmaları başlatıldığında hedefte bir veya birkaç anahtar kelime bulunur. Bu anahtar kelimelere uygun olarak sıralama çalışmaları yapılır. SEO açısından bakmayıp sadece Google Reklamları açısından incelendiğinde de reklam verirken yine hedefteki anahtar kelimeler oraya eklenir ve sonra reklam verilir. Bu anahtar kelimenin o sayfanın içeriğinde birçok kez geçmesi gerekir. Aynı şekilde Google algoritmaları içerikte geçen anahtar kelimeyi ve bu anahtar kelimeyle ilgili eş anlamlıları anlar ve en alakalı olanı bulmak ister. Bu yüzden Google algoritmalarına içeriğinizi tematik olarak alakalı bazı anahtar kelimelerle de sunmanız gerekir. Örneğin surattaki mimiklerin anlamları ile ilgili bir yazı hazırladınız ve içerikteki temel anahtar kelime ‘’yüz’’ olabilir. ‘’Yüz’’ kelimesi için bağlamsal olarak benzer bazı kelimeleri ‘’surat’’, ‘’mimik’’ ve hatta konuyla bağlantılı olduğu için ‘’göz’’, ‘’ağız’’ gibi seçeneklerle içeriğinize eklemeler yapmanız önerilir.

Çünkü ‘’yüz’’ kelimesi farklı anlamlarda da kullanıldığı için her ne kadar Google, içeriğinizin mimiklerin anlamları ile ilgili bilgi paylaşan bir içerik olduğunu anlayabilecek yapıya sahip olsa bile yine de tam olarak içeriğinizin ne ile ilgili olduğunu benzer diğer anahtar kelimelerle de göstermeniz uygun olacaktır. Çünkü ‘’yüz’’ derken sayısal bir içerik mi veya yüzme sporu ile ilgili bir içerik mi gibi sorularda tam olarak ne ifade edildiğinin anlaşılması bakımından benzer kelimelerin de sıkça kullanılması önerilir.

Gizli Semantik İndeksleme anahtar kelime araştırmalarını yapmak, içeriğinize ekleyeceğiniz alakalı kelimeler konusunda fikir verebilir. Gizli Semantik İndeksleme anahtar kelimeleri, tematik olarak ilişkili kelimeler olacaktır. Buradaki fikir, bu LSI anahtar kelimelerinden çok sayıda varsa, belgelerinizi tarayan herhangi bir arama motoruyla ilgili aramalar için belge alaka düzeyinin sinyalini verebilirsiniz.

Gizli Semantik İndeksleme’de içeriğiniz için uygun anahtar kelimeleri anlamanın birkaç yolu bulunuyor. Bunlardan biri LSIGraph.com diğeri de LSI Keyword Generator sitesidir. Bu sitelere temel olarak seçtiğiniz anahtar kelimeleri yazdıktan sonra aşağılarındaki butona tıkladığınızda size temel kelimenizle ilgili olabileceğini düşündüğü farklı kelimeler gösterebilir. Yani tüm olası benzer kelimelerin bulunduğu bir sistem diyebiliriz. Yukarıda bahsettiğimiz belge alaka düzeyi ile ilgili fayda sağlanabilmesi açısından Gizli Semantik İndeksleme’ye uygun olan tüm anahtar kelimeleri ekleyebilirsiniz. Elbette içerik içinde garip durmaması koşuluyla, çünkü kullanıcılar içeriğinizi okurken devamlı benzer kelimelerle karşılaştıklarında hoş karşılamayabilirler. Örneğin haber siteleri bunu çok sık yapar. ‘’Kayısı çayının faydaları’’ araması yaparsınız ilk çıkan sitelere tıklarsınız ama asıl sonuca gelene kadar birçok engeli atlamanız gerektiği izlenimi oluşur. ‘’Kayısı çayının faydaları nelerdir, bitki çaylarından kayısı çayının vücuda faydaları, kayısı çayının cilde ve saça faydaları, kayısı çayı ne için kullanılır, kayısı çayı nasıl tüketilmelidir, kayısı çayı ile ilgili tüm detaylar haberimizde…’’ gibi hem LSI anahtar kelimelerinin yanlış kullanımıyla oluşturulduğu için hem de Google algoritmasını bir nebze yanıltmaya yönelik bir strateji olduğu için kullanıcılar tarafından da olumsuz karşılanmaları doğal olmaktadır.

LSI anahtar kelimeleri ekledikten sonra içeriğinizi sesli okumayı deneyebilirsiniz. Bu sayede okuyucu gözüyle içeriğinizi görmek ve anlamlandırmak daha kolay olabilmektedir.

Bir diğer LSI anahtar kelime bulma yöntemi de Google’ın kendisi! Çok fazla sayıda arama sorgusunu kapsadığı için belki özel anahtar kelime araştırma araçlarından daha geri planda tahminlerde bulunabilir ama en azından fikir edinmek için uygun bir yöntemdir.

Temel anahtar kelimenizi Google’a yazdığınız zaman aşağılarda benzer aramaları görebilirsiniz. ‘’Çakmak’’ kelimesini arattığınızı varsayalım ‘’Kullanıcılar bunları da sordu’’ ve ‘’İlgili aramalar’’ kısımlarında farklı kelimelerle karşılaşmanız mümkündür. Google AdWords ile ilgili detaylı bilgi verdiğimiz ‘’Adım Adım SEO Çalışması’ yazımızı okuyarak anahtar kelime araştırmasında neler yapılabileceği ile ilgili birtakım fikirler edinebilirsiniz.

Google Gizli Semantik İndeksleme
Google Latent Semantic Indexing

Ek olarak Google’dan J.Muller LSI hakkında şu şekilde bir tweet atmıştır: ‘’LSI anahtar kelimeleri diye bir şey yoktur, üzgünüz ama bunu iddia edenler yanılıyorlar.’’

John Muller Latent Semantic Indexing

LSI, 1980’lerde World Wide Web’in bile kurulmasından daha önce icat edildi. Bu nedenle, bu denli büyük belge gruplarına uygulanması hedeflenmemişti. Bu nedenle Google; LSI’ye benzeyen fakat daha fazla büyük belge gruplarına uygulanabilen ölçeklenebilir bir teknoloji geliştirdi. Adına Word2vec diyebiliriz.

Arama patenti uzmanı Bill Slawski ise bu teknolojiyi şu şekilde anlatıyor:

‘’Gizli Semantik İndeksleme’nin SEO ile ilgisi yoktur.’’
Bill Slawski Latent Semantic Indexing

‘’Bu terimlerin nasıl belirlendiklerinin arkasında kendi teknolojileri ve süreçleri bulunmaktadır. LSI’yı kullanmazlar. ‘Gizli’ diye bir şey yoktur.’’

Bill Slawski Gizli Semantik İndeksleme

Buradan anlaşılacağı üzere aslında SEO stratejilerinde tüm içeriklerde anahtar kelime araştırma ve çalışmalarına özen gösterilmesi gerektiği ve hangi sistem olursa olsun eş anlam veya bağlamsal olarak kullanılabilecek tüm terimleri de kullanıcı dostu olacak şekilde kullanmak gerektiğidir.

Kaynak:
https://www.clickminded.com/
https://www.ihs.com.tr/blog/lsi-nedir
bwa.com.tr
https://www.searchenginejournal.com/
TEPE SEO Firması