fbpx

Affiliate Marketing Türleri

Affiliate marketing alanında farklı türlerde web siteleri mevcuttur;

-Ödül Siteleri: Bu siteler reklam yaptıktan sonra üyelerini reklam verenden kazandığı komisyon payını kullanarak ödüllendirir ve satışlarını artırır. Rekabetçi bir teklif sunulursa, ödül siteleri önemli miktarda satış hacmi oluşturabilir.

satış ortaklığı türleri

-Kupon ve Fırsat Siteleri: Bu siteler, kullanıcılarına satın alma işlemleri için bir indirim kodu sunarak satış oluşturur. Özellikle kısa vadeli promosyonlar için ziyaretçileri müşteriye dönüştürmekte kullanılan bir yöntemdir.

-İçerik siteleri ve Bloglar: Bu web siteleri, belirli bir konu üzerinde uzmanlaşır ve benzersiz içeriğe sahiptir. Web site sahibi ile reklam veren arasında alaka düzeyi yüksek içerikler varsa paylaşılan reklamlar ile web siteyi takip eden kullanıcılara güven sunulmuş olur. Örneğin ev dekorasyon ürünleri ile ilgili bilgilerini ve yorumlarını paylaşan bir blog sayfası, tablo ve duvar saati gibi ürünler satan bir firma ile anlaşır ve tanıtımlarını yaparsa, o web sitesinin içeriklerini merakla takip eden, dekorasyon konusuna ilgili kitleler paylaşılan tablo ve duvar saati reklamlarını da ilgiyle inceleyebilmektedir. Bu sayede doğru ve yeni bir hedef kitleye ulaşım sağlanır, dönüşüm oranı yüksek olur.

-E-posta: E-posta ortaklığı, bir marka adına dönüşüm sağlamak için belirtilen e-postaları kendi (veya üçüncü taraf) veri tabanına gönderir. Satış hacmini ve geri dönüşleri artırmak için zaman kısıtlaması olan bir teklif gereklidir ve reklam öğesi düzenli olarak yenilenmeli ve devamlı gönderilerek can sıkıcı bir hal almamalıdır.

-Nakit Geri Ödeme: Reklam yapanlar müşterilerin ürün/hizmet satın aldıktan sonra tekrar gelmelerini sağlamak için ödül olarak biraz para, puan veya kupon sunar. Sundukları para, her satış için reklam verenlerden aldıkları komisyon ücretindendir. Bu indirimler yani geri ödeme şeklinde yapılan uygulamalar reklam yapan kişilerin kendi kârlarının bir kısmından vazgeçmeleri ile oluşur. Sonrasında geri ödemeler müşteriyi tekrar çekebilir veya beklenmeyen kitlelere ulaşım sağlanabilir ve vazgeçtiği miktar zaman içinde kendisine misliyle geri gelebilir.

-Karşılaştırma Web Siteleri: Bu siteler, genellikle belirli bir alanda çeşitli rakip sitelerden gelen teklifleri karşılaştırır ve bir algoritma kullanarak, müşteri tarafından aranan ürün veya hizmet için en ucuz teklifi ilk sıralara taşır. Bu sitelerin kullanıcıları genellikle fiyata çok duyarlıdır. Bu yüzden karşılaştırma web siteleri ile yapılan ortaklık anlaşmaları uygun fiyatlarla yapılan ürün/hizmetin tanıtımı ile ilk sıralara yer ayırtmayı ve büyük satış hacimlerine erişmeyi sağlayabilir. Bu sitelere örnek olarak trivago.com.tr, biletall.com.tr verilebilir.

Sosyal (Influencer) : Bir web sitesi yerine sosyal alanlarda (Instagram, Twitter, Youtuber vb.) yayıncılar, içerik üreticileri, influencer gibi büyük kitlelere erişebilen ve takipçileriyle arasında güven seviyesi yüksek olanlar reklam veren firmanın ürünlerini veya hizmetlerini tanıttığında da dönüşüm odaklı olması için kendilerine duyulan güven duygusundan yararlanırlar. Sadece güven duygusu değil aynı zamanda ”onun gibi olma” düşüncesine sahip kişilerce de tanıtımı yapılan ürünü/hizmeti gerçekten kullandığına ve olumlu deneyimlerini paylaştığına inandığında satın alma ihtimali yüksek olabilmektedir.