fbpx

Affiliate Marketing Stratejileri

Reklam ve tanıtım yaptırmak isteyen firmaların %81’i ve dijital ortamda kazancını reklam ve tanıtım yaparak kazanan içerik üreticilerinin %84’ü satış ortaklığından sık sık yararlanmaktadır. satış ortaklığı Bu kadar yüksek yüzdelere sahip bu iş modellerinin reklam ve tanıtım yapan içerik üreticileri açısından da belli başlı stratejileri olmaktadır. Bunlar;

– Sadece Bilinen Ürünleri Tavsiye Etmek: Reklam yapılan kişilerle yani potansiyel müşterilerle aradaki güveni oluşturmak affiliate marketing açısından önemlidir. Güveni kaybetmemek için daha önce kullanılmamış veya tanınan hedef kitle için uygun olmayan ürünlerin tanıtımını veya reklamını yapmamak gerekir.

-Birden Fazla Farklı Reklam Verenin Ürün veya Hizmetlerini Tanıtmak: Farklı firmalardan reklam almak alınan komisyonlara artı yönlü etki edebilir. Fakat dikkat edilmesi gereken nokta; rakip firmalardan sadece bir tanesi ile çalışmaktır. Çünkü bir gün sadece X firmayı önerip diğerlerinden daha iyi olduğunu savunurken başka bir gün rakip firma olan Y firmasını tavsiye etmek ve en iyisi olduğunu savunmak hedef kitlenin gözünde güvensizlik oluşturur.

-Gelen Trafik Kaynaklarını Takip Etmek: ”Reklam yapılan mecraya trafik nereden gelmektedir?” ve ”Hedef kitlenin demografik özellikleri nelerdir?” gibi sorulara yanıt bulunduğunda ürün/hizmet önerileri kişiye özel yapılabilir.

-Hitap edilen kitleyi beklentiler karşılandıktan sonra genişletmek sürekli aynı kişilere reklam ve tanıtım yapmanızı engeller. Tek bir trafik kaynağına güvenmemek gerekir. Yeni kişilere ulaşmak=yeni satış hacmi ve dolayısıyla ek komisyon demektir.

-Rakiplerin rekabet edemeyeceği içerikler, tanıtımlar oluşturarak hem reklam veren ile daha uzun süreli anlaşmalara imza atılabilir hem de başka firmalar tarafından da reklam verilmek istenen kişi olunabilir. Ayrıca daha önce görülmemiş ilginç içerikler potansiyel müşterilerin de dikkatini çekecektir.

– Bir SEO çalışması olan ”siteyi mobil uyumlu hale getirme” kısmını da reklam yaptığınız bir web siteniz varsa uygulamalısınız. Siteniz telefon ekranlarında rahat erişilebilir ve okunaklı yapıldığında hedef kitle için tanıtımları ve reklamları görmek kolay olacaktır.

-Reklam yaptığınız bağlı kuruluşun en çok talep gören ve satılan ürünlerinin tanıtımına ve reklamına ağırlık vermeniz kısa vadeli satışlarda mantıklı olacaktır. Çünkü o ürünler sizin hedef kitlenizde de talep edilebilme olasılığına sahip olabilir. Fakat uzun vadeli satış hacmi yakalamak için hedef kitlenizi tanıdıktan sonra onların ihtiyaç ve isteklerine uygun ürünleri tanıtmak gerekir. Bu sayede komisyonlarınızı çeşitlendirebilirsiniz.

-En önemlisi ise ortaklık yapılacak olan firmaya ücret talebinizi iletmenizdir. Aynı şekilde firmanın sizden beklentilerini de öğrenmek işinize yarayacaktır.