2023 Yılında SEO İpuçları

2023 Yılında SEO, geçmiş yıllara göre daha fazla özen gerektirecek bir alana dönüşmeye başladı. Fakat göz  korkutacak bir kısım yok. Sadece günümüzde internette yer alan bilgi kirliliğinden SEO araştırması yaparken uzak durmak gerekiyor. Google’ın SEO hakkında bilgilendirici birçok yazısı var ve biz de yazılarımızı hazırlarken çoğunlukla Google’dan yararlanıyoruz. İnternetteki bazı içerikler bu yazıların neredeyse tam tersi şekilde bilgilendirmeye çalışıyor. SEO konusunda efsaneleşmiş ve pek de gerçeklik payı olmayan birkaç faktörü ele alalım;

– En iyi içerik uzun olan mıdır?

Bu konu birtakım SEO’cuların diline pelesenk edilmiş durumda. Fakat uzun içerik her zaman, her konu için gerekli olmayabilir. Vikipedi tarzında bir siteniz yoksa her konuyu uzun uzun anlatmanıza da gerek yoktur. Aslına bakarsanız kısa içeriklerle de gayet iyi sıralama yapmış olan birçok farklı alanlarda farklı site örnekleri verilebilir. Bu da tamamen kısa içerik yazılmalı demek değildir. Tek önemli konu odak noktasıdır. Odağınızın ve kullanıcılar ile kuracağınız içerik kontağının amacı belli olmalıdır.

– LSI anahtar kelimeler

Yine bir efsaneye göre Google’ın web sayfalarını dizine eklemek için LSI adlı bir teknoloji  kullandığı ve içeriklerde LSI anahtar kelimelerine yer verilmesi SERP’lerde üst sıralarda yer almanızı sağlar. Aslında bu yanlış bilinen bir ifadedir. LSI anahtar kelimeleri kullanmaya çok da önem göstermemek gerekebilir. Çünkü Google’dan John Mueller, LSI kelimelerin büyük önem taşımadığını belirten bir tweet atmıştı.

LSI Keywords

– Tam eşlemeli bir alan kullanımı

Tam eşleme, reklamınızın yalnızca bir kullanıcı anahtar kelimenizi ya da anahtar kelimenizin yakın varyantlarını aradığında gösterilmesine olanak tanıyan bir anahtar kelime ayarıdır. Örneğin ‘kadınlar için ayakkabı’, ‘kadın ayakkabısı’ veya ‘kadn aykkabisi’ gibi yanlış yazımlardaki varyantlar da aynı anlama geldiği için tam eşleme kullanılması gerektiği öneriliyor. Ama bu öneri 1999 yılında kaldı, markalı ve akılda kalıcı alanlar daha iyidir.

– Mobil indeksleme:

Mobil cihazların kullanımı, masaüstü cihazlara göre çok daha yaygın olduğu için Google, sitelerin mobil uyumlu olmasına önem vermektedir. İlk sıralarda olan siteler de mobil uyumludur. Google’ın önerisine göre masaüstü ve mobil sürümleri aynı web içeriğine sahip olmalı. Yani metin, resim, video, bağlantı, başlık, açıklama etiketleri, robotx meta etiketleri ve yapılandırılmış veriler gibi faktörlerin aynı olması sıralamalarınızı kaybetmemenizi sağlar.

– Arama amacı

Kullanıcıların tam olarak bir aramayı hangi amaçla yaptığını bilmeniz gerekir. Kullanıcının arama yapma amacı bir ürün veya hizmet satın almak mı yoksa bir konu hakkında bilgi edinmek mi? Bunu öğrendiğiniz zaman kullanmak istediğiniz anahtar kelimenizi şekillendirmek de kolay olacaktır. Örneğin ‘istanbul en iyi evler’ araması bilgi edinmek içindir. Direkt olarak ev fiyatlarına ulaşmak isteseydi ‘istanbul en iyi satılık evler’ şeklinde aratabilirdi. Emlak siteniz olduğunu varsayarsak ‘istanbul en iyi evler’ anahtar kelimelerini satmış olduğunuz evlerin kısa tanıtımlarını ve özelliklerini içeren blog yazısıyla kullanabilirsiniz. Bu sayede hem kullanıcıya bilgi vermiş olursunuz hem de sitenizin kenarında, köşesinde satış odaklı ve bahsettiğiniz evler ile ilgili sayfalara ulaştıracak iç linkler eklediğinizde ziyaretçiyi müşteriye dönüştürme ihtimaliniz artar.

