ChatGPT ve Jasper İncelemesi

ChatGPT ve Jasper yapay zeka tarafından oluşturulmuş içerik üretme ve doğal dil işleme platformları arasında en popüler iki tanesidir. Hem ChatGPT hem de Jasper AI, büyük dil modeli GPT 3.5’i kullanır. Her ikisi de internetten alınan bilgiler ile orijinal içerik üretirler. Ancak eğitimlerini birkaç yıl önce tamamladıkları için bilgilerinin bir kısmı güncel olmayabilir. Bu yüzden yapay zeka tarafından oluşturulmuş içeriklerin her zaman özgünlük ve doğruluk kontrolü yapılması önemlidir. Her ikisinin de kullanım alanları gibi birçok benzer yanı bulunmaktadır. ChatGPT Nedir? ve Jasper Nedir? başlıklarında yer alan konular genellikle birbirinin aynısıdır diyebiliriz. Son başlığımızda ise ChatGPT ve Jasper’ın aralarındaki farkları inceleyeceğiz.

ChatGPT Nedir?

ChatGPT (Generative Pre-trained Transformer) bir yapay zeka modelidir ve doğal dil işleme (NLP) alanında kullanılır. ChatGPT, OpenAI ChatGPT içerik üretici tarafından geliştirilmiş bir öğrenme modelidir ve büyük miktarda metin verisi kullanılarak eğitilmiştir. ChatGPT, girdi olarak verilen metni anlar, öğrenilen bilgileri kullanarak doğal dildeki soruları anlar ve mantıklı cevaplar üreterek belirli bir görev için gerekli olan yanıtı paylaşır. Bu görevler arasında, cevap verme, soru yanıtlama, dil çevirisi, yazı özetleme ve daha birçok işlem bulunabilir.

ChatGPT, insanlarla doğal bir dil kullanarak etkileşim kurabilme yeteneğine sahip olduğu için, insanlarla iletişimde kullanılabilen birçok uygulama alanında büyük bir potansiyele sahiptir.

İşte ChatGPT’nin kullanılabileceği bazı alanlar:

-Sohbet botları: ChatGPT, insanlarla doğal bir dil kullanarak sohbet edebilen sohbet botları geliştirmek için kullanılabilir. Bu, müşteri hizmetleri, satış, pazarlama ve daha birçok alanda kullanılabilir.

-Kişisel asistanlar: ChatGPT, kişisel asistanlar (örneğin, Siri veya Alexa gibi) için kullanılabilir ve kullanıcılara hızlı ve doğru cevaplar sağlayabilir.

-Dil çevirisi: ChatGPT, dil çevirisi uygulamalarında kullanılabilir ve farklı diller arasında doğal bir dil kullanarak çeviri yapabilir.

-Soru-cevap sistemleri: ChatGPT, soru-cevap sistemleri için kullanılabilir ve bir kullanıcının sorduğu sorulara doğru yanıtlar üretebilir.

-İçerik üretme: ChatGPT ile her alanda her konuda içerik üretilebilir.

-Yazı özetleme: ChatGPT, uzun metinleri kısa ve öz bir şekilde özetlemek için kullanılabilir.

-Sanal yazarlık: ChatGPT, makale, hikaye veya diğer türlerdeki yazıları üretmek için kullanılabilir.

ChatGPT’nin bunlar gibi kullanılabileceği birçok farklı uygulama alanı mevcuttur.

Jasper Nedir?

Jasper, OpenAI tarafından geliştirilen bir yapay zeka modelidir. Jasper, ChatGPT gibi doğal dil işleme alanında uzmanlaşmış bir dil modelidir ve Yapay zeka içerik üretici büyük miktarda metin verisi kullanılarak eğitilmiştir. Bu model, insan dilindeki yazı ve konuşmaları anlama, yorumlama ve üretme yeteneğine sahiptir. Jasper, özellikle diyalog sistemleri ve metin tabanlı uygulamalar gibi doğal dil işleme alanındaki çeşitli görevlerde kullanılabilir. Jasper’ın bir diğer özelliği de çoklu dil desteği sunmasıdır. Bu nedenle, birçok farklı dili anlama ve üretme yeteneğine sahiptir.

