fbpx

Adım Adım SEO

Giriş

SEO, web sitelerin geliştirilmesi ve ilk başta rakipleriyle yarışabilecek duruma getirilmesi sonrasında rakiplerinin önüne geçebilmesi için yapılan çalışmalar bütünüdür. SEO’nun tanımsal kavramından ve verdiğimiz hizmetlerden; “Arama Motoru Optimizasyonu’’, “SEO Hizmeti”, “SEO Rehberi”, “SEO Çalışması Hakkında”, “SEO İle Web Siteniz İlk Sıralara Yerleşsin”, “SEO Nedir?” gibi blog yazılarımızda detaylı olarak bahsetmiştik.

Bu içerikte SEO hakkında yapılabilecek araştırmalar ve bu araştırmalar için kullanılabilecek araçlardan bahsedilmiştir. Örneklerle, grafiklerle ve görsellerle araçların kullanımı anlatılmıştır. Site İçi SEO, site dışı SEO ve Bunların haricinde kalan SEO ile ilgili detaylı bilgilere bu yazımızda yer verilmiştir.

Anahtar Kelime Araştırması

Anahtar kelimelerin önemi, her şeyin başlangıç noktası olmasından kaynaklanır. Kullanıcılar web sitelerini bu şekilde bulabilirler. Doğru yapılan anahtar kelime optimizasyonu ile sadece trafik artışı değil, satışlarda da artış yakalanabilir.

Anahtar kelime araştırmasında en önemli konu ne için anahtar kelime optimizasyonuna ihtiyacınızın olduğu sorusuna verilen yanıttır. Daha çok satış yapmak mı, daha çok trafik kazanmak mı veya ürün yada hizmetlerinizin daha fazla tanıtılması mı? Her bir soru için farklı anahtar kelime bulabilirsiniz. Örneğin ‘’masa lambası fiyat’’ kelimelerinden satış odaklı bir potansiyel yakalayabilirken ‘’masa lambası hangi açıda kullanılmalıdır’’ kelimelerinden de bilgi veren içeriğinize trafik çekebilirsiniz. Bu sebeple hem web sitenizin ihtiyacı doğrultusunda bir araştırma yapılmalı hem de hedef kitlenizin kim olduğuna ve ne arattığına bakılarak anahtar kelime optimizasyonu yapılmalıdır. Hedef kitlenizi tanımak için farklı yollar izleyebilirsiniz. Örneğin Google’da ‘’yılbaşı süsleri’’ kelimelerini aratalım.

google ilgili aramalar

Google’ın İlgili Aramalar kısmında bu kelimeleri aratan kullanıcı gruplarının aratabildiği diğer kelimeler veya ‘’yılbaşı süsleri’’ kadar arama hacmi geniş olan diğer kelimeler karşımıza çıkmakta. Sitenizde yılbaşı süsü çeşitleri satıyorsanız sadece ‘’yılbaşı süsleri’’ kelimeleri gibi çok geniş kapsamlı kelimeler dışında ‘’yılbaşı ağacı süsü’’, ‘’keçeden yılbaşı süsleri’’, ‘’kartondan yılbaşı süsleri’’ gibi kelimeler üzerinden de hedef kitlenizin karşısına çıkabilirsiniz.

Elbette bu Google üzerinde biraz daha basite indirgenmiş bir anahtar kelime araştırmasıdır. Daha sonraki paragraflarda da bahsedileceği üzere Google ADS gibi yardımcılar kullanmak güvenilirlik açısından daha önemlidir.

Hedef kitlenizin arattığı kelimeleri bulma konusunda yardımcı olabilecek bir diğer araç da Wikipedia olabilir. Örnek Vikipedi anahtar kelime fikirleri olarak sosyal medya danışmanlığı hizmeti veren bir kişi web sitesi için hangi anahtar kelimeleri kullanabilir buna bakacağız; Wikipedia’da ‘’sosyal medya’’ kelimelerini arattığımızda İçindekiler kısmında ve Ayrıca Bakınız kısmında sosyal medya danışmanlık hizmeti veren bir kişinin web sitesi için gayet kullanılabilir farklı varyasyonlarda türetilmiş kelimeler olduğunu görebiliriz. Örneğin ‘’Sosyal Medya Optimizasyonu’’ kelimelerini aratan kullanıcıların karşısına çıkabildiğiniz takdirde ‘’Bu kelimeleri arattığına göre sosyal medya optimizasyonuna ihtiyacın olabilir. Ben bu işin eğitimini aldım ve uzun zamandır bu işi yapıyorum. İstersen sosyal medyan hakkında danışacağın kişi olabilirim.’’ gibi bir imaj ve algı yaratabilir, bu sayede de potansiyel müşteriler elde edebilirsiniz.