– İlgi çekici başlık etiketleri

Google, arama sonuçlarında web sayfası başlıklarını nasıl oluşturduğuna ilişkin değişiklikleri geçtiğimiz yıllarda duyurdu. Arama sonuçlarında insanların sitenizi tıklamasını istiyorsanız, 2023’te ilgi çekici başlık etiketleri yazmanız yine önemli bir faktör. Hatta belki de içeriğiniz çok da önemli konulara değinmese bile sansasyonel bir başlık kullanmanız içeriğin tabiri caize havalı gözükmesini sağlayabilir.

Google search console

– Trafiği azalan içerikleri yenilemek

Web sitenize eklediğiniz içerikler o yıl içerisinde yüksek trafik alsa bile bir sonraki yıl aynı trafiği almayabilir. Bu aslında sık sık milyonlarca sitenin başına gelen bir olaydır. Buna önlem olarak sıralamaların ve çekilen trafik oranının düşmeye başladığı içerikleri tespit edebilir ve yenileyerek, geliştirerek tekrar yayınlayabilirsiniz. Gerilemeye başlayan içerikleri tespit etmek için ise Google Search Console kullanılabilir. Arama Konsolu’nda zayıf ve güçlü içeriklerinizi tarihsel olarak şu şekilde inceleyebilirsiniz;
-Arama sonuçları raporuna gidin.
-Tarih filtresine tıklayın ve Karşılaştırma Modu’nu seçin.
-‘Son 6 ayı önceki dönemle karşılaştır’ seçeneğini seçin ve Uygula’ya basın.
-Tablodaki ‘Sayfalar’ sekmesine tıklayın.
-Sonuçları ‘Tıklama Farkı”na göre düşükten yükseğe sıralayın.

Bu sonuçlar sizi trafiği diğerlerine göre düşük olan içeriklere yönlendirecektir.

– Değerli içerikleri daha da güçlendirmek

Bir önceki maddede zayıflamış içerik tespiti yaparken düşükten yükseğe şeklinde filtreleme yapılmıştı. Tam tersi şekilde filtreleme yapıldığında değerli içeriklerinizi yani trafiği yüksek olan içeriklerinizi görebilirsiniz. Trafiği yüksek içeriklerinizi dahili bağlantılarla, backlinklerle, reklamlarla ve sosyal medya hesaplarınızda içeriğinize yönlendirilen paylaşımlarla değerli içeriğinizi daha da otorite sahibi yapabilirsiniz.

– Kullanıcı deneyimleri

Sadece 2023 yılında değil SEO ortaya çıktığından beri kullanıcı deneyiminin olumlu etkilenmesi en önemli seçeneklerden biridir. Bu bölümde de mobil uyumluluk, yazı stili, yazı boyutu, sayfa açılma hızı, SSL sertifikası, bir anda araya giren reklamların olmaması gibi temel düzeyde bazı SEO faktörleri yer alır. Bunları analiz etmek ve gerekenleri uygulamak her şekilde olumlu bir deneyim oluşturur.

Yoast SEO

– Kaynak eklemeyi unutmayın

Kimse her konuda her şeyi bilemez. Bu sebeple kaliteli bir içerik oluşturmak için sadece sizin bilgileriniz yeterli olmayabilir. Farklı ve daha ileri seviye bilgiler içeren kaynaklar, uzman alıntıları vs. ekleyerek içeriğinizi zenginleştirebilirsiniz. Kaynaklar ile E‑A-T’yi iyileştirebilirsiniz. Bu uzmanlık, otorite ve güven anlamına gelir. Google temsilcileri bunun doğrudan bir sıralama faktörü olmadığını fakat içeriğin E-A-T ile eşleşip eşleşmediğini anlamak için vekil olarak çeşitli sinyaller kullandıklarını belirtiyorlar.

– Yoast’ta yeşil ve kırmızı

Özellikle WordPress tabanlı web sitelerde Yoast uzantısı eklendiğinde içerikleriniz ile ilgili bazı uyarılar veya olumlu yönler görürsünüz. Bunlar kırmızı ve yeşil renklerde gözükür. Tahmin edersiniz ki kırmızı olanlar SEO konusunda içerikte geliştirilmesi gereken yönler olduğu ile ilgili uyarılardır. Bunları tabi ki dikkate almak gerekir. Ancak tüm kırmızı renkte olan uyarıları yeşile çevirmekle uğraşmak için zaman harcamanıza gerek yok. Bazı durumlarda kırmızı kalsa da problem olmayacaktır.