Aşağıdaki uygulama alanlarından bazıları Jasper ile mümkündür:

-Metin tabanlı diyalog sistemleri: Jasper, metin tabanlı diyalog sistemlerinin geliştirilmesinde kullanılabilir. Örneğin, müşteri hizmetleri, teknik destek ve daha birçok alanda kullanılabilir.

-Sohbet botları: Jasper, insanlarla doğal bir dil kullanarak sohbet eden chatbotların geliştirilmesinde kullanılabilir.

-Sesli asistanlar: Jasper, sesli asistanlar için kullanılabilir.

-İçerik üretme: Jasper kullanılarak farklı alanlar için farklı konularda içerik üretilebilir.

-Dil çevirisi: Jasper, farklı diller arasında doğal bir dil kullanarak çeviri yapabilen dil çeviri uygulamaları için kullanılabilir.

-Kelime tahmini: Jasper, kelime tahmini uygulamaları için kullanılabilir ve kullanıcıların yazarken kullanacakları kelime önerileri sağlayabilir.

Jasper’ın bu örnektekiler gibi doğal dil işleme alanında kullanılabileceği birçok farklı uygulama alanı mevcuttur.

ChatGPT ve Jasper’ın Farkları Nelerdir?

ChatGPT ve Jasper, ikisi de doğal dil işleme (NLP) teknolojileri olarak sınıflandırılır ve kullanıcıların doğal dildeki sorularına cevap verirler. Ancak bu iki teknoloji arasında bazı temel farklar vardır.

-Ücret Farkı: ChatGPT’nin şu anlık ücretsiz versiyonunu sınırsız süreyle kullanıma açıktır. Jasper’ın ücretsiz versiyon 5 günlük deneme süresi ile sınırlıdır. ChatGPT’de profesyonel hesaba geçiş için aylık 42$ ücret talep edilmektedir. Jasper’da profesyonel hesaba geçiş için yıllık ödeme planında 1 aylık en düşük fiyat olarak 49$ ücret talep edilmektedir.

ChatGPT PRO Ücretlendirme

Jasper Ai PRO Ücretlendirme

-İçerik Oluşturma Farkı: ChatGPT ile Jasper arasındaki en önemli fark, içerik oluşturma şeklidir.

ChatGPT yalnızca tek yönlüdür. Diyalog tabanlı bir sohbet işlevi sunar. Bir konuşma başlatmak için isteğinizi girdiğiniz bir soru-cevap modelini takip eder. Kullanımı kolaydır. Önceden oluşturduğunuz sohbetleri sol taraftaki kutucuğunda görebilirsiniz. ChatGPT güçlü bir üretken yapay zeka olsa da, daha çok araştırma ve deney yapmaya yöneliktir.

Jasper, pazarlama, satış ve sosyal medya gönderileri gibi ticari kullanım durumları için özel olarak tasarlanmıştır. Jasper, içerik oluşturma için 50’den fazla şablon, belgeler, tarifler ve iş akışları gibi çok sayıda araçla birlikte gelir. Bu da soru-cevap modelinden daha kullanışlı bir şekilde alan ve konuya göre cevaplar oluşturmasını sağlar. Kullanımı ilk etapta, sistemi öğrenene kadar ChatGPT kadar kolay değildir. Çok fazla içerik oluşturma alanı bulunduğu için farklı konuda oluşturulan bir önceki içeriğinizdeki sohbeti yeni bir sohbete başladığınızda göremeyebilirsiniz.

-Dil Farkı: ChatGPT, insan benzeri dil kalıpları oluşturabilen etkileyici bir araçtır, ancak doğası gereği daha genel cevaplar verebilir. Sınırlı bilgiye sahiptir ve bu durum sebebiyle tekrara yol açabilir. Jasper, bu genel dili alır ve yanıtları, tıpkı bir insanın yapmayı öğreneceği gibi, belirli kullanım durumlarına ve sektörlere göre hassaslaştırır.

Jasper ve ChatGPT arasındaki farkları aşağıdaki linkteki içerikten de izleyebilirsiniz;
https://www.jasper.ai/blog/what-is-chatgpt

TEPE SEO Firması