Yapay Zeka Tarafından Oluşturulan İçeriklerin Kontrolü

Yapay zekanın içerik üretimi konusunda oldukça ileri seviyelere geldiğini biliyoruz. Merak edilen konu hakkında bilgi aktaran yapay zeka araçları özellikle kişilerin yeteneklerini, yaratıcılıklarını vb. destekleme amacı ile kullanıldığında kapsamlı ve kaliteli içeriklerin ortaya çıkmasını sağlayabiliyor. Farklı dillerden birçok farklı web sitede yapay zekanın oluşturduğu içerikler eklenmiş durumda. İçerik oluşturma konusunda en popüler iki yapay zeka aracını incelediğimiz yazımıza aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz;


Chat GPT ve Jasper İncelemesi

Yapay zeka tarafından üretilen içerikler her ne kadar işleri kolaylaştırıp zamandan tasarruf sağlıyor olsa da hızla yaygınlaştığı için kontrolsüz bir kullanıma sebep olabiliyor. Yapay zeka ile oluşturulan içerilerin etik kullanımı ve performansı ne derecede etkileyeceği konularına net bir cevap bulunamayabiliyor. Yani yapay zekanın oluşturduğu içerik mi daha önemlidir yoksa kişisel olarak oluşturduğumuz içerik mi daha önemlidir? Sorusunun bugünlerde açıkça cevaplanması zordur. Bu sebeple de arama motorları, “İçerik nasıl ve ne şekilde üretilmiş olursa olsun, kaliteli olsun.” prensibini benimsemiş durumdalar.

Öte yandan yapay zekanın oluşturduğu içeriklerin bilgilerini nereden aldığı konusunda bir kaynak veya atıfta bulunmaması, yanıltıcı bilgiler içerebilmesi gibi durumlar sebebiyle, web siteler için içerik kalite kriterlerine dikkat etmeleri gerektiğini belirtmekteler.

Elbette yapay zeka tarafından oluşturulan içerikler de tıpkı kişisel olarak oluşturulan içerikler gibi arama sonuçlarında ön plana çıkabilir. Ancak içeriklerin özgünlüğünden emin olunması, doğru bilgi içermesi, anahtar kelime yerleştirilmesi gibi konulara dikkat edilmesi gerekir. Bunlara sadece yapay zekanın oluşturduğu içeriklerde değil, kişisel olarak oluşturulan içeriklerde de önem gösterilmelidir. Konuyla ilgili olarak Google’ın Yapay Zeka Tarafından Oluşturulan İçerikler ile İlgili Klavuzu yazımızı inceleyebilirsiniz.

AI Detection Nedir?

AI Detection, yapay zekanın NLP teknolojilerinin kullanılarak nesne, yüz, ses, yazı gibi verilerin tanınması ve tespit edilmesi işlemidir. AI Detection, özellikle güvenlik, tıp, ulaşım, perakende ve endüstriyel sektörlerde yaygın olarak kullanılmaktadır. AI Detection, birçok sektörde insan faktörünün hata yapma riskini en aza indirerek, daha doğru, hızlı ve verimli sonuçlar elde edilmesini sağlar.

AI Detection teknolojileri, içerik kontrolü için de kullanılabilir. Özellikle internet platformları, sosyal medya siteleri ve diğer web siteleri, kullanıcıların paylaştığı içeriklerin uygunluğunu kontrol etmek isteyebilirler. AI Detection teknolojileri, bu içeriklerin otomatik olarak yapay zeka tarafından oluşturulup oluşturulmadığının tespit edilmesi ve kontrol edilmesi için kullanılabilir.

Yapay zeka içeriği oluşturulurken kullanılan NLP (doğal dil işleme) teknolojisi yapay zeka içeriğinin kontrolünde de kullanılır. Yani ChatGPT gibi NLP teknolojisi kullanarak içerik hazırlayan araçlar, henüz gerçek insan yazımı ve anlatımına, doğal dil kullanımında rahatlığa ve duygusallığa tam anlamıyla erişmiş değiller. Bunun için de içeriklerde, yazım ve anlatım becerisi konusunda gerçek insan yazar dilinden uzaklaşmış olanların, dil ve anlatım bozukluğu olan bölümlerin ve donuk, duygusal olmayanların tespitinde %95 oranında doğrulama yapabilmektedirler.

AI Detection Araçları

Yapay zeka tarafından üretilen içeriklerin yine bir başka yapay zeka tarafından kontrol edilmesi, tespit edilmesi biraz ironik bir konu olabilir. Ancak bu duruma baktığımızda yapay zekanın hayatımızın gerçekten her alanında yer aldığını görebiliyoruz. Yapay zeka tarafından oluşturulan içeriklerin tespiti için kullanılan yapay zeka araçlarından birkaçına ve özelliklerine aşağıda yer verdik.

Content At Scale

İçerik iyileştirme özelliği bulunur.

Yüksek doğruluk oranı vardır.

Ücretsiz kullanılabilir.

2500 karakter sorgulama yapılabilir.

Tüm AI ve GPT 3 içeriklerini kontrol edebilir.

NLP modellerini destekler.

Originality.AI

Ücretli kullanılır. Ücretsiz deneme süresi vardır.

En başarılı tespit aracı olarak adlandırılır.

Yüksek doğruluk oranı vardır.

İntihal kontrol aracı bulunur.

Tüm AI ve GPT 3.5 içeriklerini kontrol edebilir.

NLP modellerini destekler.

API ve entegrasyon destekleri bulunur.

Originality ai

Writer AI Content Detector

Yüksek doğruluk oranı vardır.

Google ve Figma platformları ile enterasyon desteği bulunur.

İçerik üretiminde yapay zekayı kullanabilmek amacıyla CoWrite isminde bir aracı bulunur.

İçerik planlama, dil ve yazım klavuzu gibi ek araçları bulunur.

 

Hugging Face

OpenAI tarafından oluşturulmuştur.

Düşük doğruluk oranı vardır.

Ücretsiz kullanılabilir.

GPT 2 içerikleri tespit edebilir.

 

GLTR

GPT 2 içeriklerini kontrol edebilir.

Yüksek doğruluk oranı vardır.

Makale gibi karmaşık içerikleri detaylı tarar.

GLTR io Ai Detector

Kazan SEO

SEO konulu içeriklerin kontrolünü sağlar.

İçerik düzenlemesi yanında SEO performansını ölçebilir.

GPT 3 içerikleri tespit edebilir.

Anahtar kelime bölümlendirme, SERP araştırması gibi SEO optimizasyon araçları bulunur.

 

Copyleaks

Yüksek doğruluk oranı vardır.

GPT 3 içerikleri tespit edebilir.

Google Chrome uzantısı ile içeriklerin yapay zeka tespiti yanında intihallerini de denetleyebilir.

 

Sapling.AI

Yüksek doğruluk oranı vardır.

GPT 3 içerikleri tespit edebilir.

Google Chrome, Google Docs, Word ve Outlook gibi araçlar ile entegrasyon sağlayabilir.

Kelime sınırı bulunmaz.

Sapling ai detector

 

Yapay zeka tarafından oluşturulan içerikler ve SEO çalışmalarında içeriklerin önemi ile ilgili bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

TEPE SEO Firması