Arama Motorları Nasıl Çalışır?

İnternet milyarlarca bilginin bulunduğu dev bir sanal alemdir. İnternette var olan bu bilgiler birçok insanın günlük hayatındaki işlerini yapmasına yardımcı olmaktadır. Yine bu bilgiler yanında çeşitli program ve uygulamalar da birçok kişi tarafından kullanılır olmuştur. Son yıllarda mobil teknolojilerindeki gelişmeler akıllı cihaz kullanımını arttırmış ve buna bağlı olarak bu cihazlar yaygınlaşmıştır. Bu cihazlar sayesinde internete olan bilgi akışında büyük bir hızlanma olmuştur.Arama Motorları Nasıl Çalışır?

Artık önemli olan interneti kullanmak değil aradığın bilgiye internette ulaşmak olmuştur. İşte bu sorunu ortadan kaldırmak amacıyla arama motorları tasarlanmıştır. 1990’lı yılların başından itibaren kullanılmaya başlanan arama motorları şu an için oldukça yaygınlaşmıştır. Hatta artık günümüzde internet kullanan herkes mutlaka en az bir arama motoru kullanmaktadır. Hal böyle olunca da en çok merak edilen soruların başında arama motorları nasıl çalışır? sorusu gelmektedir.

Arama Motorlarının Çalışma Prensibi

Arama motoru kullanarak arama yapmak demek; Herhangi bir aranan bilgi ile ilgili kelimeleri, ilgili arama sitesindeki arama alanına yazarak arama butonuna basılması ve webte bu bilgi ile ilgili mevcut olan tüm sitelerin karşınıza listelenmesidir. Adeta çok fazla sayfalı bir ansiklopedinin indeksinin karşınıza çok hızlı bir şekilde gelmesi gibi. Genel olarak arama motorları bu arama işlemini üç aşamada gerçekleştirirler.

Tarama: Arama motorlarını dizayn edenler tarafından oluşturulan özel bir algoritmayı kullanan yazılım robotlar, sürekli olarak internet dünyasını taramaktadırlar.

Dizine Ekleme: Özel algoritmalar kullanılarak yapılan bu aramalar neticesinde bir havuz oluşturulmakta ve bu havuza konular ayrı başlıklar şeklinde eklenmektedir. Bu eklenme olayı sürekli olarak hiç durmadan gerçekleşmektedir. Genelde bu havuza eklenen siteler için arama motorları herhangi bir ayrıcalık yapmamakta ve tamamen algoritmanın kriterlerine göre bu işlem gerçekleştirilmektedir.

Son olarak da kişisel kullanıcının karşısına arama yaptığı konu ile ilgili sitelerin bu havuz içerisinden seçilerek çıkarılması işlemidir. Bu çıkarma işlemi içinde çok özel yazılımlar kullanılmakta ve bu yazılımlar bu siteleri kişilerin karşılarına çıkartırken belirli bir takım değerlendirmek kuralları uygulamaktadırlar. Bu değerlendirme sonucunda kişilerin en faydasına olacak siteler bu havuzdan süzülüp karşıya çıkmaktadır.

TEPE SEO Firması