wikipedia keywords

Anahtar kelime araştırmasında büyük rakiplerinizin hangi kelimeleri ön plana çıkartarak içerik oluşturduğunu da incelemelisiniz. Buradaki ‘’büyük rakip’’ kısmında bahsedilen şey, SEO’yu daha iyi kullanabilme potansiyeli olduğu için büyüdüğü düşünülen rakip sitelerdir. Bunları araştırmak size daha çok katkı sağlayacaktır. Sizden daha küçük çapta rakiplerinizin doğru SEO çalışmaları yapıp yapmadığı meçhul olabilir. Bu sebeple anahtar kelime araştırmasını garantiye alarak büyük rakip firmalardan yana yapmakta fayda olacaktır. Örnek olarak hediyelik eşya sattığınız bir web siteniz var. Elbette arama motorunda ‘’hediyelik eşya’’ şeklinde bir arama yapıldığında Çiçek Sepeti, Hediye Sepeti veya diğer e-ticaret pazar yerleri en başlarda çıkacaktır. Bu sebeple web sitenizde ‘’hediyelik eşya’’ gibi jenerik bir kelimeden ziyade rakip sitelerin kullandığı diğer farklı kelimelere ve onların da türetilmiş faktörlerinde bakabilirsiniz. Çiçek Sepeti’nde kullanılan anahtar kelimeleri inceleyelim;

web site anahtar kelime kullanımı

İlk bakışta altı çizili olan veya kalın yazı tipiyle yazılmış olan tüm kelimelerin anahtar kelime olduğunu düşünülebilir. Fakat ek olarak metin içerisine gizlenmiş birçok anahtar kelime olduğunu da söyleyebiliriz. Örneğin ‘’sevgiliye hediye farklı’’ kelimeleri cümle içinde devrik kullanılmıştır. Bunun sebebi ‘’sevgiliye farklı hediye’’ kelimelerini zaten daha öncesinde kullanmış olmaları ve bu devrik kelime grubunun da hedef kitleleri tarafından aratılma biçiminin farklı çeşitlerde olduğunu farketmeleridir. Kısacası içinde ‘’hediye’’ geçen tüm kelime gruplarını kullanmayı hedefleyen bir anahtar kelime optimizasyonları bulunmaktadır. Bu araştırmadan hareketle ‘’sevgiliye uygun fiyatlı farklı hediyeler’’ gibi uzun kuyruklu bir anahtar kelime çalışması yapılabilir. Hatta bu anahtar kelimeleri de Google’da arattığımızda Çiçek Sepeti veya Hediye Sepeti gibi büyük rakip firmalardan ziyade daha küçük çaplı En İyi Hediye Fikirleri gibi satış odaklı olmayan bir firmanın en başta çıktığını görebiliriz. Bu da bize bu tarzda bir anahtar kelimeye odaklanmanın en başlara çıkmak için mantık olduğunu gösterir.

Anahtar kelime araştırması yaparken siteniz için Google ADS veya Google Trend gibi bir yardımcı da bulabilirsiniz. Bu konuda Doğru Anahtar Kelimeler Nasıl Seçilir? başlıklı blog yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Google’ın yanı sıra farklı web siteleri de size ve hedef kitlenize uygun anahtar kelime seçimlerinde yardımcı olabilir. Örnek olarak Ubersuggest, Screaming Frog SEO Spider, Keyword Tool IO, WordStream’s Free Keyword Tool, Link Sleuth vb. siteler de ADS gibi ücretsiz olarak kullanılabilme seçeneklerine sahiptir.

Site İçi SEO

Web sitelerin hem teknik açıdan düzenlenmesini hem de kullanıcılar tarafından olumlu deneyim yaşanmasını sağlamaya yönelik çalışmalar site içi SEO olarak adlandırılır. Site içinde yapılması gereken düzenlemeler veya güncellemeler Google’ın web sitelerini sıralarken baktığı 200’den fazla faktöre göre ayarlanmalıdır.  Site içi SEO uygulamaları, Google tarafından benimsendiği takdirde web sitelerin üst sıralara çıkmasına büyük bir etkisi olacaktır. Sitemizde ‘’Rehberler’’ kısmında ‘SEO Rehberi’ başlıklı makalede ‘’Sayfa İçi SEO Nedir’’ konulu bir yazımız da ek olarak mevcuttur.

Peki Google’ın web sitemizde yapılan optimizasyonları benimsemesi için görüntü odaklı site içi SEO çalışmaları yeterli midir? Bu soruya Browseo sitesinden Google’ın web siteleri nasıl gördüğünü öğrenerek başlayabiliriz. Browseo’yu kullanmak için Morhipo sitesini örnek olarak seçtik.

web site kodları google web siteleri nasıl görür

Üstteki iki görsel Google’ın bir web sitesini nasıl gördüğünü gösteriyor. Yani tamamiyle kodlar ve metinlerden oluşan bir algoritmik sistem. Alttaki görsel ise web sitesini (Morhipo) kullanıcıların nasıl gördüğünü gösteriyor. Bazen web sitenin tasarımı ne kadar göze güzel gözüküyor olursa olsun eğer site içi SEO’da teknik bir eksiklik veya sorun varsa bu da sıralamaları olumsuz etkileyebilmektedir.

web site görüntüsü

Örnek olarak site açılma hızı yavaşsa kullanıcılar siteye girdiklerinde açılmasını/yüklenmesini uzun süre beklemek istemezler ve siteden ayrılırlar. Bu da doğal olarak siteden ayrılma oranını artırır ve sitede geçirilen vaktin süresini azaltır. Bu gibi etkenler de kullanıcı deneyimlerini olumsuz etkilediği için Google tarafından önemsenen faktörlerden biridir ve web sitelerin sıralamasını düşürebilir.

