Web Sitenizde Satışlarınızı Artırmanın Yolları

Web sitenizde satışları artırmanın yollarını TEPESEO Dijital Pazarlama kurucusu Giray Aslan yanıtladı. Aşağıdaki YouTube videosundan izleyebilirsiniz.

Web sitenizdeki satışları artırma konusunda sıkıntı yaşıyorsanız, bu konuda size yardımcı olabileceğini düşündüğüm bazı konuları size aktarmak istiyorum. Aslında bunun bir formülü var ve bu formülü doğru şekilde uyguladığınız takdirde bunun sonuçlarını ve satışlarınızın arttığını siz de göreceksinizdir.

Bu formülün iki bacağı var. Hemen formüle girelim ve neler yapılması gerektiğini kısaca özetleyelim. Öncelikle bu formülün birinci bacağı trafik. Şuraya yazdım, “Trafik”. Elbette trafik gelmezse satış olması mümkün değil. Dolayısıyla bu birinci şart. Formülün birinci ayağı bu, trafik.

Burada şöyle bir durum gözlemliyoruz. Çoğu insan sanıyor ki web sitesine trafik geldiği zaman satışlar otomatikman gerçekleşecek ya da satışları artacak diye bir beklenti oluyor. Fakat bu her zaman doğru olmuyor. Bizim çok fazla gözlemlediğimiz oluyor bu konudaki durumları. Birçok müşteri diyor ki “Web siteme çok fazla trafik geliyor fakat ben bunu satışa dönüştüremiyorum.” Bunu şu anlamda da düşünürseniz zaten paralellik göreceksiniz. Sadece web sitesi olarak düşünmeyin. Bir fiziksel mağaza olarak da düşünebilirsiniz ve bu mağazada diyelim ki bir caddede bir mağazanız var, bir dükkanınız var ve burada insanlar geliyor o mağazaya. Kıyafetlere bakıyorlar, kıyafet dükkanı ise. Ya da ayakkabıya, ayakkabılara bakıyorlar fakat almak zorunda değiller. Fiyata bakıyor olabilirler, bir şeyle karşılaştırıyor olabilirler… İstedikleri model var mı yok mu? Birçok konuyla ilgili olarak dükkana girmiş olabilirler, mağazaya girmiş olabilirler ama satışa dönüşmeyebilir ki çoğunlukla da dönüşmez. Her giren ziyaretçi satın alacak diye bir zaten şart yok. Dolayısıyla böyle bu beklenti yanlış. Yani trafik gelmesi tek başına satışı sağlayan bir şey değil. Buradaki kaçırılan nokta web tarafına göre dönersek, web sitesi tarafına dönüşümler konusunda firmalar sıkıntı yaşıyorlar.

Web Sitenizden Kazanç Elde Etmenin Formülü

Dolayısıyla formülümüzün ikinci ayağı da, ikinci bacağı da dönüşüm. Onu da yazalım, “Trafik X Dönüşüm”. Trafik X Dönüşüm = “Gelir”dir arkadaşlar. Yani “Gelir = Trafik X Dönüşüm”.

Bu formülün iki ayağını da doğru şekilde gerçekleştirirseniz web sitenizde satışlar artacaktır. Diyelim ki ayakkabı dedik, ayakkabı dükkanı var. Online olarak ayakkabı satışı yapılıyor. Şimdi trafik çekmenin birçok yolu var. Çok kısaca bunlardan da değinelim. Trafiği nasıl çekebilirsiniz? Zaten yeni bir firmaysanız eşe, dosta, akrabaya, tanıdıklarınıza söylüyorsunuz. Onlar geliyorlar ve biraz hareketlendirmek için size yardımcı olmak adına satın alım yapabiliyorlar. Siz insanlara kendinizi tanıtmaya başlıyorsunuz. Bir şekilde network yapıyorsunuz ve buralardan organik trafik gelmeye başlıyor. Yani burada trafikte 1-Organik var biliyorsunuz bir de 2-Paralı Reklamlar var. Yani bu Google Ads olabilir, sosyal medya reklamları olabilir, başka platformlardaki reklamlar olabilir. Bu şekilde trafik çekebiliyorsunuz. Trafik çekmek aslında işin dediğim gibi bir parçası ve reklamları çok hızlı bir şekilde trafik çekmeye başlayabilirsiniz.

Ondan sonraki ayakta dönüşümde neler yapmak gerekiyor çok kısaca bundan bahsedelim. Çünkü birçok firmanın kaçırdığı şey bu. Bununla ilgili ayrı bir video da çekebilirim sonrasında. Çünkü hani öyle hızlıca anlatacak bir video değil, bir konu değil ve bu videoyu çok uzun tutmak istemiyorum.

Dönüşüm tarafında da başlıca şeyler şunlar; mesela ben bir web sitesine girdim ya da siz kendi tecrübelerinizden düşünün. Bir ürün almak istiyorsunuz. Mesela kendi web siteniz, başka web siteleri olabilir. Ya da işte Hepsiburada, Trendyol gibi popüler e-ticaret yerleri, pazar yerleri olabilir. Ne yapıyorsunuz gittiğiniz zaman ilk önce? Çoğu insanın alışkanlığı, oradaki yorumları okuyorsunuz. Sizden önce alışveriş yapan insanlar nasıl yorum yapmışlar, kaç yıldız vermişler? Bu çok ikna edici bir alan oluyor. Sizin kendi web sitenizde böyle bir alan var mı? Tabi ki birebir aynı şekilde olmaz ama mutlu müşteri yorumları sizin ürünlerinizi kullanan, hizmetinizi alan insanların yorumları var mı? Bu birçok web sitesinde olmadığı için bu web sitesi karşı tarafa o güveni geçiremiyor ve satışa döndüremiyor olabiliyor. Keza web siteniz hızla açılıyor mu? Yani sizin web sitenizin yüklenmesi çok uzun sürüyorsa insanlar günümüzde zaten bilgi çağı ve çok süratli bir tüketim var. Burada çok fazla beklemeyeceklerdir ve web sitenizi geçeceklerdir, beklemeden başka web sitelere gideceklerdir. Güvenli mi web siteniz? Gibi gibi birçok konu var. Bununla ilgili de gerekenleri yaptığınız takdirde bu trafiği satışa dönüştüreceksinizdir dönüşümlerle beraber ve bu da size gelir olarak yansıyacaktır. Bu şekilde düşünürseniz satışlarınızı nasıl daha iyi artırabilirsiniz diye ilgili taraflarda nerede eksiğiniz var, nerede fazlanız var bunları görebilirsiniz ve ona göre stratejinizi uygulayabilirsiniz.

TEPE SEO Firması