İşletmeler İçin Durgunluktan Kurtulmayı Sağlayacak 8 Yöntem

Günümüzde ekonomik krizin her ülkeyi az veya çok etkilemesi sonucunda işletmelerin durgunluğa adım adım geçiş yapması oldukça olağan bir durum olarak görülebilir. Fakat talep azalsa bile kullanıcılar alışılagelen çevrimiçi alışveriş deneyimlerini yaşamaya devam edecekler. Dijital pazarlamaya ekonomik krizler sırasında yatırım yapmak, dijitaldeki hedef kitlenize ulaşmanızı ve marka bilinirliği çalışmalarını kaliteli hale getirmenizi kolaylaştırarak değerli geri dönüşler almanızı sağlar. Bu da bize çevrimiçi platformlarda boy gösteren işletmemizin durgunluktan kurtulması ve aktif olarak neler yapabileceğini araştırma yoluna götürür.

Dijital pazarlama uzmanlarına göre uzun vadeli bir başarı için ekonomik düşüşler sırasında işletmenizi korumanız, çevrimiçi pazarlama taktikleri kullanmanız ve durgunluğa dayanıklılık göstermeniz artık her zamankinden çok daha önemlidir. Çünkü dijital pazarlama hem iyi hem zor zamanlarda işletmelere en fazla yardımcı olan araçtır. Ekonomik durgunluğa dayanıklı işletmelerin rakiplerinden ayrılmasını sağlayan sebep, onların olası bir durgunluk için çevrimiçi iş planlamasına mümkün olduğunca erken yatırım yapmasıdır. Gerileme olabileceğini öngören, gerileme yeni başlarken ve gerileme sırasında işletme için kaos ve kargaşa etkisini sınırlandırabilmek adına dijital pazarlama kampanyaları kullanılmaya başlanmalıdır. Bunun sonucunda işletmeler geleceğe hazırlanmış olarak doğru bir stratejiyle ilerleyebilir ve ömrünü uzatabilir.

İşletmelerin durgunluktan kurtulması için yapılabilecekleri 8 adımda inceleyebiliriz.

1. Çevrimiçi Varlıklara Yatırım Yapın

Durgunluğa dayanıklılık gösterebilen işletmelerin en belirgin özellikleri ekonomik durum ne olursa olsun sağlam bir dijital varlık oluşturma ve bunu sürdürme yetenekleridir.

Çevrimiçi varlıklara yatırım yapmadan önce pazar araştırması yapmanız gerekir. Hedef kitlenizin karşısına nasıl çıkacağınızı önceden belirlemiş olmanız gerekir. Google reklamlar ile mi SEO ile mi? Ya da her ikisiyle uzun bir strateji mi geliştirmeyi tercih ederdiniz?

Her şekilde de uzun süren bir stratejik plana giriş yapmış olursunuz ve bu plan dijital dünyada yükselmek konusunda en güvenli yollardandır. Sebebi ise potansiyel müşterilerinizin çevrimiçi radarında kalabilmek ve satış hacmini artırmak konusunda web sitenizi destekleyecek en önemli araç olmalarıdır.

2. Pazarlama Bütçenizi Kısmayın

İster işletmenin ekonomik sıkıntıları olsun isterse dünya genelinde bir ekonomik buhran başlamış olsun her iki aşamada da dijital pazarlama bütçelerinizi kısmak size herhangi bir fayda sağlamayacak ve ekonomik sıkıntılar sona erdiğinde işletmenizin sıkıntıları devam edecektir.

Bir dijital pazarlama firması olarak işletmelerden en sık duyduğumuz konu dijital pazarlama çalışmalarının askıya alınması gerektiğidir. Evet, bugün askıya alabilirsiniz, yarın da askıda kalabilir. Fakat rakipleriniz sizin askıda beklettiğiniz çalışmaları uzun süredir yoğun bir şekilde yapıyorlar ve potansiyel müşteri kitlenizi kendilerine çekebiliyorlar. Rakipleriniz, kazandıkları ciro ve marka bilinirliği ile işletmelerine maksimum fayda sağlayarak ekonomik sıkıntıları atlatırken, işletmeniz ise ekonomik sıkıntılar sona erdiğinde yerinde sayıyor olabilir, ilerleme gösteremeyebilir ve hatta daha da gerilemiş olabilir.