Site içi SEO ile ilgili birkaç ana başlığı ayrı ayrı ele alalım;

Alan Adı

Alan adı (domain) seçimi, içeriğe ve siteye hatta şirkete uygun anahtar kelimelerden oluşmalıdır. Akılda kalan ve çok da uzun olmayan domainler tercih edilmelidir. Bu sayede kullanıcıların web sitenizi bulması daha da kolay olacaktır. Keza kullanıcılar sitenizi aramasa bile domain seçiminizdeki özen ile ilk sıralarda olabilir ve kullanıcının karşısına özellikle sizi aratmadığı halde çıkabilirsiniz.

En fazla kullanılan domain çeşitleri;

.com: Ticari kuruluşlar (tepeseo.com)

.net: Girişimciler ve internet kuruluşları (kariyer.net)

.org: Dernek ve organizasyonlar (kızılay.org.tr)

.gov: Devlet kurumları (turkiye.gov.tr)

.edu: Eğitim kurumları (karabuk.edu.tr)

.mil: Askerlik kurumları

.ac: Akademik kurumlar

Alan Adı Seçilirken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

-Kısa ve yazılması kolay olmalı: Alan adlarının kısa olmaması kullanıcıların yazım hatası yüzünden sizi bulamayacağı ve karmaşık görünebileceği bir yapı sergileyebilir. Bu sebeple uzun bir alan adı tercih etmek yerine kısa bir alan adı kullanılabilir. Eğer birkaç kelimeden oluşan bir alan adınız olmalıysa, bunu yazılması en kolay şekilde yapmalısınız. Örneğin express yerine ekspress yazarak Türkçe harfler ile arama yapan kullanıcıların karşısına da daha hızlı çıkmanız mümkün olacaktır.

-Rakamlar ve semboller kullanılmamalı: Sayısal olan (5,üç…) ve tire (-), yüzde (%), artı (+) veya şapka (^) gibi sembollerden uzak durulması alan adınız için en iyisi olacaktır. Sayılar ve semboller yanlış anlaşılmaya müsaittir. Web sitenizin adını duyan kullanıcılar alan adınızdaki sayının yazıyla mı yoksa rakamla mı yazıldığını anlayamayabilir. Örneğin ‘’Arabakiralama3.com’’, ‘’Arabakiralamaüç.com’’ gibi (Türkçe karakter olan ü ve ç gibi harflerin kullanımı da olmaması gereken bir durumdur.) bazı yanlış anlaşılmalarla kullanıcıların sizi bulmasının önünde engel oluşturabilirsiniz. Hatta sayıyı unutup ‘’Arabakiralama7.com’’ gibi aramalar da yapılabilir. Sizin yerinize farklı sitelerle karşılaşabilirler. ‘’7 gün ücretsiz araba kirala’’ pazarlama kampanyalı farklı bir siteye yönlendirilebilir. Aynı zamanda sembollerden tire (-) işareti ile ilgili de bir örnek vermek gerekirse; ‘’örnek-mimarlik.com’’ sitenizi aratırken yanlış yerde tire kullanımıyla bambaşka bir siteye yönlendirilebilir. ‘’mimarlık-örnek’’ sitesi firma adınıza benziyor olmasına karşın, mimarlık çalışmalarına örnek gösteren bir blog sitesi olabilir. Bu şekilde kullanılan sembol ve sayılar ile hem akılda kalıcılığı kaybetmiş olursunuz hem de rakiplerinize trafik sağlamış olabilirsiniz. (Fakat daha sonra bahsettiğimiz Araştırmalar kısmında yazım yanlışlarını lehinize kullanabilmenizi sağlayacak yöntemlerden bahsedeceğiz.)

-Yaratıcı ve akılda kalıcı olmak: Alan adı seçiminde kullanıcılara merak uyandırması ve bir çağrışım yapmasının sağlanması önemlidir. Kullanıcılar domaininizi ikinci görüşlerinde de hatırlayabilmeliler. Anlamsız ve uzun uzadıya bir domain seçimi, kimsenin dikkatini ve ilgisini çekmeyeceği gibi hızlı bir şekilde unutulabilir.

-Anahtar kelimeler kullanın: Alan adlarınızda anahtar kelime veya kelimelere yer vermeniz de SEO açısından önemlidir. İçeriklerinizde hangi konudan bahsediyor ve en fazla hangi kelimeyi kullanıyorsanız domain seçiminizde de içerik başlığınızı, en fazla kullandığınız kelimeyi tercih etmelisiniz.

