Yapay Zekanın ve Robotların Gelişimi: Google Robotic Transformers-2

Google ve yapay zeka, birbiriyle yakından bağlantılı iki kavramdır. Google, yapay zeka teknolojisini kullanarak ürünlerini ve hizmetlerini geliştirmektedir. Yapay zeka ise Google’ın ürünlerini ve hizmetlerini daha kullanıcı dostu ve kullanışlı hale getirmektedir. Google, yapay zeka ve makine öğrenimi teknolojilerini kullanarak yeni ürünler ve hizmetler geliştirmeye, daha akıllı ve yetenekli robotlar geliştirmeye çalışmaktadır.

Yapay zeka ile ilgili fiziksel olmayan çalışmalara örnek olarak; Google Arama, yapay zeka teknolojisini kullanarak kullanıcıların arama sorgularını daha iyi anlamalarına ve yanıtlamasına yardımcı olmaktadır. Google Translate, yapay zeka teknolojisini kullanarak dilleri daha doğru ve hızlı bir şekilde çevirmektedir. Google Photos da aynı şekilde yapay zeka teknolojisini kullanarak fotoğrafları daha iyi organize ve yönetmenize yardımcı olmaktadır.

Yapay zeka ile ilgili fiziksel çalışmalarda Google’a ait bazı robot modelleri bulunmaktadır.

Google’ın Robotik Alandaki Çalışmaları

Otonom robotlar: Google, yapay zeka teknolojisini kullanarak, kendi kendine hareket edebilen ve görevleri yerine getirebilecek robotlar geliştirmeye çalışmaktadır. Bu robotlar, üretim, lojistik, sağlık ve güvenlik gibi alanlarda kullanılabilecek potansiyele sahiptir.

SpotMini, Boston Dynamics tarafından geliştirilen ve Google tarafından satın alınan bir robottur. SpotMini, kendi kendine hareket edebilmekte ve çeşitli görevleri yerine getirebilmektedir.

İnsansı robotlar: Google, insanların yapabildiği gibi hareket edebilen ve görevleri yerine getirebilecek insansı robotlar geliştirmeye çalışmaktadır. Bu robotlar, bakım, eğitim ve eğlence gibi alanlarda kullanılabilecek potansiyele sahiptir.

Lobot, Google tarafından geliştirilen bir insansı robottur. Lobotomy, kendi kendine hareket edebilmekte ve basit görevleri yerine getirebilmektedir.

Minik robotlar: Google, mikro ve nano ölçekte robotlar geliştirmeye çalışmaktadır. Bu robotlar, cerrahi, ilaç dağıtımı ve çevre temizliği gibi alanlarda kullanılabilecek potansiyele sahiptir.

Mini Cheetah, Boston Dynamics tarafından geliştirilen bir minik robottur. Mini Cheetah, kendi kendine hareket edebilmekte ve çeşitli görevleri yerine getirebilmektedir.

Son zamanlarda Google’ın yaptığı çalışmaların, robotların muhakeme yeteneğini geliştirdiği düşünülüyor. Google tarafından, robotlarım çok adımlı problemleri incelemenin bir yolu olan düşünce zinciri yönlendirmesini kullanmalarına bile olanak sağladığı belirtiliyor.

Google RT-2

Google RT-2, 2023 yılının Mart ayında yayınlandı. Google RT-2, robotları eğitmek için kullanılan bir yapay zeka modelidir. Vizyon-dil-eylem (VLA) modeli olarak da bilinen RT-2, robotları çevrelerini algılamalarını ve görevlerini tamamlamalarını sağlar. Robotics Transformer 2 veya RT-2, türünün ilk örneği olan görüş-dil-eylem (VLA) modelidir. Yani, RT-2 robot konuşabiliyor.

Google Robotu

PaLM-E gibi görüş modellerinin kullanıma sunulması, robotların çevrelerini daha iyi anlamalarına yardımcı oluyor. RT-2, internetten alınan metin ve görüntü verilerinde eğitilmiştir. Bu veriler, robotların çevrelerindeki nesneleri, eylemleri ve ilişkileri anlamalarına yardımcı olur.

RT-1, bilgileri sistemler arasında genelleştirme yetenekleriyle bilinen Transformers’ın, farklı türdeki robotların birbirlerinden öğrenmesine bile yardımcı olabileceğini gösterdi. Google RT-2, buna ek olarak robotların görevlerini tamamlamak için gerekli eylemleri planlamasına yardımcı olur.

Google RT-2, robotların daha önce görülmemiş senaryolarda bile görevlerini tamamlamalarını sağlaması bakımından devrim niteliğinde bir gelişmedir. Örneğin, RT-2, robotların bir çöp kutusuna çöp atmasını veya bir yemek hazırlamasını sağlayabilir. Google, RT-2’nin robotik alanındaki birçok uygulamayı mümkün kılacağını düşünüyor. RT-2, robotların endüstriyel alanlarda, ev işlerinde ve hatta eğlence sektöründe kullanılmasını sağlayabilir.

RT-2’nin Potansiyel Uygulamaları

Endüstriyel robotların verimliliğini ve güvenliğini artırmak

Ev işlerini otomatikleştirmek

Yeni eğlence deneyimleri yaratmak

RT-2, robotik alanındaki birçok yeni gelişmenin önünü açabilecek potansiyel bir teknolojidir.

Google’ın RT-2 İçin Açıklamaları ve Testleri

“RT-2’yi büyük, önceden eğitilmiş görüş dili modelleriyle kolayca uyumlu hale getirmek için tarifimiz basit: Robot eylemlerini, metin belirteçlerine dönüştürülebilen ve İnternet ölçeğinde görüş dili veri kümeleriyle birlikte eğitilebilen başka bir dil olarak temsil ediyoruz.”

RT-2’nin test aşamasının video kaydı:

RT-2 ile robotlar bizim gibi daha fazla şey öğrenebiliyor; öğrenilen kavramları yeni durumlara aktarabiliyor.

“RT-2’nin değerlendirmesine modelin ortaya çıkan özelliklerinin test edilmesiyle başlıyoruz. RT-2’nin genellemesinin kapsamını tam olarak tahmin edemediğimiz için, daha önce görülmemiş bir dizi nesneyi robota sunuyoruz ve modelin ince ayarlı olduğu robot verilerinin çok ötesine geçen semantik anlayış gerektiren görevlerdeki performansını değerlendiriyoruz. Açık. Aşağıda şaşırtıcı bulduğumuz başarılı görevlerin niteliksel örneklerini görebilirsiniz.”

Google Robotic Transformes TestGoogle ve yapay zeka arasındaki bağlantı, gelecekte daha da güçlenecektir. Yapay zeka, Google’ın ürünlerini ve hizmetlerini daha da geliştirmesine ve yeni ürünler ve hizmetler geliştirmesine yardımcı olacaktır. Google’ın robotik alanındaki çalışmaları ise gelecekte hayatımızı önemli ölçüde değiştirebilecek potansiyele sahiptir. Bu çalışmalar, üretim, lojistik, sağlık ve güvenlik gibi alanlarda yeni fırsatlar yaratabilir. Ayrıca, robotların günlük hayatımızda daha fazla yer almasına neden olabilir.

 

Kaynak:

https://blog.google/technology/ai/

https://robotics-transformer2.github.io/

https://www.deepmind.com/blog/

TEPE SEO Firması