– Backlinkleri sona ermiş sayfaları düzenleyin

Ölü sayfalara verilen geri bağlantılar etkin bir şekilde boşa harcanır. Artık mevcut olmadığı için sayfa sıralamasına yardımcı olmazlar ve muhtemelen diğer sayfaların sıralamasına da pek yardımcı olmuyorlar. Bu nedenle, geri bağlantıları olan ölü sayfaları kontrol etmek ve periyodik olarak düzeltmek mantıklıdır. Ölü sayfayı mantıklı bir yere yönlendirdiğinizden emin olun. Aksi takdirde, Google yönlendirmeyi yumuşak bir 404 olarak görebilir ve bağlantıları saymaz.

– İçerik denetimi

İçerik yükleme sıklığınıza bağlı olarak 3-6 ayda bir defa gibi bir süre belirleyerek içeriklerinizi yıl içinde ara ara denetlemelisiniz. Bu sayede güncellenmesi, değiştirilmesi, geliştirilmesi gereken yönleri görür ve buna uygun hareket edersiniz. İçerik denetimini yıllık site ve SEO planlarınıza ekleyin.

– Rakip analizi

İçeriklerinizi, anahtar kelimelerinizi, organik trafiğinizi, reklamlarınızı, sayfa içi SEO çalışmalarınızı rakiplerinizle kıyaslayın. Rakip sitelerin aldığı backlinkleri inceleyin. Özellikle kulvarda sizin önünüzde olduğu belli olan rakipleri incelemek sizi daha da ileriye götürür. Sizden daha küçük çapta rakipleri incelemek size bir şey kazandıramayabilir. Kullanıcılar neden büyük rakibinizi ziyaret etmeyi seviyor, neden onun içerikleri dikkat çekiyor, neden ondan alışveriş yapıyorlar gibi soruların cevabını bulduğunuzda kendiniz için de kullanabileceğiniz, ilham alabileceğiniz konular ortaya çıkar.

Google Güncellemeleri 2023’te SEO’yu nasıl etkiler?

Google her sene birçok hatta binlerce algoritma güncellemesi yaparak sistemini devamlı olarak güncellemekte. Ancak bu güncellemelerin tamamı site performansınızı organik trafiğinizi ve sıralamalarınızı büyük ölçüde etkilememekte. Yalnızca yılda en az bir defa web sitelerinin SERP’lerde nasıl sıralanmış olduğuyla ve görüntülenmeleriyle ilgili önemli değişiklikleri etkileyebilen fark edilebilir temel bir güncellemeyi ele alır. Arama sorgularına en iyi ve en doğru sonuçları sunmak için geçtiğimiz yıllarda da bu temel güncellemelerden birkaç tanesi kullanıma sunuldu. Bu temel güncellemelere diğerlerinden daha önemli olduğu için çekirdek güncellemeler de denilmekte. Bunlar arama sonuçlarının kalitesini, alaka düzeyini ve genel kullanıcı deneyimini iyileştirmek üzerine oldu. Nihayetinde bakıldığı zaman Google’ın web siteleri sıralarken dikkate aldığı ortalama 200’den fazla faktör bulunuyor.

Google’da yapılan algoritma güncellemeleri geçtiğimiz yıllarda birçok web sitesinin sıralamalarında ve doğru orantılı olarak trafiklerinde de düşüşe sebep oldu. Bunlar genelde sorunları tespit etmede yavaş olan veya paniğe kapılarak yanlış taktikler uygulayabilen web siteleri oldu. Yanlış taktikler kısmında aslında bilmeden de olsa siyah şapka SEO olarak adlandırdığımız çalışmalar uygulanmış olabilir. Bunlar dışında sıralamaları yükselen veya düşen sıralamalarını tekrar kazanan siteler de oldu. Bu sitelerde de fark edilen durum ise SEO çalışmalarında Google algoritma güncellemelerini stratejik olarak kalibre etmeleridir. Bu sayede doğruluğu bilinen bir ölçüm standardını kullanarak diğer test ve ölçüm araçlarının doğruluğunu test edip, sapmalarının veya sorunlarının belirlenmesi ve doküman haline getirilmesi ile ilgilendiler.