-Yerel faktörler: Yerel bir işletme sahibiyseniz ve farklı bir bölgeye kargolama gibi hizmetleriniz yoksa alan adınızda sadece anahtar kelimeler bazında ilerlemeyerek konumsal bilgilere de yer verebilirsiniz. Örneğin; ‘’kadıköyantika.com’’ veya ‘’antikakadıköy.com’’ gibi sadece Kadıköy’de satış yapıyorsanız müşterilerinizin ‘’Kadıköy’de Antika Satan Yerler’’, ‘’Kadıköy Antikacı’’, ‘’Antika Kadıköy’’ gibi aramalarında karşılarına çıkabilirsiniz. Bu sayede çevresel faktörleri kullanarak satış hacminizi yükseltebilirsiniz.

Alan Adı Araştırmaları

Domain isminizi SEO’ya ve kullanıcıların kolay bulmasına uygun olarak seçtikten sonra araştırmalara başlamanız gerekmektedir. Bu domaini daha önce başka bir site aldı mı, telif hakkı ile korunuyor mu, patenti mevcut mu, tahmini değeri nedir gibi sorulara istinaden araştırmalar yapabilirsiniz. Seçtiğiniz domainin yazım yanlışı ile de bulunmasını sağlamak için satın alma sistemini kullanabilirsiniz. Yukarıda bahsedilen mimarlik-örnek.com ve örnek-mimarlik.com aramalarının ikisinde de hatta yazım yanlışları yapıldığında ‘’mimar örnk’’, ‘’örnk mimr’’, ‘’örnek mimrlık’’ vb. gibi durumlarda da kullanıcıların sizi arattığını varsayabiliriz. Bu yüzden bu tip domainleri satın alarak kullanıcıların sitenize ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Ek olarak da rakiplerinizden benzer domain seçmeyi düşünenleri de önlemiş olursunuz ve sektörde ‘’tek’’ konumuna gelebilirsiniz.

Başlıklar

Google’da bir arama yapıldığı zaman ilk olarak sitenin url’si, altında daha önce tıklanan bir siteyse mor renkte web site başlıkları ve meta açıklamalar tıklanmayan bir siteyse lacivert renkte olan bir yazı (arattığınız anahtar kelime ile ilgili sayfaya yönlendiren başlıklar) ve en altta da siyah renkte bir açıklama yazısı görürüz. Buna meta açıklamalar denilmektedir. Meta açıklamalarda da kullanıcının sitenize girmeden önce ne ile karşılaşacağına dair bir özet bulunur. Bu sebeple doğru şekilde doldurulması ve anahtar kelimelere yer verilmesi son derece önemlidir.

Başlık etiketi kısmında tıklanmaların etkilendiğini söylemek mümkündür. Başlıklar diğer rakip firmaların başlıklarından daha ilgi çekiciyse ve kullanıcılar da ilk sıralarda olmamanıza rağmen ilgi çektiği için sizin başlığınıza tıklıyorlarsa Google bunu fark eder ve web sitenizi ilk sıralara taşıyabilir. Çünkü sitelerin tıklanma sayısı Google’a şunu söyler gibi düşünebiliriz. ‘’Google, bizim sitemiz diğerlerinden daha fazla tıklanıyor. Kullanıcılar bizi seviyor. Sitemizi önlere çıkartmalısın.’’

Başlıkların ilgi çekici olabilmesinin de birkaç farklı yolunu sayabiliriz:

A) Aratılan kelime yani anahtar kelime başlığınızın en başlarında olmalı. Üstteki görselde bizler Google’da ‘’SEO’’ kelimelerini arattık. Karşımıza çıkan ilk beş farklı sitedeki sonuçta da başlık olarak ilk kelime ‘’SEO’’ seçilmişti.

B) Gerek meta açıklamalar kısmında gerekse başlık kısmında kullanıcıyı harekete geçirici veya aradığı konu her ne ise daha da fazlasını sunabildiğinizi gösteren bir mesaj kullanabilirsiniz. Örneğin ‘’Dolma kalem’’ aramasını yaptığımızda karşımıza ilk çıkan beş sitenin başlıklarında ‘’Dolma kalem’’ kelimelerinden hemen sonra ‘’Fiyatları, Çeşitleri, Modelleri, Uygun Fiyatlı, %40 İndirimli…’’ gibi kullanıcıyı harekete geçirici mesajlarla doldurulmuştu. Bu şekilde bir başlık kullanımı tıklanma sayısını artırabilir.

C) Yıl güncellemeleri unutulmamalı. Basit bir örnek; Ajanda satan bir web site geçmiş tarihte bir başlık kullanmamalıdır (2019-2020 yılı gibi). 2021 yılının bitmesine yakın insanlar 2022 yılı ajandası almak isteyebilirler. 2021 yılının sonlarına doğru ‘’2021 Ajanda Modelleri’’ başlığı ‘’2022 Ajanda Modelleri’’ olarak güncellenmelidir.

