Google Gizlilik Araçları ve Politikaları

Google, kullanıcılarının gizliliğini korumak için bir dizi araç ve politika sunar. Bu araçlar ve politikalar zamanla değişiklik gösterebilir. Google’ın bazı gizlilik politikalarına aşağıda maddeler halinde yer verdik.

Arama Geçmişi

Google Hesabınızda oturum açtığınızda, Google aramalarınızı ve tarama etkinliğinizi otomatik olarak Google Hesabınıza kaydedebilir.

Bu geçmiş “Google Hesabım” > “Veri & kişiselleştirme” > “Etkinlik geçmişi” altında bulunabilir.

Buradan, hangi veri türlerinin kaydedilip kaydedilmediğini gözden geçirebilir ve değiştirebilirsiniz.

Etkinlik Kontrolü

Google, hangi veri türlerinin toplandığını seçmenizi sağlar.

Konum geçmişi, cihaz bilgileri, sesli ve sesli arama etkinliği gibi belirli etkinlikler için veri kaydını durdurabilirsiniz.

Etkinlik kontrolleri “Google Hesabım” > “Veri & kişiselleştirme” > “Etkinlik kontrolleri” altında bulunabilir.

Reklam Ayarları

Kullanıcılar Google’dan aldıkları kişiselleştirilmiş reklamları kontrol edebilir.

İlgi alanlarınızı ve demografik bilgilerinizi gözden geçirebilir ve değiştirebilirsiniz.

Kişiselleştirilmiş reklam gösterimini tamamen kapatabilirsiniz.

Bu ayarlar “Google Hesabım” > “Veri & kişiselleştirme” > “Reklam ayarları” altında bulunabilir.

İncognito Modu

Google Chrome’un İncognito modu, tarayıcı oturumu boyunca tarama geçmişinizin, çerezlerin ve site verilerinin kaydedilmesini engeller.

Bu modda yaptığınız aramalar, ziyaret ettiğiniz web siteleri veya indirilenler kaydedilmez.

Veri İndirme ve Taşıma

“Google Takeout” hizmeti aracılığıyla verilerinizi indirebilirsiniz.

Bu özellik, kullanıcıların Google servislerinde oluşturduğu verilere erişim sağlar.

Veriler, çeşitli formatlarda indirilebilir ve başka hizmetlere taşınabilir.

Gizlilik Kontrolleri

Google Hesabınızın “Gizlilik Kontrolleri” bölümünde, hangi verilerin nasıl toplandığına ve kullanıldığına dair genel bir bakış sağlar.

Buradan, örneğin, Google’ın sizinle nasıl ve neden iletişim kurduğunu kontrol edebilirsiniz.

Gizlilik Politikası ve Şartları

Google, kullanıcıların kişisel verilerini nasıl işlediği, depoladığı ve paylaştığı hakkında detaylı bilgi sunar.

Gizlilik politikası, kullanıcı verilerinin korunması, erişimi ve silinmesiyle ilgili haklarınızı ve seçeneklerinizi açıklar.

Daha Güvenli Arama

Google, özellikle çocuklar için zararlı içeriği filtrelemek üzere “Güvenli Arama” özelliğini sunar.

Bu özellik, yetişkin içeriğini filtreleyerek çocukların güvenli bir şekilde interneti kullanmasına yardımcı olabilir.

Google Gizlilik

Google 2023 Yılı Gizlilik Güncellemeleri

Google, 2023 yılında arama deneyimini daha güvenli ve gizli hale getirmek için bir dizi yeni araç ve politika yayınladı. Bu değişiklikler, kullanıcıların arama geçmişlerini daha iyi kontrol etmelerine, kişiselleştirilmiş reklamlardan kaçınmalarına ve hassas bilgilerinin korunmasına yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Yeni arama araçları

Google, kullanıcıların arama geçmişlerini daha iyi kontrol etmelerine yardımcı olmak için geçmişi indirme seçeneği yayınladı. Bu araç, kullanıcıların arama geçmişlerini bir dosyada indirmelerine olanak tanır.