Peki bütçe problemi yoğunlaştıysa dijital pazarlama stratejilerini durdurmak, askıya almak dışında neler yapılabilir?
Dijital pazarlama kampanyası faaliyetlerinize devam edebilirsiniz ve bunu bütçenizi kısarak da yapabilirsiniz. Google bile Covid dönemlerinde reklam bütçesini %50 oranında düşürmüştür ancak asla tamamen durdurmamıştır. İşletmelerin de yapması gereken dijital pazarlama kampanyalarını tamamı ile durdurmak yerine devam ederken bütçenin kısılması olabilir.

3. Web Sitenizi Şimdi Optimize Edin

Web sitenizi reklamlar ve organik sıralamalardan önce test etmeli, incelemeli ve optimize etmelisiniz.

Optimize işlemleri için web tasarım firmalarından destek alabilirsiniz. Bu aynı zamanda site içi dönüşüm oranlarını da olumlu etkiler. Peki hangi durumlarda destek almanız gerekebilir?

Sitenizde 7/24 müşteriler sizin ile iletişim kuramıyorsa,

Sayfalarınız arasında en fazla dikkat çeken sayfanızın hangisi olduğu bilemiyorsanız ve o sayfanın üzerine daha fazla düşemiyorsanız,

Sitenizde kullanıcılar açısından güven problemi algısı oluşturabilecek herhangi bir şeyin varlığından emin değilseniz,

Kullanıcıların % kaçı sepeti terk ediyor ve sebebi nedir bilmiyorsanız,

Müşteri deneyimini artırmak için hangi verileri kullanacağınızı seçemiyorsanız,

En az etkileşim alan sayfanızı öğrenemiyorsanız,

Kategori sayfalarındaki içerik bütünlüğünü koruyamıyorsanız,

Site istatistiklerine ulaşamıyorsanız,

Veriye dayalı bir plan oluşturmak için bu bilgileri toplamanıza destek olabilecek bir firma ile çalışabilirsiniz. Bu sayede, web sitenizde yaptığınız iyileştirmelerin kârlılığınızı etkileme olasılığının daha yüksek olduğunu göreceksiniz. Bu da yatırım getirisi sağlayacaktır.

4. Sonuç Odaklı Pazarlama Stratejisi Geliştirin

Sonuç almanıza en fazla olanak sağlayan dijital pazarlama stratejinizi araştırdıktan sonra uygulamaya geçebilirsiniz. Dijital pazarlamanın birçok alt dalı bulunuyor. SMS veya e-posta pazarlama gibi iletişim odaklı kampanyalardan uygun fiyatlandırmalar ile faydalanabilir ve hedef müşteri kitlenize ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda ekonomik bir durgunluk gelip çattığında dijital pazarlama stratejilerinizi hiçbir şey durduramaz ve siz devam ettikçe iş performansınız artmaya devam eder.

Dijital pazarlama stratejilerinden alınmaya başlanan şimdiki verim, sitenize trafik oluşturmanızı sağladıktan sonra herhangi bir ekonomik sorun olduğunda zaten bir trafik akışına sahip olacağınız için ileride siteniz üzerindeki olumsuz etkilerin azalmasına olanak tanır.

Bütünsel bir dijital pazarlama stratejisine erkenden yatırım yapmak, ekonomik koşulların tekrar düzelene kadarki sürecinde sizin sermayenizin hazır olmasını gerçekleştirebilir.

5. SEO Çabalarınızı Arttırın

SEO, web siteleri için önümüzdeki yıllarda güvenilir olacağı kesin olan güçlü bir temeldir. Sitenizin SEO konusunda yatırıma ihtiyacı varsa ilk yatırımınızı bu alanda yapabilirsiniz. Çünkü müşteri davranışları ekonomik bir buhranda değişiyor olsa da sabit belli başlı bazı anahtar kelimeleri aramaya devam edeceklerdir. Sonuç olarak SEO çabalarınız sayesinde müşterileriniz işletmenizin satmış olduğu ürün veya hizmet ile ilgili bir arama yaptıklarında siz her zaman onların karşısına ilk sıralarda çıkarsınız. Sabit bir potansiyel müşteri trafiği elde etmek işinizi kolaylaştırır.

SEO, işletmeler için her zaman hayati değere sahip bir parçasıdır. Farklı ekonomik durumlarda potansiyel müşterilerinizin size nasıl ihtiyaç duyabileceklerini düşünmeniz gerekir. İhtiyaçları gidermeye yönelik sayfalar oluşturmaya başlayarak geleceğe hazırlanmış olursunuz. SEO, bu sayfalarınızın arama yapan kitleye ulaşmasını sağlar. SEO olmadığında ne kadar içeriğiniz ve sayfanız olursa olsun arama yapmış olan kitleye ulaşamazsınız.