D) Sayı kullanabilirsiniz. Sayıların kullanıldığı açıklamalarda ilgi çekici ve güvenilir bir ortam olduğu anlaşılabilir. Araştırılan konuya bağlı kalarak kullanılan sayısal veriler kullanıcının dikkatini çekecektir. Örneğin emlakçılık ile ilgili bir sitenin, başlığını düzenlediği halde meta açıklamaları sebebiyle organik trafik yakalayamadığını düşünelim. Muhtemelen şu şekilde bir açıklaması mevcuttur: ‘’Evini nasıl satabilirsin?’’ bunun gibi heyecan barındırmayan, kullanıcının ilgisini çekmeyen açıklamalar tıklanmaya değer görülemeyebilir. Fakat biraz daha detaylı ve merak uyandıran bir açıklama olsaydı daha fazla tıklanabilirdi. Örnek olarak ‘’Evini zahmetsizce 1 hafta içinde nasıl satarsın?’’ burada ‘’zahmetsiz’’ kelimesi ev satışı gibi yorucu ve efor gerektiren bir konuda dikkat çekici bir sıfat olarak kendini göstermekte ve sayısal değer olan ‘’1 hafta’’ kısmı da yine kullanıcının daha fazla ilgisini çekebilecek potansiyeldedir.

E) Başlıklarda 6-10 arasında kelime kullanılmalı. Bu şekilde kullanıcıya siteniz ile ilgili daha detaylı bilgi verilmiş olacaktır. Örneğin ‘’siyah erkek sweatshirt’’ aramasını yapan bir kullanıcının karşısında iki farklı site seçeneği varsa ve sıralama faktörüne bakılmaksızın ikisi arasından hangisine tıklayacağını düşünmemiz gerekirse eğer; ilk sitenin başlığı ‘’Siyah erkek sweatshirtler’’ ve ikinci sitenin başlığı ‘’Siyah erkek sweatshirtler son moda ve uygun fiyata’’ olursa ikinciyi tercih etmesi olağan bir durumdur. Çünkü başlıklarda daha fazla detay olduğunda istatistiksel olarak da daha fazla tıklanmaya sebep olduğu görülmüştür.

F) Bütün bunlar arasında en önemlisi ise tabi ki içerikle özdeşleşen ve alakalı başlıklar kullanılmasıdır. Bazen Google’da arattığımız konuyla ilgili başlığı olan bir siteye tıklarız ama içerikleri hiç de aratılan konuya uygun değildir ve hızla oradan ayrılırız. Bu olay hemen çıkma oranını etkiler. Bu sebeple içeriğiniz ile ilgili başlıkları kullanarak kullanıcıların sitenizde daha uzun süre durmasını sağlayabilirsiniz.

İçerik

‘’Başlıklar’’ konusundaki son maddede (F) belirtildiği üzere içerik konusuna geçiş yapabiliriz. İçerikler web siteniz için en değerli kısımlardır. Bu konuda daha önce ele aldığımız ‘’Blog İçerik Stratejisi’’ başlıklı blog yazımızı da inceleyebilirsiniz.

SEO açısından içerik oluşturmaya baktığımızda ilk yüz kelimenin çok önemli olduğunu görüyoruz. Bu ilk 100 kelime için makalenin devamında anlatılacak konunun basit bir taslağı veya örneği diyebiliriz. Bu yazının da en başında yer alan ‘’Giriş’’ kısmında verilen kısa bilgilendirmeler gibi düşünebiliriz.

İlk yüz kelime hem Google’ın ilk baktığı yer olması açısından hem de kullanıcının dikkatini başlıktan sonrasında da kısa bir süre içinde çekmeye devam edilebilmesi açısından değerlidir. Google’ın içeriklerinizin taramasında ilk bakacağı yer elbette anahtar kelime/kelimeler faktörüdür.  İlk yüz kelimede temelde anlatılan konunun anahtar kelimelerini kullanmıyorsanız Google’ın tarama sınavından geçememiş olabilirsiniz. Örneğin kablosuz kulaklıklarla ilgili bir makalenin ilk yüz kelimesinin en azından yirmi kelimesinde kablosuz kulaklık ve türevleri gibi kelimeler olmalıdır. Tabi ki anahtar kelimeleri ardarda sıralamaktan veya alakasız yerlere serpiştirilmesinden bahsedilmiyor. Metnin bütünlüğünü ve akıcılığını bozmayacak şekilde aralara yerleştirilmesi gerekiyor. Çünkü sadece Google için değil, kullanıcılar için de bir optimizasyon çalışması yapılması gerekiyor.

Görseller

İçerik konusuna en yakın kavramlardan biri görsellerdir. Görsellerin kalitesi ve içerikle alakalı kullanımı görüntü açısından ve kullanıcı deneyimi açısından elbette önemlidir. Fakat daha önemlisi görseller için yapılan optimize çalışmalarının Google tarafından benimsenmesidir. Daha sonra ayrıca ele alınacak bir konu olan sayfa açılma hızı da görsel boyutlarının büyük olmasından kaynaklı olarak yavaşlayabilir. Görsel boyutlarında sıkıştırılma yapılması yavaşlığı ortadan kaldırabilir.

