Arama Motoru Optimizasyonu – SEO

SEO Hizmetlerimiz

Anahtar Kelimeler

Web sitenizde satmış olduğunuz ürün veya hizmet odaklı özel olarak araştırılan ve geliştirilen anahtar kelimeler ile site optimizasyonu sağlanır. Kullanıcılar sizin için seçilen anahtar kelimeleri Google’da arattıklarında ilk sıralarda karşılarına çıkarak organik trafiğinizi artırabilirsiniz. Her organik trafik aynı zamanda birer potansiyel müşteridir. Tepe SEO olarak web sitenizin Google sıralamalarının yükselmesi ile birlikte ticari büyüme ve kârlılığınızı artırmak üzerine de çalışıyoruz.

Site içi SEO

Web sitenizde yapılacak olan site içi optimizasyonlar kullanıcıların sitenizden ürün veya hizmet almasını kolaylaştırmakla kalmayıp aynı zamanda sitenizi Google’ın benimseme sürecini hızlandırır. Site içi SEO çalışmalarında alt başlık, etiket ve açıklamaların düzenlenmesi, URL’lerin düzenlenmesi, anahtar kelimelerin doğru konumlandırılması, görsel optimizasyonu, site hızının yükseltilmesi, mobil uyumluluk, site içi linklemeler vb. faktörlere yer verilir.


Site dışı SEO

Web siteniz için yapılacak olan site dışı optimizasyonlar ile daha fazla marka bilinirliği, tanıtım ve pazarlama kampanyaları yürütülebilir. Siteniz için yapılacak olan backlink çalışmaları ile kullanıcıların farklı sitelerden gelerek web sitenizin organik trafiğini artırması sağlanır. Site dışı SEO çalışmalarında önemli olan diğer faktör de ürün veya hizmetlerinizi hatırlatmaktır. Pazarlama ve tanıtım ile daha önce alışveriş yapan veya yapmaya yeltenen kullanıcıların sizi hatırlaması sağlanır.

Teknik SEO

Teknik SEO kapsamında alanında uzun zamandır birçok firmaya SEO konusunda destek vermiş ve tecrübe kazanmış uzman ekibimiz siteniz için gerekli operasyonları ve stratejileri sağlayarak SEO çalışmalarının aktif sonuç vermesini sağlar. Google web siteleri sıralarken 200’den fazla faktöre bakar ve teknik SEO kısmında link inşası, site altyapısında gerekli düzenlemeler, site güvenliği ve gizliliği gibi faktörler, bazı sertifikalar ve uzantılar gibi unsurlara yer verilir.

Yerel SEO

Google aramalarının yaklaşık %46’sı yerel aramalar ile ilgilidir. Aynı zamanda yerel aramaların yaklaşık %88'i 24 saat içinde bir mağaza ziyareti veya telefon görüşmesi ile sonuçlanıyor. Yerel aramalarda da varlığınızı sürdürmenize ve yerel SEO çalışmaları ile işletmenizin çevredeki müşterilerden haberdar olma sürecini hızlandırabiliriz. Bu sürece tabii olarak yerel işletme SEO anahtar kelime çalışmaları, Google İşletme Profili veya Google My Business optimizasyonu, yerel arama alıntıları ve SEO yerel açılış sayfası optimizasyonu vb. unsurlar üzerinden çalışılır.

Websitenizin Ücretsiz SEO Raporunu Alın!

Arama Motoru Optimizasyonu - SEO Sıkça Sorulan Sorular

SEO Nedir?

SEO, arama motoru optimizasyonu anlamına gelen web sitelerin arama motoru sonuç sayfalarında rekabette öne geçmelerine yardımcı olacak şekilde ilk sıralara çıkmalarını sağlayan çalışmalar bütünüdür.

SEO Çalışmasının Fiyatı Nedir?

Fiyatlar sitenin organik trafiğine, anahtar kelime arama hacimlerine, rekabet durumuna göre belirlenir. Her site için aynı fiyat belirlenmez. SEO çalışmaları, ücretli bazı sistem ve uygulamalar kullanılarak yürütülür. Bu süreçte sektörde belirlenen ortalama bir fiyat göz önüne alınır. Çok daha uygun fiyatlı SEO çalışması yapılabileceğini savunan kişilerin yapmış olduğu çalışmaların gerçek ve faydalı sonuçlar veremediği sıklıkla görülmektedir.

Ne kadar sürede ilk sıraya çıkılır? Kesin birinci sırada olmak mümkün mü?

SEO, uzun soluklu bir çalışmadır. Yapılan çalışmaların Google tarafından benimsenmesi ve etkisini göstermesi için ne kadar sürede ilk sıralara çıkılacağı ile ilgili spesifik bir tarih vermek doğru olmamaktadır. Çalışılan süre, web site kuruluş tarihine, daha önce SEO çalışmaları yapılıp yapılmadığına ve bazı faktörlere göre değişiklik gösterir. Kesin olarak birinci sırada olmayı hiçbir SEO firması ve freelance SEO çalışmaları yapan kişiler vaat edememektedir. Google’ın kendi açıklamalarını incelediğimizde onlar da bu yönde ilerlemektedir.

Ne kadar zaman sürer?