Yeni gizlilik politikaları

Google, kişiselleştirilmiş reklamlardan kaçınmak isteyen kullanıcılar için yeni gizlilik politikaları yayınladı. Bu politikalar, kullanıcıların reklam hedefleme seçeneklerini kontrol etmelerine ve kişiselleştirilmiş reklamları devre dışı bırakmalarına olanak tanır.

Reklam hedefleme seçenekleri kullanıcıların reklam hedeflemesini kontrol etmelerine olanak tanır. Örneğin, kullanıcılar cinsiyetlerine, yaşlarına veya ilgi alanlarına göre hedeflenen reklamları devre dışı bırakabilirler. Ayrıca bu politika ile kullanıcıların tüm kişiselleştirilmiş reklamları devre dışı bırakmalarına olanak tanır.

Hassas bilgilerin korunması

Google, hassas bilgilerin korunmasına yardımcı olmak için yeni bir dizi önlem de aldı. Bu önlemler, kullanıcıların sağlık, finans veya cinsel yönelim gibi hassas bilgileri arama sonuçlarında görünmesini önlemeye odaklanmaktadır.

Google, hassas bilgileri arama sonuçlarında görünmesini önlemek için yeni makine öğrenimi modelleri kullandı ve kişiselleştirilmiş reklamlarda hassas bilgilerin kullanılmasını sınırladı.

Geçtiğimiz yıl, Google, kullanıcıların kişisel telefon numarasını, ev adresini veya e-posta adresini içeren arama sonuçlarının doğrudan Google uygulamasından kaldırılmasını talep etmelerini kolaylaştırmak için “Hakkınızdaki Sonuçlar” aracını kullanıma sunmuştu. Artık bu araca gelen son güncelleme ile Google, kullanıcıların iletişim bilgilerini takip etmesine yardımcı oluyor ve bu bilgileri bulduğunda kullanıcıları uyarıyor. Böylece kullanıcılar, bu bilgilerin kaldırılmasını sağlayabilir.

İlerleyen günlerde, Google, kullanıcıların iletişim bilgilerini içeren web sonuçlarının Arama’da görünüp görünmediğini kullanıcılara bildirecek yeni bir kontrol panelini kullanıma sunacağını belirtiyor. Daha sonra doğrudan araçtan bu sonuçların Google’dan kaldırılması hızlı bir şekilde talep edilebiliyor. Ayrıca, Google, aramalarda kullanıcıların iletişim bilgilerini içeren yeni sonuçlar çıktığında da kullanıcıları bilgilendireceğini belirtiyor. İlk etapta bu güncelleme ABD ve İngiltere’de başlatılacaktır.

Bu yılın başlarında, Google, kullanıcıları ve kullanıcıların ailelerini yanlışlıkla müstehcen görüntülerle karşılaşmalarından korumaya yardımcı olacakları yeni bir önlemin duyurusunu yapmıştı. Bu güncellemeyle, yetişkinlere yönelik veya sansürlenmemiş şiddet içeriği gibi müstehcen görüntüler artık Google arama sonuçlarında göründüğünde varsayılan olarak bulanıklaştırılacak.

Yeni Güvenli Arama bulanıklaştırma ayarı bu ay dünya çapındaki tüm kullanıcılara sunuluyor. Bir veli veya okul ağı yöneticisi ayarı kilitlemediği sürece kullanıcılar ayarlarını değiştirebilir ve istediği zaman kapatabilir.

Ayrıca ebeveyn denetimleri de doğrudan Google Arama üzerinde bulunabiliyor. “Google ebeveyn denetimleri” veya “google aile bağlantısı” gibi alakalı bir sorgu yazılması yeterli olacaktır. Bu arama sonucunda da ebeveyn denetimlerinin nasıl yönetileceğine ilişkin bilgilerin bulunduğu bir kutu görülebilir.

Google’ın bu yeni gizlilik araçları ve politikaları, kullanıcıların arama deneyimini daha güvenli ve gizli hale getirmeye yardımcı olacak önemli bir adımdır. Bu değişiklikler, kullanıcıların arama geçmişlerini daha iyi kontrol etmelerine, kişiselleştirilmiş reklamlardan kaçınmalarına ve hassas bilgilerinin korunmasına yardımcı olacaktır.

 

Kaynak:

https://blog.google/products/

TEPE SEO Firması