fbpx

Affiliate Marketing Tarihi

1989 yıllarında girişimci William J. Tobin, şirketi PC Flowers & Gifts aracılığıyla ürünlerini Prodigy ağında tanıtmak için ilk Affiliate Marketing sistemini kurmuştur. Her satış için Tobin’in şirketi, Prodigy ağına belli bir komisyon ödemiştir. W.J. Tobin bu programı ilk kuran kişi olduğu için birçok farklı ülkede patentini almıştır. Prodigy ağı ile yapılan bu satış ortaklığı sonucunda PC Flowers & Gifts şirketi 6 milyon dolar kazanmıştır. (https://www.affde.com/tr/affiliate-marketing-stats.html)

Sadece geçmişte değil, günümüzde de satış ortaklığı ile milyonlarca dolar kâr elde etmek mümkün olabilmektedir. 2000’lerin başından itibaren çevrimiçi reklamcılığın kutsal kâsesi olarak nitelendirilen bir pazarlama stratejisi olmuştur. (Chachra vd., 2015: 41)

Google Trends’in araştırmasına göre 2004 ve 2020 yılları arasında dünya çapında Affiliate Marketing kullanımına ait bir grafik;
(https://trends.google.com/)

Grafiği yorumlamak gerekirse son yıllarda bu alana olan ilginin artması, daha sık kullanılan bir pazarlama kanalına dönüşmesi ne kadar kârlı olabildiğini göstermektedir. Affiliate marketing sadece dijital alanda değil tüm pazarlama kavramları arasında da yatırım getirisi en fazla olan stratejilerden biridir. Örneğin Amerika’da her sene affiliate marketing harcamalarında %10,1’lik bir artış olmaktadır. (Enfroy, 2020) Araştırmalara göre affiliate marketing 2017 yılında, küresel olarak 12 milyar doları aşan bir değere sahipti. Yine 2017 yılında internet kullanıcıları satış ortaklığına ait bağlantıları 5 milyardan fazla tıkladı. Günümüzde internetin, sosyal medyanın, blogların ve affiliate marketing odaklı web sitelerin daha geniş kitlelere ulaşması ve satış ortaklığının en küçük işletmeden en büyük işletmeye kadar kullanılması ile bu sayısal değerler devamlı artmaktadır. 2021’de pandemi ile dijital dünyaya hızla akın eden firmalardan satış ortaklığını kullananların oranı dünya genelinde bakıldığında yaklaşık %81’lik bir dilimi oluşturmaktadır.