Başarının Ölçülmesi Ve Takibi

Bir SEO kampanyasının başarısını doğru olarak ölçmek, işletmenizin türüne ve hedeflerinize bağlı olarak büyük ölçüde farklılık gösterebilir. Bununla birlikte, bir SEO kampanyasının etkinliğini ölçerken her zaman dikkate alınması gereken üç temel performans göstergesi vardır: sıralamalar, trafik ve dönüşümler. Bu üç metrikten elde edilen verilerle, başarının ölçülmesi ve takibi mümkündür. Bu veriler sayesinde, aynı zamanda kampanyanızı iyileştirmek için çıkarımlar da yapabilirsiniz.

başarının ölçülmesi

Sıralamalar

Özellikle Google’ın ilk sayfasında listelenen web sitelerinin trafik paylaşımının yüzde 92’sine ulaştığını anlatan çalışmalara göre, anahtar kelime sıralaması en yaygın ve açık performans göstergesidir. Zaman içinde anahtar kelime sıralamasını takip etmek, SEO stratejinizi size en fazla yararı sağlayan anahtar kelimelerin etrafına kurma olanağı sağlar. Sıralamayı takip etmek çok önemlidir ancak bu da yeterli değildir. Ayrıca, bu anahtar kelimelerin nasıl kaliteli trafiğe dönüştüğünü de analiz etmek gereklidir.

Trafik

İlk sayfa sıralamasının yayınladığı trafik hacmini ve kalitesini ölçmek çok önemlidir. Trafik hacmi, organik aramadan gelen ziyaret sayısına bağlı olarak ölçülmelidir. Başarılı bir SEO stratejisiyle, zaman içinde organik arama trafiğinde önemli bir artış görmeniz gerekir. Ne kadar trafik beklediğiniz ise hedef kitlenizin büyüklüğüne bağlıdır.

Trafiğin kalitesini ölçmek, daha dikkatli bir analiz gerektirdiğinden biraz daha zordur. Trafiğin kalitesini belirlemek için kullanılabilecek bazı metrikler sayfa başına ziyaret, ortalama ziyaret süresi ve siteden ayrılma oranıdır.

Bu metrikleri incelerken, ziyaret başına görüntülenen ortalama sayfa sayısının düşük olduğunu görürseniz, ziyaretçilerin sitede geçirdikleri ortalama süre de düşük demektir. Ek olarak siteden çıkma oranı da yüksekse, bu bazı sorunların göstergesi olabilir.

Dönüşümler

Bir SEO kampanyasının başarısının belki de en büyük ölçüsü dönüşümdür ve dönüşümler kendi hedeflerinize göre tanımlanmalıdır. Hedefinizin potansiyel müşterileri artırmak olduğunu varsayalım. Bu göz önünde bulundurulduğunda, dönüşümler, iletişim istekleri, fiyat teklifi istekleri, randevu istekleri veya telefon çağrıları olarak düşünülebilir. Ayrıca, organik arama dönüşümlerini ve diğer kaynaklardan gelen dönüşümleri de ayırt etmek önemlidir.

Tüm ziyaretçilerin satın almaya hazır olmadığını ama farklı şekilde dönüşüme katkı sağlayabileceklerini dikkate almak gerekir. Bu dönüşümler, bülten abonelikleri, sosyal paylaşımlar ve ziyaretçilerin sunduklarınızla ilgilendiklerini gösteren diğer eylemler olarak tanımlanabilir.

Dönüşüm takibini doğru şekilde yaparak, bu dönüşümleri hangi anahtar kelimelerin sağladığını ve nedenini analiz ederek kampanyanızı daha etkili hale getirebilirsiniz.

Unutmayın ki, SEO kampanyanızın verimliliğini ölçmenin anahtarı, kampanyanızın genel olarak başarılı olup olmadığını değil, hangi yönlerinin faydalı olduğunu tespit etmektir. Bu, sizin için çalışmakta olan stratejilere daha fazla kaynak aktarmanızı ve iyi sonuç vermeyenleri değiştirmenizi sağlayacaktır.

TEPE SEO Firması