Çekirdek güncellemelerin bazılarını ele alalım;

Bu Sonuç Hakkında Özelliği

Bu özellik, kullanıcıların bir arama yaptıktan sonra arama sonuç sayfasındaki yani SERP’lerdeki web siteleri ile ilgili daha fazla ve daha yararlı bilgiler bulmasına yardımcı olmak için sunulmuştur. Amaç başka bir arama daha yapmak zorunda kalınmamasıdır.

Web siteler ile ilgili daha yararlı bilgilere erişim için arama sonucunun yanında bulunan üç noktaya tıklayarak o menüden ulaşım sağlanabiliyor.

Google, siteler dizine ilk eklendiği zaman güvenli bir bağlantı olup olmadığı gibi verileri Vikipedi’den alır. Vikipedi’de yoksa hizmetlerinden birinden bilgi toplar.

Şu anda bu özellik ‘’BETA’’ etiketine sahiptir. Yani hâlâ kullanıcı testindedir.

Google Passage Sıralaması

Google Passage İndex

İçerik oluştururken bilinmesi gereken önemli bir sıralama faktörüdür Pasaj index. Çok spesifik aramaların çoğunun kullanıcının aradığı ile tamamen eşleşmesi zor olabiliyor. Çünkü bazen sorguyu yanıtlayan tek bir cümle web sayfasının derinliklerinde bulunabiliyor. Bunun için artık sadece web sayfaları değil, sayfalardan tek tek bölümler de indexlenebilecek. Yeni pasaj indexleme ile belirli bir pasajın belirli bir sorgu için o konudaki daha geniş bir sayfadan daha alakalı olduğunu öğrenebilir. Her pasaj sayfanın geri kalanından bağımsız olarak sıralanır.

Google’a göre, geçiş sıralaması, dünya çapında tam olarak uygulandığında tüm dillerdeki arama sorgularının yüzde 7’sini etkileyecek.

Öne Çıkan Snippet Drop

Şubat ayında Öne Çıkan Snippet’lerde masaüstü cihazlarda %25 ve mobilde %17’lik bir düşüş görüldü. Öne çıkan snippet kayıplarından en çok etkilenen sektörler;
– Sağlık %68’lik düşüş

– Finans %60’lık düşüş

– Hobiler ve eğlence %42’lik düşüş

– Eğitim %39’luk düşüş

Bu güncellemede daha kısa, daha rekabetçi anahtar kelimeleri ve belirli sektördeki kategorileri etkiledi. Dr. Peter Meyers’e göre bu, SERP özelliklerine sahip yaygın bir kalıptır. Google bir eşiğe ulaştığında, arama sonuçlarının kalitesini düşürmemek için Öne Çıkan Snippet’lerin hacmini düşürür.

Öne Çıkan Snippet Kurtarma

Şubat ayında öne çıkan snippet kayıplarından yaklaşık üç hafta sonra, tüm sorgu uzunlukları ve baz sektörlerdeki düşüşler eski haline yani normale döndü. Google’ın kıdemli web yöneticisi trendleri analisti John Mueller, öne çıkan snippet’lerdeki düşüş ve yükselmelerin coğrafyalar veya diller arasında sürekli olarak yapılan ince ayarlar sebebiyle olduğunu açıkladı. Bu çekirdek güncellemelerden biri olmasa bile üç haftalık süreçte yaşanabilecek organik trafikteki düşüş gibi faktörlerle aslında anlıyoruz ki Öne Çıkan Snippet’leri optimize etmek 2023’te dikkat edilmesi gereken bir bileşendir.

Mobil Öncelikli Dizin Oluşturma Güncellemesi

2016 yılında Google mobil öncelikli dizin oluşturma girişimini tanıtmıştı. Sıralamalar ve dizine eklemeler amacıyla web sitelerdeki masaüstü görüntünün mobil sürüme de uyarlanması gerektiğinden bahsetmişti. 2021 yılında tüm siteleri artık resmi olarak mobil öncelikli indexlemeye taşıyacağını duyurdu. Yani %100 mobil öncelikli indeksleme sunumu ile işletmelerin web sitelerindeki mobil uyumluluğuna ekstra özen göstermeleri gerekmekte. Mobil uyumluluk, Google’ın sayfa ve kullanıcı deneyimi ölçümlemesinde güncellemelere dahil edildiği için Googlebot’un içeriğinizi inceleyebilmesini sağlar.