Web sitenizin ilk sıralara çıkması için ortalama 1 yıl çalışılmasını tavsiye etmekteyiz. Siteniz 8-10 ay gibi bir sürede ileri düzeyde yol katedebilir ve sıralamalarda da sıçrayışlar yaşayabilir. İlk 2-3 aylık süre zarfında da sitenizde sıralamalarda dalgalanmalar görünebilir ve bu süre içinde üst sıralara çıkabilirsiniz. 1 yıl çalışılamayacak olan sitelere tavsiyemiz minimum 6 ay çalışılmasıdır.

SEO çalışmasıyla satışlarım kesin artacak mı?

SEO çalışmaları, web sitenizi üst sıralara çıkarttıktan sonra organik trafiğiniz arttıkça satış yapma ihtimaliniz de artacaktır. Bundan sonraki süreçte potansiyel müşterilerinizin web sitenizi ziyaret etmesi ve sitenize, markanıza duyulan güven, tasarımındaki ve kullanımındaki kolaylık, satın alma içgüdülerini besleyecek türlü faaliyetler ile tam bir müşteriye dönüştürme ve satışlarınızı artırma yüzdenizi yükseltebilirsiniz. Ve unutmayın, rakipleriniz çoktan SEO’ya başlamış ve satışlarını artırmış olabilir.

Web site içinde de güncellemeler yapılıyor mu? İçerik ekleniyor mu?

Web siteniz WordPress tabanlı ise veya yönetici ara yüzü varsa site içerisindeki güncellemelere destek sağlayabilmekteyiz. Fakat WordPress tabanlı olmayan özel bir yazılım kullanıldıysa ve çalıştığınız bir web tasarımcı varsa değişiklikleri iletebiliriz. Çalıştığınız bir web tasarımcı yoksa çözüm ortaklarımıza yönlendirebiliriz.
İçerik kısmında opsiyonel olarak her ay 2 adet blog yazısı eklenebilir. Bu rakam, isteğe bağlı artırıp azaltılabilir veya sizin hazırlamış olduğunuz içeriklerin SEO’ya uyumlu olup olmadığı veya eksik kalan yerlerin düzenlenmesi gibi konularda kontrol sağlanabilir.

Google reklamlar ile SEO'nun farkı nedir?

SEO, web sitenizde teknik, altyapısal ve temel bazı faktörleri düzenler, geliştirir ve Google algoritmasına uyumlu hale getirir. Bunun sonucunda organik trafik elde edersiniz. Google reklamlar, sitenizi belirlenen ücret ve belirlenen süre içinde ilk sıralara çıkartır ve trafik çekmenize katkı sağlar. İki faktör bir arada yürütülebilir ve hedefe ulaşmayı kolaylaştırır.
Aralarındaki fark; SEO, uzun soluklu bir süreç olduğu için çalışmalardan yanıt almak da Google reklamlar kadar hızlı olmamakta fakat uzun bir süre kazanılan sıralama pozisyonundan düşülmemektedir. Bu da ziyaretçi güveni ve organik trafik kazandırır. Google reklamlar ise daha hızlı aksiyon almak isteyen siteler tarafından sıklıkla kullanılır. Google’a belli bir ücret ödenir ve belli bir süre belirlenir. Ücret ve süre sona erdiğinde reklamlar ile kazanılan sıralama pozisyonu sonradan kaybedilebilir. Çünkü rakipleriniz de reklam vermektedir. Burada dikkat edilecek nokta ise Google reklamların yönetilmesidir. ‘Ücretini verdim süresi de belli artık ilgilenecek bir konu kalmadı.’ diye düşünmek hata olur. Google reklam yönetimi de başlı başına verilen ücretten kazanılacak trafik kaynağını doğru ayarlamayı sağlar. Düzgün bir yönetim yapılmazsa verilen ücret boşa gidebilir. Kazandığınız trafiği de müşteriye dönüştüremeyebilirsiniz.

Tepe SEO olarak Google reklam yönetimi ile ilgili destek olmaktayız.

Web sitem zaten ilk sayfada, yine de SEO gerekli mi?

Daha önce yapılmış olan ve sona eren SEO çalışmaları ile kazandığınız sıralama pozisyonunuz, SEO çalışmaları devam eden rakipleriniz tarafından alınacaktır. Bu yüzden hali hazırda ilk sayfalara erişilmiş bir SEO çalışması yapıldıysa devamının da gelmesi gerekmektedir. Çünkü sıralamanızı korumazsanız düşüş yaşamanız kaçınılmaz olur. Her bir sıralama düşüşü ile kaybedebileceğiniz potansiyel müşterileri düşünebilirsiniz.

Daha önce SEO yaptırdık ama sonuç alamadık. Siz kesin sonuç verebilecek misiniz?

Maalesef günümüzde arama motoru optimizasyonu uzmanlığına sahip olmayan kişi ya da firmalar tarafından yapılan SEO çalışmaları birçok işletmeye fayda sağlamaktan ziyade zarar vermektedir. Yapılan hatalı çalışmalar sonucunda, web siteleri arama motorlarında bulunamama, hiç sıralama pozisyonu yakalayamama veya pozisyonlarını kaybetme riskiyle karşı karşıya kalmaktadır.

Tepe SEO’nun kendini kanıtlamış stratejileri, kurumsal bir firma oluşu, referansları, alanında uzman bir ekip ile işleri yürütmesi gibi unsurları göz önüne alabilirsiniz.

Tepe SEO Firması