SEO çalışmaları yapıldığı zaman hedef kitleniz tarafından algılanan uzmanlık, güvenilirlik ve bilinirlik tüm bu satışlardaki dönüşüme katkı sağlayacaktır.

“Basit bir benzetme kullanacak olursak, Google reklamlar markete gitmek gibidir. İhtiyacınız olanı elde etmek için bir prim ödersiniz. Kullanışlı ve hızlıdır. Ancak, reklam bütçenizi kapattığınızda neredeyse tüm değerleri kaybedersiniz. Öte yandan, SEO bir bahçe dikmek gibidir. Zaman ve çaba gerektirir. Uzun vadede, önemli ölçüde daha düşük bir maliyetle olası satışlar sağlar ve alanınızda yatırım yapmayı bırakırsanız hemen kaybetmeyeceğiniz bir eşitlik oluşturur.” (Thrive Agency)

6. Yenilikçi Video İçeriği Sunun

Dijital pazarlama taktikleri uygulanırken yaratıcı yaklaşımlar çoğu zaman daha fazla sonuç alır. Yaratıcılığın hem görsel hem ses hem de yazı ile paylaşılabileceği video pazarlama, sonuç alma konusunda oldukça dönüşüm oranı yüksek bir kanaldır.

Sosyal medyada veya web sitede müşterilerinizin ilgisini çekebilecek ve merakları varsa giderebilecek videolar yayınlayabilirsiniz. YouTube gibi canlı yayın yapılabilen mecralardan gerçek zamanlı iletişimi kullanarak kullanıcıların markanız ile iletişime girmesini sağlayabilirsiniz. Web sitelerine video ekleme konusunda iki farklı örnek de verilebilir; ilki müşterilerinizin referanslarını video formatında paylaşmaları ki bu potansiyel kitleyi de etkiler. İkincisi de ürünlerinizi veya hizmetlerinizi içeriklerde yazarak aktardığınız kadar bir de videolar ile sizin ağzınızdan tekrar ziyaretçilerinize anlatmak ve özellikle ürünler ile ilgili nasıl kullanıldığı konusunda kısa videolar paylaşmak olabilir.

Doğru yapıldığında, video pazarlama, bir gerileme sırasında gelirinizin akmasını sağlamak için en karlı dijital pazarlama fikirlerinden biri olabilir.

7. Sağlam Bir Dijital Analitik Kurulumu Oluşturun

Dijital planlarınızı inceleyen, hangi aşamada olduğunuzu, ne kadar fayda sağlandığını gösteren bir analitik kurulumuna ihtiyacınız olabilir. İşletmenizdeki değişikleri incelemesi ve olabilecekleri tahmin etmesi ile veriye dayanan bilgileri sizlerle paylaşır. Bu sebeple analitikler oldukça sık kullanılan faydalı araçlardır.

Sağlam bir dijital analitik kurulumu hangi dijital pazarlama taktiklerinin en iyi sonuçları verdiğini, hangilerinin düşük performans gösterdiğini ve site etkileşimlerinizin markanız için etkili bir şekilde iş üretip üretmediğini de size söyler.

En fazla kullanılan analitik aracı Google Analytics, web sitenizdeki farklı sayfaları karşılaştırmanızı sağlar. Dönüşüm oranları ve diğer metriklerin yanı sıra sayfa görüntülemelerinizi, sayfada geçirilen ortalama süreyi ve hemen çıkma oranınızı izler, böylece düşük performans gösteren web sayfalarını optimize edebilirsiniz.

Kullanabileceğiniz diğer SEO araçları arasında Google Arama Konsolu, Google Trends,  SEMrush ve Moz Pro bulunur.

8. Dikkatli Bütçe Seçimleri Yapın

Reklam bütçenizi akıllı ve dikkatli planlamalısınız. Potansiyel müşteriler veya müşteriler ne zaman alışveriş yapıyor? Veya Siz ne zaman dijital pazarlamaya yoğunlaşmalısınız? gibi soruların cevaplarını bir üstteki madde olan analitik araçları ile öğrenebilirsiniz.

Örneğin plaj çantaları satan bir işletmenin yoğun zamanları kış mevsimleri değildir. Yaz mevsiminde yoğun olarak reklamlar, pazarlama taktikleri, iletişim stratejileri kullanabilir. Bu da dönüşüm oranını yükseltir.

Durgunlukta pazarlamanın ileriye dönük en iyi yol olup olmadığını düşünmek için zamanınızı boşa harcamayın. Aşağı yönlü bir ekonomik dönüşü azaltmak için dijtal pazarlama taktiklerinizi bugün oluşturun.

TEPE SEO Firması