Diğer bir konu ise görsellerin isimlendirilmesidir. Farklı kaynaklardan alınan görsellerin alakasız ve karışık şekilde bir isimlendirmesi varsa içerikle veya direkt olarak görselle alakalı bir şekilde değiştirilmesi gerekir. Aşağıda örnek kullanımı belirtilmiştir.

Düzenlenmesi gereken isimlendirme/ Düzenlenmiş isimlendirme

görsellerin isimlendirilmesi      görsel isimlendirilmesi

Aynı zamanda ‘’Başlıklar’’ kısmında Google’ın bir web sitesini nasıl gördüğünü (kodlar ve yazılar) göstermiştik. Hiç görsel bir içerik bulunmuyor. Çünkü Google görselleri bizim gördüğümüz gibi renklerle şekillerle değil bir algoritmik sistemle görebiliyor. Bu yüzden görsellere alt metin eklenmesi gerekiyor. Alt metinler görsellerin ne ile ilgili olduğunu Google’a anlatır. Google Görseller de bunun için var. Örneğin bir kullanıcı ‘’çizgi film karakterleri’’ şeklinde bir arama yaptı. Karşısına çıkan ilk görsellerde alt metin olarak ‘’çizgi film karakterleri’’, ‘’unutulmaz çizgi film karakterleri’’, ‘’sarı çizgi film karakterleri’’ gibi yazılar olmaktadır. Bu yazılar yani alt metinler sayesinde kullanıcının karşısına ilk olarak çıkabilir ve oradan da sitesine trafik çekebilmektedir. Verdiğimiz örnekte ilk çıkan görselin incelemesini yaptıktan sonra alt metin olarak yazılan kısmı yeşil ile belirttik. Görüldüğü üzere görsel optimizasyonu yapılmış ve bu sayede ilk sıralarda yerini almıştır.

görsel alt metin

Sayfa İçi Linkleme

Sayfa bağlantısı yani iç linkleme de içeriklerin Google’a sevdirilmesi için önemlidir. Sayfadan sayfaya bağlantı kurulduğunda Google’ın algoritmaları devamlı olan bir tarama sürecine girerler. Bu tarama sürecinde sayfalarınızı uygun görürlerse daha doğrusu SEO’ya uygun görürlerse her içeriği dizine ekleyebilirler. Sayfa içi linklemeyi Wikipedia sayfa içi linkleme en iyi başaran sitelerden biri de Wikipedia’dır. Hemen hemen her içeriğinde kelime sayısına oranla %30’lara varan bir linkleme kullanmıştır. Dahili bağlantıların önemini de bu şekilde anlayabiliriz. En nihayetinde Wikipedia yıllardır arama sorgularında karşımıza ilk çıkan sitelerden biridir. Daha detaylı göstermek adına bir makalesindeki mavi yazıların, diğer sayfalarına çıkan ayrı birer bağlantı olduğunu söyleyebiliriz.

URL Bağlantıları

Sitenizin ve sayfalarınızın url’leri kısa ve öz olmalıdır. Göz yorucu karakterlerle çevrilmemeli ve uzun uzadıya bir şekil ile doldurulmamalıdır. Backlinko sitesinden Brian Dean’ın ortaya çıkartmış olduğu bir istatistiksel grafikte 50 karakterli bir url bağlantısı, 60-70-80 karakterli bir url bağlantısından daha iyi sıralama yakalayabilmektedir.

Url bağlantılarında dikkat edilmesi gereken diğer konu ise yıl kavramının kaldırılması. Site başlıklarında yıl güncellemeleri yapılması mantıklı olacaktır fakat url’lerde yıl kavramının olmaması Google tarafından ‘’halâ geçerli bir sayfa’’ olduğunuzun düşünülmesini sağlar.

Site Haritası

Site haritası adından anlaşılacağı üzere sitenin haritasını gösterir. Kullanıcılar sitenize girdiğinde sayfalarınızın bir navigasyonunu görerek hızlıca istedikleri sayfaya erişim sağlayabilirler. Site haritası web sitenizin hiyerarşisini göstermenin yanında arama motorlarına da tarama açısından yardımcı olur. Google’ın site içeriğiniz hakkında bilgi sahibi olmasını sağlar. Çünkü Googlebotlar veya örümcekler gibi gezginler sitenizin akıllı taramasını yapabilmek için site haritanıza muhakkak göz gezdirirler. Sitenizdeki sayfalar doğru şekilde konumlandırılmışsa sitenizin büyük bir kısmını Google’ın görmesini sağlar. Ne hakkında bir site olduğunuzu, nasıl içerikler yayınladığınızı daha iyi öğrenmiş olur. Google sizi öğrenirse, kullanıcıların da öğrenmesini sağlar.

