fbpx

Affiliate Marketing Fiyatlandırma Yöntemleri

Daha önce kısaca bahsedilen ücretlendirme terimlerinden daha detaylı bahsetmek gerekirse genelde üç çeşit fiyatlandırma yöntemi bulunmaktadır; PPS, PPL VE PPC. Çok daha küçük işletmeler bazen ürün karşılığı reklam şeklinde de anlaşma sağlayabilmektedir.

– Satış başına ödeme (Pay-per-sale, PPS): Reklam yapanın bağlantısı, linki, kodu vb. kullanılarak müşteri tarafından satın alma işlemi gerçekleştirildiği zaman ödeme yapılır. Ödemeler altta yer alan diğer iki sisteme göre daha yüksektir.

– Potansiyel Müşteri Başına Ödeme (Pay-per-lead, PPL): Reklam veren, sitede satış yapma ihtimali olan her müşteri için reklam yapana ödeme yapar. Bu yöntem, ziyaretçilerin bir reklam banner’ına yanıt olarak belirli bir işlem yapmasını gerektirir. Örneğin siteye üyelik oluşturmak gibi işlemleri yapmayan ziyaretçiler için ödeme yapılmaz.

– Tıklama başına ödeme (Pay-per-click, PPC): Performansa dayalı satış ortaklığının en başarılı ve en çok duyulan yöntemlerinden biridir. Reklam veren firmanın web sitesine veya sosyal mecralardaki sayfalarına giden bağlantıdaki her tıklama için reklam yapan ortağa belli bir komisyon ödenir. Örneğin instagramda tanınan kişilerin storylerinde her gün veya günaşırı birçok kez ”Yukarı kaydır” yazısına rastlarız. Yukarı kaydırdığımızda yani verilen reklam bağlantısına tıkladığımızda hiç bir satın alma veya üyelik işlemi yapmasak bile sadece tıklayıp reklamı yapılan siteyi gördüğümüz için bile instagram hikayesinde paylaşan bu kişilere bir ücret ödenebiliyor.