Google Ürün İncelemeleri Güncellemesi

Google ürün incelemeleri güncellemesi, arama sonuçlarında kabataslak incelemelere kıyasla derinlemesine ürün incelemelerini ödüllendirmek için tasarlanmıştır. Bu bir Google temel güncellemesi değil, sıralama sinyalinde bir güncellemedir. Google’a göre iyi incelemeler, ürün performansı hakkında veriler, ürünün önceki modellerle veya rakiplerin ürünleriyle karşılaştırmalı analizi veya satın alırken göz önünde bulundurulması gereken en önemli noktalar dahil olmak üzere uzman görüşü sağlayan incelemelerdir.

Güncellemeden etkilenen sitelerin çoğu ağır düşüşler veya dalgalanmalar yaşadı. Hızlı bir şekilde pozisyon almak ve yeniden konum elde etmek için işletmelerin, çevrimiçi ürün incelemeleri elde etmek için en iyi uygulamaları ve Google’ın incelemeleri kolayca taramasına yardımcı olmak için yüksek kaliteli şema verileri oluşturması gerekecek. Ek olarak, şimdilik yalnızca İngilizce incelemeler için geçerlidir.

Google MUM

Google MUM

Google, farklı kaynaklardan gelen bağlamsal bilgileri anlamak ve karmaşık arama sorgularına kapsamlı yanıtlar sunmak için yapay zeka destekli bir algoritmadan yararlanır. Google Çoklu Görev Birleşik Modeli (MUM) , kullanıcı sorgularını yanıtlamak ve ilgili yararlı bilgiler elde etmek için birden çok arama gerçekleştirme ihtiyacını ortadan kaldırmak amacıyla geliştirilmiş bir doğal dil modelidir. Yani bilgi edinmek amacıyla bir anahtar kelimeyi arattığınızda karşınıza o kelime ile ilgili en detaylı bilgilerin sunulmuş olduğu siteler ilk sıralarda çıkacaktır. Bu sebeple 2023 SEO stratejisinde anahtar kelimelerinizin uzun kuyruklu olmasına, soru cümlesi içeren şekillerde olmasına ve veriye dayalı içerikler yayınlamaya özen göstermelisiniz.

Google Spam Güncellemeleri

Google Spam Güncellemeleri 2021 Haziran ve Temmuz aylarında çekirdek güncelleme olarak kullanılmaya başlamıştır. Amaç, arama sorgularının kalitesini iyileştirmektir. Bu iki parçalı Google spam güncellemesi, arama sıralamalarında farklılık gösterdi, ancak önceki temel güncellemeler gibi büyük bir farklılık göstermedi.

Google’ın genel arama irtibat sorumlusu Danny Sullivan’a göre, Google spam güncellemesi, web sayfası ve görsel sonuçlarını kapsayan küresel bir güncellemedir. Bu, yerel SEO sonuçlarını etkilemediği anlamına gelir.

Google Sayfa Deneyimi Güncellemesi

Google Sayfa Deneyimi Güncellemesi bir web sayfasındaki durumu belirlemek için sıralama faktörüne etki edecek düzenlemelere yöneliktir. Google önemli web verileri güncellemesini yani içerikler, sayfa hızı, mobil uyumluluk HTTPS, araya giren reklamlar gibi kullanıcı deneyimini olumlu etkilemeye çalışan sıralama faktörleridir. Google temel web vitals güncellemeleri sıralama faktörü olarak yeni bir etmeni, güvenli tarama sistemini öne çıkartmaya başladı. 2023 yılında sitelerin güvenli taramaya sahip web siteniz olması sıralamalarda işinize yarayabilir.

Bağlantı Spam Güncellemesi

Bir önceki spam güncellemesine ek olarak temmuz sonlarında Google, “bağlantı spam’lerini birden çok dilde daha geniş bir şekilde tanımlamaya ve geçersiz kılmaya” odaklanan başka bir bağlantı spam güncellemesi yayınladı.

Bu, Google’ın spam olarak kabul ettiği tüm bağlantıların yok sayılacağı anlamına gelir. Yani 2023’te olası Google bağlantı cezasından korunmak ve spam içerikleri sebebiyle yok sayılmaktan kurtulmak için içeriklerinizi hatta backlinklerinizi kontrol edin.

Sayfa Başlığı Yenilemesi

Ağustos ayının ortalarında Google, herhangi bir sorguyla eşleşen başlıkları sunmak için yeni bir başlık etiketleri oluşturma yöntemini tanıttı. Yeniden yazılan başlık etiketleri, arama sıralamalarını etkilemeyebilir ama tıklama oranında dalgalanmalara neden olabilir. Google’ın başlık etiketlerinizi değiştirmesini önlemek için tüm web sayfalarınızın bir başlık etiketine sahip olmasına ve bu başlık etiketlerinizi kısa tutmaya, anahtar kelime doldurmaya dikkat etmeniz gerekir.