Site Haritası Oluşturma

Site haritası oluşturduğunuzda arama motorlarına, arama sonuçlarında gösterilmesini tercih ettiğinizi URL’leri belirtmiş olursunuz. Aynı içeriğinize farklı URL’lerle erişilebiliyorsa aynı içeriğe yönlendiren tüm URL’leri kullanmak yerine tercih ettiğiniz özel URL’yi seçip site haritasına ekleyebilirsiniz. Site haritasına eklediğiniz URL’lerden sonra sitenizin mimarisine ve boyutuna bağlı olarak site haritası oluşturmak için aşağıdaki yöntemlerden birini seçebilirsiniz.

-İçerik Yönetim Sisteminin web siteniz için otomatik bir site haritası oluşturmasını sağlayabilirsiniz.

-Birkaç düzineden az URL içeren site haritaları için manuel olarak site haritası oluşturabilirsiniz.

-Birkaç düzineden fazla URL içeren site haritaları için otomatik olarak site haritası oluşturabilirsiniz.

Site Haritası Biçimleri

-XML

-RSS, mRSS ve Atom 1.0

-Text.

Google Site Haritası Yönergeleri

-Tutarlı, tam URL’ler kullanılmalıdır.

-Site haritasının kök dizinde yayınlanması iyi olacaktır.

-Site haritanıza URL’lerden gelen oturum kimliklerini eklemeyin.

-Google’a bir URL’nin alternatif dil sürümleri hakkında bilgilendirmeler verebilirsiniz.

-Büyük site haritalarını daha küçük site haritalarına ayırmalısınız.

-Site haritalarınızda yalnızca standart URL’leri listeleyin.

-Bir sayfanın mobil ve masaüstü sürümleri için farklı URL’leriniz varsa bir site haritasında yalnızca tek bir sürüme işaret etmelisiniz.

-Video, resim ve haber gibi ek medya türlerine işaret etmek için site haritası uzantılarını kullanabilirsiniz.

-Site haritası dosyanızın UTF-8 olarak kodlanması gerekmektedir.

(Google/Arama Merkesi-İleri Seviye SEO)

SSL Sertifikası

Google’da üst sıralarda yer alan sitelerin çok büyük bir kısmında SSL sertifikası bulunur. Bunun anlamı http yerine https ile görünüyor olmak ve ‘’Güvenli değil’’ yazısının ortadan kalkmasıdır. Bu şekilde hem kullanıcılar tarafından şüpheyle karşılanan bir site olmaktan kurtulur hem de sıralamalarda üste çıkmaya bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

Site Açılma Hızı

Site açılma hızı, Google’ın web sitelerini sıralarken baktığı en önemli faktörlerden biridir. Google tarafından yapılan bir açıklamaya göre siteler 1 saniyeden bile daha kısa sürede açılmalı. Yavaş açılan siteler sıralamalarda geriye düşmektedir. Sitelerin yavaş açılması kullanıcıların beklemek istemeyecekleri bir faktör olduğu için siteden ayrılmalarına sebep olur. Bu da web sitenin hemen çıkma oranını yükseltecektir. Hemen çıkma oranı ile ilgili daha detaylı bilgi için blog yazımızı okuyabilirsiniz.

Site açılma hızınızı test edebileceğiniz farklı yerler vardır:

1- Google PageSpeed Insights

Google tarafından geliştirilen site hızı ölçme aracıdır. Web sitenizin url linkini buraya yükledikten sonra Page Speed 0-100 arasında bir değer ile açılma hızını ölçer. Ayrıca masaüstü cihazlarda ve mobil cihazlarda farklı açılma hızları olabildiği için iki şekilde de hız oranınızı görmenizi sağlar. Ek olarak site hızınızın artması için yapabileceğiniz birtakım yöntemleri de öneri olarak karşınıza çıkartır. Aşağıda yer alan görsellerde yavaş açılan bir sitenin örneğini ele aldık:

Mobil cihazlarda site açılma hızı

Mobil cihazlarda site açılma hızı için 44 puan alan bir web sitesinin daha hızlı açılmasını sağlamak amacıyla verilen bazı öneriler; Resimleri yeni nesil biçimlerde yayınlayın, oluşturmayı engelleyen kaynakları ortadan kaldırın vb. şeklindedir. Bunların çoğu teknik SEO ile ilgilidir. Fakat resimlerle ilgili olan faktör için konuşmak gerekirse sitede kullanılan resimlerin 100 KB’dan fazla olmaması sağlanabilir. Bu sayede resimlerin yüklenmesinin yavaşlığa sebep verdiği sitenin açılma hızı artacaktır. Genelde site görüntüsü ve tasarımı açısından yüksek çözünürlüklü görseller tercih edilmekte fakat siteniz yavaş açılıyorsa kullanıcıların çoğu tasarımı görmeden gidecektir. Yüksek çözünürlüklü görselleri örneğin 500 KB’lık bir görseli sıkıştırarak 100 KB’a kadar indirebilme halinde site açılma hızı artacaktır.

Aynı site masaüstü cihazlarda yapılan bir ölçümde 70 puan almıştır. 80’e kadar iyi bir puan olarak nitelendirilebilir. 70, ortalama bir site açılma hızıdır. Biraz daha artırılması sıralama ve kullanıcı deneyimi açısından daha iyi olacaktır. Bunun için de Page Speed’in önerileri bulunuyor. Aşağıdaki görselde önerileri görebilirsiniz.

Masaüstü cihazlarda sayfa açılma hızı  Masaüstü site açılma hızı

masaüstü cihazlarda site açılma hızı

2- Google Test My Site

Page Speed gibi hem masaüstü hem mobil cihazlara ayrı ayrı bakmamakla birlikte mobil sitelerin hızını test edebiliyor. Page Speed’ten farklı olarak da sitenin yavaş olması yüzünden kaybedilen kullanıcı trafiğini Google Test My Site tahmini bir oranla gösterebiliyor.

Örnek olarak yavaş olan bir sitenin testini yaptık ve Test My Site’nin önerdiği bazı konuları aşağıdaki görsellere ekledik:

google test my site Google site açılma hızı testi site açılma hızı testi

3- Google Analytics Site Hızı Verileri

Sitenizin Google Analytics hesabında Site Hızı raporlarını görebilmek için ‘’Görünüm’’’e gidin sonrasında ‘’Raporlar’’’ı açın. ‘’Davranış’’ sekmesinden sonra gelen “Site Hızı” butonuna tıklayarak, kullanıcıların içeriklerinizi görme ve etkileşime geçme süresini görebilirsiniz.

Kaynak: Google Analytics ‘’Yardım’’ kısmından erişilen bilgilere göre;

Site Hızı raporları gecikmenin üç boyutunu ölçmektedir:

Sitenizdeki sayfa görüntülemelerin bir örneklemi için sayfa yükleme süresi. Sayfalarınızın ne kadar hızlı yüklendiğini çeşitli açılardan görmek için, verileri farklı niteliklere göre görüntüleyebilirsiniz (ör. farklı tarayıcılarda, farklı ülkelerde). Veriler Sayfa Zamanlamaları raporunda görüntülenir.

İzlemek istediğiniz farklı her bir isabetin, etkinliğin veya kullanıcı etkileşiminin yürütme hızı veya yükleme süresi (ör. resimlerin ne kadar hızlı yüklendiği, düğme tıklama sayısına yanıt süresi). Veriler Kullanıcı Zamanlamaları raporunda görüntülenir.

Tarayıcının belgeyi ne kadar hızlı ayrıştırıp kullanıcı etkileşimi için kullanılabilir hale getirdiği. Bu verileri görmek için ek yapılandırma gerekli değildir. Veriler DOM Zamanlamaları alt sekmelerinde, Sayfa Zamanlamaları raporunda görüntülenir.

4- Google’a ait olmayan bazı site hızı test araçları

Google’ın alt araçlarından değillerdir. Fakat site hızı ölçümlerinde yine sıklıkla kullanılan sitelerden oluşmaktadır. On altı adet farklı siteyi aşağıda maddeler halinde paylaştık:

– GTmetrix

– Web Page Test

– Pingdom Website Speed Test

– YSlow

– KeyCDN Website Speed Test

– Dotcom-Monitor

– Dareboost

– Geek Flare

– New Relic

– LoadImpact

– Web Page Analyzer

– Monitis

– GiftOfSpeed

– Uptrends

– BatchSpeed

Mobil Uyumluluk

Web sitelerin mobil uyumlu olması Google’ın sıralama faktörlerine bakarken dikkat ettiği ve önem verdiği özelliklerden biridir. Mobil uyumlu sitelerin, kullanıcı deneyimi açısından önemine aşağıda mobil uyumlu olmayan bir siteye telefondan giriş yapılması halinde nasıl görüneceğine yer verilmiştir.

mobil uyumlu olmayan site

Sayfa Etiketleri

yazılacak.

SİTE DIŞI SEO

yazılacak

Sayfa Dışı Linkleme

Sayfa dışı linkleme kavramını yazımız boyunca Backlink olarak tasvir edeceğiz. Backlink ile ilgili daha önce bahsettiğimiz ‘’Link Oluşturma Nedir?’’ başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

SEO açısından bakıldığından backlinkler, soyut billboard reklamlarıdır. Backlinkler diğer web sitelerinde sizin web sitenizin görünmesi ve tıklanabilir bağlantısının olması durumudur. Genellikle anasayfa için linkleme yapılır. Çünkü anasayfanıza backlink üzerinden gelen bir ziyaretçi, dikkatini çektiğiniz takdirde sonrasında sayfa içi linklemelere de ulaşabilir. Bu da devamlı olarak sayfa akışı ve süreklilik sağlar. Tüm sitenin genel sıralamasını etkilemek için güzel bir yoldur. Backlink çeşitlerine daha öncesinde ‘’Backlink Nedir?’’ başlıklı blog yazımızda değinmiştik. Bu yüzden backlink çeşitlerine giriş yapmayacağız.

SEO Araçları

Google Web Sitelerin Sıralanma Süresi

Google Analytics Kurulumu

Google Search Console Kurulumu