Google’dan Danny Sullivan, “Özellikle, insanların bir web sayfasına ulaştıklarında görsel olarak görebilecekleri metinleri kullanıyoruz” dedi.

Spam Güncellemeleri

Kasım ayında Google, yılda birkaç kez yaptığı gibi, Şükran Günü ve Black Friday‘dan bir hafta önce başka bir Google çekirdek güncellemesi başlattı. Google Spam Güncellemelerini daha detaylı ele aldı ve genel olarak içerik spamlarına yöneldi. Yani Google’ın yönergelerine aykırı olan bazı siyah şapka SEO gibi faktörler veya yasaklı kelimelerin kullanıldığı içerikler spam olarak algılanmaya başlandı. D. Sullivan’a göre bu güncellemeler Google’ın içerik kalitesini nasıl değerlendireceği ile ilgili düzenlemelerdir. Bu güncellemeler sonucunda sıralamalarda büyük dalgalanmalar oldu. Bu dalgalanmalar masaüstü cihazlarda SERP’lerde %12 ve mobil SERP’lerde %23’e varan şekilde gerçekleşti.

Yerel Arama Güncellemesi

Google geçtiğimiz yıllarda kasım ve aralık ayları arasında yerel arama sonuçları oluştururken dikkate aldığı birçok faktörü yeniden dengeleyerek yerel arama sıralaması güncellemesi yaptı. Yerel arama güncellemesi gerçekleştikten sonra daha öncelerde yerel pazara hakim olan, anahtar kelime açısından zengin adlara sahip işletmeler, sıralamada diğer güncellemelerde olduğu gibi dalgalanmalar yaşayarak büyük bir düşüş gördü. Yerel markalar, 2023’te herhangi bir Google yerel algoritma güncellemesine hazırlanmak için yerel arama optimizasyonuna yönelik genel kılavuzu incelemeli ve buna bağlı hareket etmelidir.

Ürün İncelemeleri Güncellemeleri

Google Ürün İnceleme Güncellemesi

Nisan ayındaki ilk güncellemenin ardından Google, tamamlanması üç hafta süren başka bir Google ürün incelemesi güncellemesi yayınladı. Bu güncellemeler sonucu olumsuz etkilenen web siteleri için Google, kurtarmaya yardımcı olmak için iki faktör sağladı.
1) Ürün incelemeleriniz için daha fazla multimedya (görseller, ses, bağlantılar) ekleyin.
2) Birden çok satıcıya bağlantılar ekleyin.

En Çok Okunan Haberler Yeniden Tasarım

En çok okunan haberler ile ilgili yeni tasarım, daha önemli konuların daha büyük kartlar, başlıklar ve resimler aldığı ızgara tabanlı bir organizasyon yapısını göstermektedir. Google’ın bu yeni tasarımı yapma amacı, kullanıcıların aramalarıyla ilgili birden fazla haber göründüğünde hangi sitenin arattıklarıyla en fazla alakalı olduğunu anlamalarını kolaylaştırmak olduğunu söyledi. 

Google, web sayfalarını sıralamak ve her bir arama sorgusu için hangilerinin en yararlı olduğunu belirlemek için bazıları doğrulanmış ve çoğu onaylanmamış çok çeşitli faktörler kullanır. Yaklaşık 200’den fazla faktöre bakarak web sitelerini sıralar. Her yıl binlerce algoritma güncellemesi yayınlansa da, bunlardan yalnızca birkaçı yukarıda bahsettiğimiz gibi çekirdek güncellemeler olduğu için SEO çalışmaları üzerinde önemli bir etkiye sahip olacaktır. Bu yüzden güncellemelerin (özellikle temel güncellemelerin) 2023’te de SEO konusunda size yol gösterecek faktörler olduğunu söyleyebiliriz.

Kaynaklar

https://ahrefs.com/blog/seo-tips
https://www.affde.com/tr/google-seo-tips-for-2022.html
https://thriveagency.com/news/the-google-updates-of-2021-and-how-they-impact-search-in-2022/
https://www.youtube.com/watch?v=X_o5LYlI5G4
https://developers.google.com/search/blog/2021/04/product-reviews-update?hl=tr

 

TEPE SEO Firması